UWAGA!

Nocą kierowcy będą musieli zwolnić

 Elbląg, Znaki pojawiły się już m.in. na ul. Mickiewicza
Znaki pojawiły się już m.in. na ul. Mickiewicza (fot. Michał Skroboszewski)

Na niektórych ulicach w Elblągu pojawiły się ograniczenia prędkości do 30 km/h z informacją, że obowiązują od godz. 22 do 6. Skąd ten pomysł? – pyta nasz Czytelnik. Sprawdziliśmy – ma to związek z... poziomem hałasu.

Znaki z ograniczeniem prędkości do 30 km/h w godzinach od godz. 22 do 6 pojawiły się na ul. Mickiewicza (odcinek od al. Grunwaldzkiej do Wojska Polskiego) i Rawskiej (od ronda Kaliningrad do ul. Pabianickiej). Na ul. Orlej (od. ul. Warszawskiej do Grochowskiej) ograniczenie prędkości do 30 km/h ma obowiązywać całą dobę.

Jak się okazuje, ustawienie znaków ma związek z Programem Ochrony Środowiska przed hałasem, który musi uchwalić każdy samorząd. W Elblągu radni przegłosowali ten program już w 2013 roku, ale w ubiegłym roku dokonano jego aktualizacji, na podstawie nowych danych z Mapy Akustycznej Elbląga. Wynika z niej, że w Elblągu mamy aż 22 obszary, gęsto zabudowane, które są szczególnie narażone na hałas drogowy.

W czołówce znalazły się właśnie wspomniane już wcześniej u. Mickiewicza, Rawska i Orla, ale także m.in. ul. Bema (od nr 8 do 34), Robotnicza (od ul. Teatralnej do skrzyżowania z ul. Karową), Kościuszki (od Bema do Ślepej), Wspólna i Browarna (od Brzeskiej do Donimirskich). Prawdopodobnie to na nich będą ustawione kolejne znaki ograniczające prędkość. Jak informuje Urząd Miejski, program będzie kontynuowany w latach 2020-21.

 

Program ochrony środowiska przed hałasem w Elblągu znajdziecie tutaj
        

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Byłoby miło gdyby jeszcze tramwaje miały na niektórych odcinkach ograniczenia prędkości. Np. na Obr. Pokoju, na odcinku od starej pętli w stronę Płk. Dąbka. Tymczasem mkną konstale, a budynki drżą w posadach. Monity o remont torów, czy ograniczenie prędkości nie skutkują.
 • Tylko na tych ulicach ma działac ochrona srodowiska? W nocy według prawa jeździ się szybciej, nie wolniej...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  57
  7
  Landrynka różowa :) (2019-11-29)
 • Ratusz zamowil mini tramwaje, to bedzie mini halas ,podobnie bedzie z amfiteatrem, no i z basenem,bedzie kilka misek tak ze spokojnie bedzie mozna ,gdzie nogi zamoczyc.
 • No i epgk po 6 halasuja niemilosiernie nie daj boze miec otwarte okno od razu oczy ptwierasz szok szok szok Silnik ryczy . Dramat . Jakies tlumiki albo to 21 wiek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  5
  Wiktor24(2019-11-29)
 • Najlepiej zrobić całkowity zakaz jazdy samochodem w całym elblążkiwie w nocy i pogasić wszystkie światła to wtedy będziemy eko eko nr 1 w całej Polsce !!!! Sam Donaldinio do nas przyjedzie razem z Makrelą i dostaniemy tytuł największa ciemna dzióra w Unii Europejskiej !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  82
  18
  Mietek podnietek (2019-11-29)
 • Hahahaha Do czego to zmierza, ogranicie do 30 w całym mieście. Kierowcy będą jeździć na 2 biegu. Czysta ekologia. Teraz uwaga na tych odcinkach na dzielne służby latające dziurę budżetowa.
 • Ja prdl... Tylko w Elblągu i tylko pod zarządzaniem Wróblewskiego... ten cel raczej odpowiednie służby powinny dopilnować. Od czego miliony dostali w całej Polsce na mierniki decybeli? W Elblagu zarządzanym przez ludzi którzy wychowani byli przez komumizm oczywiście muszą wszyscy za hałas dostać po głowach zamiast docelowych jednostek. Żądam natychmiastowego usunięcia tych znaków. Jest to stosowanie odpowiedzialności zbiorowej. W przeciwnym wypadku będę po prostu po tych drogach jeździł starym japońskim silnikiem na 2 biegu i żadne niemowlę nie będzie spało. Radzę poważnie to odebrać wszystkim radnym i władzy jeśli ktokolwiek to czyta. P.S. Drodzy ekolodzy namawiam do interwencji. Silniki na wyższych obrotach to i więcej paliwa spalonego. CO2 oczywiście też więcej co za tym idzie pieniądze do UE jeszcze większe trzeba płacić (Ale Wróblewski i jego spółeczka powiedzą "a kogo to obchodzi? To warszawa placi".)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  47
  19
  Nienawidzę rządzących w Elblągu(2019-11-29)
 • Ochrona środowiska w tym smutnym mieście nie istnieje. Jakie normy hałasu, jakieś pomiary? jak wykonywali te pomiary tzn. o której godzinie dzień tygodnia?. Mój przedmówca słusznie zauważył EPGK śmieciarami już od samego rana hałasuje i co? nie przeszkadza to nikomu, że muszą o 7 rano wywozić śmieci z najbardziej zatłoczonych i ruchliwych ulic np. zawada itp. Ochrona środowiska - żarty - przykładem idealnym jest znana nam wszystkich synchronizacja świateł czerwonych tzw. czerwona fala na cześć każdego z włodarzy tego miasta i obecnych w kraju. Zużyte tramwaje poruszające się po zużytych torowiskach, tłukące niemiłosiernie i przenoszące drgania na konstrukcję budynków. To wszystko są działania pozorne, na pokaz, że niby coś robimy w tej materii, ale to jest tylko wywalanie kasy w błoto. Tylko policjanci będą się teraz sadzić i pie. .. , że znak ustawiony dla bezpieczeństwa. Może cie się nie zgadzać, ale poziom mentalny wielu już sięgnął poniżej dna. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  1
  ffffeeed(2019-11-29)
 • Widzę że o tej dwójce to już wszyscy myślimy (osobiście jeżdżę starą japońską pszczółka????????????) na tysiąc procent będzie ciszej. Mądrość rządzących to k***a do najlepszych kabaretów by się sprzedała. Niestety niby to wesołe A jednak to śmiech przez łzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28
  2
  Nienawidzę rządzących w Elblągu(2019-11-29)
 • Jak już wywołałaś prawo do tablicy to powinas wiedziec, że trzeba stosować się do znaków jakie są ustawione, a nie tylko myśleć, że jeździ się od5 do 23 - 50km a od 23 do 5 - 60 km
 • Niech zmienią trasę autobusów, bo one jeżdżą wolno i hałasują!
 • Boze,co za ułomy nami rzadza?Robia co i jak chca.Widac maja za male mozgi do rozwiazywania powazniejszych problemow tego swiata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  6
  łomatkobosko(2019-11-29)
Reklama