UWAGA!

Nową trasą pojedziemy jesienią

 
Elbląg, Jesienią ul. 12 Lutego będzie jeździł tramwaj
Jesienią ul. 12 Lutego będzie jeździł tramwaj (fot. Anna Dembińska)

900 metrów nowego torowiska wybuduje w centrum Elbląga krakowska firma ZUE. Prace mają rozpocząć się w lutym, a zakończyć we wrześniu. Dzięki tej inwestycji połączone zostaną dzielnice południowe z północnymi. - Powstanie jeden, kompletny układ komunikacji tramwajowej i skróci się czas podróży – cieszy się prezydent miasta Witold Wróblewski.

To inwestycja, o której w mieście mówiło się od kilku lat, a teraz przyszedł czas na czyny. W ubiegłym roku prezydent Elbląga złożył wniosek w sprawie budowy linii tramwajowej do konkursu w tak zwanych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To dedykowana naszemu regionowi pula pieniędzy na najważniejsze inwestycje w edukację, rewitalizację, infrastrukturę zdrowotną i komunikację.
       Elbląg na budowę linii tramwajowej wzdłuż ulicy Grota Roweckiego i 12 Lutego chce wydać 13,5 mln złotych. 9,4 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na budowę trakcji i torowiska, przystanków, budowę stacji prostownikowej przy ul. Szpitalnej, przebudowę przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej.
       Wykonawcą inwestycji będzie firma ZUE z Krakowa, która złożyła najkorzystniejszą ofertę przetargową opiewającą na 10,2 mln zł.
       - Mamy 25 – letnie doświadczenie w budowaniu linii tramwajowej i kolejowej, także w branży elektrycznej – rekomendował podczas podpisywania umowy w elbląskim ratuszu Maciej Nowak, członek zarządu ZUE. - Zatrudniamy ok. 800 osób, a w związku z inwestycją w Elblągu nasz zespół powiększy się o kolejnych pięciu pracowników.

  Elbląg, Dziś została podpisana umowa z wykonawcą
Dziś została podpisana umowa z wykonawcą (fot. AD)


       - Prace w terenie zamierzamy rozpocząć z końcem lutego – dodał wiceprezes ZUE Marcin Wiśniewski. - Zadanie przed nami ambitne, również ze względu na organizację ruchu podczas trwania inwestycji. Utrudnienia będą – zapowiedział - bo nie da się w centrum miasta bezkolizyjnie poprowadzić torowiska.
       Z budowy nowego torowiska cieszy się prezydent Elbląga Witold Wróblewski:
       - Połączenie linii biegnącej wzdłuż ul. Płk. Dąbka z ul. Grota Roweckiego skróci czas podróży np. na dworzec – mówił. - To będzie kropka nad i jeśli chodzi o komunikację tramwajową w Elblągu. Nie ma planu likwidacji linii w ciągu ul. Królewieckiej – zastrzegł jednocześnie. - Priorytetem będzie tramwaj, autobus będzie tylko uzupełnieniem.
       Nie wiadomo jeszcze, w którym miejscu rozpocznie się budowa nowego torowiska. Jednak elblążanie muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu, które potrwają do września. Na 30 września bowiem zaplanowano koniec inwestycji.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Remonty torowisk niezbędne. Kiedy na Obr. Pokoju / Topolowa ?
 • Skróci o okolo 7 min :D jaki prezydent takie przyspieszenie :D kiedy wkoncu modernizacja stadionu przyspieszy?????
 • No i kiedy przyspieszy budowa toru na Agrikola :D zobaczymy jak pojdzie z tym torowiskiem :D bedzie smiesznie :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  8
  ZdzichuMarynarz(2017-01-27)
 • Na Obr. pokoju Było do zlikwidowania w planach
 • Jak zasadność tej inwestycji: ekonomiczna, ekologiczna czy spełnianie jakiś dziwnych założeń transportowych. Jestem za komunikacją tramwajową ale może tak Królewiecką i Fromborską do pętli albo jeszcze lepiej przedłużenie linii dotychczasowych do Gronowa. Niedawno przesuwano linię Trójki za grube miliony tylko po to by pod dawnym Kinem Syrena nie było przystanku. To są nasze miliony!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  1
  -tramwajarz-(2017-01-27)
 • Pętla była do zlikwidowania, nie torowisko
 • Czy przypadkiem na teczce z dokumentami herb Elbląga nie ma zamienionych kolorów???!!!???!!! :)
 • ale obciach jak ta inwestycja będzie przebiegać tak jak promuje prezydent nowe barwy herbu naszego miasta to nic dobrego z tego nie wyjdzie ale wstyd. Ciekawe czy ktoś za to odpowie taka wtopa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  cycuch(2017-01-27)
 • To teraz pora na kolejne etapy, budowę torowiska wzdłuż Odrodzenia do Mazurskiej, by tramwaje obsługiwał Zawadę oraz przedłużenie linii na Królewieckiej, przez Fromborską, by połączyć Zawadę, Jar ze Szpitalem Wojewódzkim. Wtedy 2 przestanie jeździć pusta. Robić, do puki można dostać na to tak duże dofinansowanie z UE.
 • Bezmozgi będziecie jechac z Saperow nowa trasa, ja pojade stara przez 1-go maja i na przystanku kolo Swiatowidu bede max 7 min pozniej - to wielkie przyspieszenie Wroblewskiego :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  12
  ZdzichuMarynarz(2017-01-27)
 • Dzień dobry, cześć i czołem! Pytacie skąd się wziąłem?! Jestem Wesoły Romek! Mam na przedmieściu domek, a w domku wodę, światło, gaz! Powtarzam zatem jeszcze raz: Inwestycja bezsensowna!!!
 • Moim zdaniem w takim wypadku powinni zlikwidować linię przez 1 maja (zrobić deptak) i pl Słowiańskim, a puścić prosto w Grota Roweckiego i prawo 12 lutego. Zbędna w takim układzie wydaje się nitka na Królewieckiej od banku Millenium do skrzyżowania z 12 lutego.
Reklama