UWAGA!

Nowoczesne Centrum Diagnostyki dla Matki i Dziecka

2009-08-28
Aktualizowany 2009-09-03 09:00
Na zdjęciu Wiesława Lech
Na zdjęciu Wiesława Lech (fot. PS).

Około 1,5 mln euro Szpital Miejski przeznaczył na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, a także na szkolenia lekarzy i pielęgniarek. A wszystko z myślą o zdrowiu kobiet i dzieci. O korzyściach płynących ze stworzenia Centrum Diagnostyki dla Matki i Dziecka i planach na przyszłość rozmawiamy z Wiesławą Lech, dyrektorką Szpitala Miejskiego w Elblągu. Zobacz fotoreportaż.

Jaki jest cel projektu?
       Wiesława Lech: Głównym celem projektu realizowanego przy współudziale partnera norweskiego Departament Epidemiologii Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, jest poprawa dostępności i jakości usług medycznych świadczonych przez nasz Szpital. Celem bezpośrednim projektu jest zmniejszenie zachorowalności na schorzenia wśród kobiet i dzieci. W związku z tym powstały w naszym Szpitalu pracownie i poradnie, które prowadzą badania profilaktyczne w celu wykrywania wad czy schorzeń jakie dotykają kobiety i dzieci, także dzieci w okresie prenatalnym. Jeżeli chodzi o kobiety to prowadzimy badania mammograficzne – jest to profilaktyka raka sutka, oraz badania cytologiczne – profilaktyka raka szyjki macicy. Z myślą o dzieciach jeszcze nie narodzonych powstała poradnia badań prenatalnych dla kobiet w ciąży, które pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży poddawane są badaniom w celu wykrywania ewentualnych wad płodu. W powstałych w Szpitalu pracowniach dzieciom w różnym wieku wykonywane mogą być badania densytometryczne, EEG, endoskopowe, spirometryczne. Istotne wydają się tu badania densytometryczne dzieciom, gdyż statystyki występowania osteoporozy u dzieci na terenie Polski północnej są niepokojące. Powstała pracownia pozwoli w miarę wcześnie wykryć tego rodzaju schorzenia.
      
       Ile kobiet w ramach projektu skorzysta z bezpłatnych badań na nowoczesnym sprzęcie?
       W czasie trwania projektu do kwietnia 2011 roku z badań mammograficznych może skorzystać 1720 kobiet w wieku 35 do 70 lat, z badań cytologicznych 3300 kobiet w wieku od 18 do 70 lat, a z badań prenatalnych może skorzystać 2760 kobiet ciężarnych. Badań EEG dla dzieci przewidujemy wykonać - 345, badań densytometrycznych - 660, badań spirometrycznych - 660, a jeśli chodzi o badania gastrologiczne, to chcemy przebadać 525 osób w ramach tego programu. Takie są generalne założenia. Novum projektu jest to, że obejmujemy nim większe spectrum wiekowe, jeśli chodzi o kobiety, dlatego, że normalnie program NFZ-etowski obejmuje profilaktykę raka piersi od 50 roku życia, natomiast my obejmujemy badaniem kobiety od 35 lat. Natomiast jeśli chodzi o profilaktykę raka szyjki macicy, to młode kobiety już od 18 roku życia mogą przyjść i przeprowadzić badania cytologiczne u nas w Szpitalu lub w Poradni przy ul. Myliusa nad Jarem. Oczywiście bezpłatnie.
      
       Kiedy projekt ruszy pełną parą?

       Część pracowni już działa, część wkrótce zacznie działać, szkolą się lekarze i pielęgniarki. Badania mammograficzne idą pełną parą od trzech miesięcy, odkąd mamy nowy aparat. Wszystko się przedłużało ze względu na konieczność przeprowadzenia procedur przetargowych, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Mamy już zakupiony ostatni sprzęt medyczny. Ludzie są w większości przeszkoleni i część badań jest już prowadzonych. Maksymalnie od października wszystkie pracownie będą pracowały pełną parą.
      
       Jakie działania w ramach projektu planujecie Państwo w najbliższym czasie?

       25 września organizujemy konferencję z udziałem partnerów norweskich. Spotkanie odbędzie się w godz. 9.30-13.30 w Hotelu „Gromada”. Generalnie konferencja będzie dotyczyła założeń i realizacji prowadzonego przez Szpital programu. Norwegowie mają o wiele większe doświadczenie w dziedzinie profilaktyki chorób kobiet i dzieci, gdyż prowadzą podobny program już od 8 lat. Podczas konferencji podzielą się swoimi doświadczeniami. Udział w konferencji oczywiście bezpłatny.
      
       Czy zamierzacie Państwo napisać kolejny projekt i czego będzie on dotyczył?
       Jeszcze nie mamy sprecyzowanych planów, co do przyszłych tego rodzaju badań. Chcemy zrealizować dotychczasowy. Musimy kontynuować go przez pięć lat po zakończeniu programu (2011), czyli do 2016 roku. W chwili obecnej zamierzamy rozbudować i zmodernizować Szpital i na ten cel poszukujemy źródeł sfinansowania zamierzeń.
      
       ***
       Projekt „Nowoczesne Centrum Diagnostyki dla Matki i Dziecka w Elblągu jako zintegrowany program profilaktyki i wczesnego wykrywania wad rozwojowych w okresie prenatalnym u dzieci oraz zmian nowotworowych u kobiet w Polsce Północnej” jest współfinansowany ze środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 1 mln 400 tys. euro, z czego 1 mln 187 tys. euro pochodzi ze środków unijnych a ponad 209 tys. euro ze środków Urzędu Miasta Elbląga.
      
      
      
-------------------------- Artykuł sponsorowany ---------------------------------

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej