UWAGA!

Nowa Rybacka, zabytkowe elementy

 Elbląg, Nowa Rybacka, zabytkowe elementy
(fot. UM Elbląg)

Dobiega końca przebudowa fragmentu ul. Rybackiej. Wśród prac, które należy jeszcze wykonać jest montaż przedwojennych zabytkowych pokryw, zasłaniających niegdyś włazy elbląskich studzienek kanalizacyjnych - informuje Urząd Miejski. 

Główne prace na przebudowywanym odcinku z końcem maja zgłoszone zostały do odbioru. Przypomnijmy, w ramach inwestycji wykonana została jezdnia długości około 90 m z kostki kamiennej (obramowanej krawężnikami kamiennymi), wykonano też 19 miejsc parkingowych prostopadłych do drogi oraz chodniki z kostki i płytek granitowych. Cały odcinek jest oświetlony, wykonano też odwodnienie.

Ozdobą tego fragmentu ul. Rybackiej będą zabytkowe pokrywy, przechowywane do tej pory na terenie Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Osiem z nich z przedwojennymi nazwami producentów, zarówno elbląskich, jak i bydgoskich, zamontowanych zostanie na odbudowywanym fragmencie ulicy Rybackiej. Pokrywy umieszczone będą w pasie pomiędzy jezdnią a chodnikiem. W tej chwili są oczyszczane i konserwowane, docelowo będą wmontowane w nawierzchnię jako tzw. ślepe studnie.

Zgodę na taką formę ich wyeksponowania dał konserwator zabytków, o ich montaż i odpowiednie zaprezentowanie w przestrzeni miasta zabiegał lokalny pasjonat historii Lech Słodownik. Prace przy montażu pokryw, wraz z pracami porządkowymi, potrwają kilka dni.

Wartość całej przebudowy ul. Rybackiej to prawie 900 tys. zł, z czego ponad 630 tys. złotych dofinansowano z Funduszu Dróg Samorządowych.

Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama