UWAGA!

O Elblągu przy śniadaniu

 
Elbląg, Gościem "Pytania na śniadanie" był m.in. Tomasz Woźny, prezes IKS Atak Ebląg
Gościem "Pytania na śniadanie" był m.in. Tomasz Woźny, prezes IKS Atak Ebląg (fot. UM Elbląg)

Elbląg ma bogatą historię, piękną starówkę, ciekawą ofertę kulturalną. Jest przyjazny rowerzystom i żeglarzom. Jest także gospodarzem wielkiego, sportowego wydarzenia - mistrzostw świata w piłce siatkowej na siedząco. Taki obraz naszego miasta mogli zobaczyć dziś (21 czerwca) rano telewidzowie "Dwójki" w całej Polsce. Na ile skuteczna była to zachęta dla turystów, przekonamy się niebawem, bo sezon wakacyjno-urlopowy za pasem.

Ekipa programu "Pytanie na śniadanie" nagrywała cztery wejścia "na żywo" z nabrzeża oraz ze Starego Rynku. Telewidzom swoje miasto zachwalali: Tomasz Woźny z IKS Atak (w towarzystwie zawodników reprezentacji Iranu), Hanna Laska-Kleinszmidt, dyrektor biura promocji Urzędu Miejskiego w Elblągu, Stanisław Bogdan Justyński, komandor Jachtklubu Elbląskiego, Marek Kamm, oficer rowerowy, Dariusz Barton, miejski konserwator zabytków oraz oczywiście prezydent Elbląga Jerzy Wilk.
       Czasu było mało – każde wejście trwało ok. 2-3 minut więc trzeba było w pigułce przedstawić ofertę kulturalną, turystyczną, zaprezentować historię miasta, a także opowiedzieć o kończących się dziś mistrzostwach świata w piłce siatkowej na siedząco.
       W pierwszym dniu kalendarzowego lata, choć pogoda o godzinie 8 nie wróżyła wakacyjnego klimatu, padło słów kilka o propozycji dla żeglarzy. O możliwościach uprawiania tej turystyki w Elblągu i okolicy mówił Stanisław Bogdan Justyński: - W ramach Pętli Żuławskiej powstała infrastruktura na 305- kilometrowej trasie wodnej – wskazywał już po nagraniu. - Turystów zachęcają wody Zalewu Wiślanego. Nie bez znaczenia są imprezy regatowe, a tych w tym sezonie będzie 14 plus regaty dziecięce. Takie właśnie dziś odbywają się na rzece Elbląg – między mostami.
       Z kolei Marek Kamm zachęcał do przyjazdu do Elbląga rowerzystów: - Świetną ofertą dla początkujących rowerzystów są Żuławy Wiślane, zaś zaawansowanym proponujemy teren trudniejszy, nazywany czasem Bieszczadami Północy, czyli Wysoczyznę Elbląską – o tym chciałem przede wszystkim powiedzieć. Świetnie rowerem jeździ się również w Bażantarni.
       O historii Elbląga i odrestaurowanym Starym Mieście mówił Dariusz Barton, miejski konserwator zabytków: - To było miasto portowe, morskie, kiedyś bardzo silne i bogate, a później straciło wszystko. Najpierw zostało zniszczone, a później rozebrane. Elbląg od twierdzy został zmieniony w skład cegły. Odbudowano z niej Stare Miasto w Gdańsku, w Warszawie, we Wrocławiu. Na szczęście, elbląska starówka nie została zagospodarowana według socjalistycznej koncepcji, nie powstały tu bloki i nowe ulice. Zwyciężyła retrowersja, która jest

  Elbląg, Prezydent Elbląga Jerzy Wilk i prowadząca program Marzena Sienkiewicz
Prezydent Elbląga Jerzy Wilk i prowadząca program Marzena Sienkiewicz (fot. UM Elbląg)

krytykowana i przez fachowców, i przez mieszkańców, ale ma swoje dobre strony – pozwoliła zachować to, co z historii się zachowało, czyli rozkład placów, ulic. I jednak odbudowujemy tu kamienice. I zagospodarujemy Wyspę Spichrzów, bo w tej chwili mosty prowadzą nas trochę donikąd. Powinniśmy być dumni, że Stare Miasto jest w ten sposób odbudowywane, bo to ewenement na skalę europejską. Teraz będzie jeszcze dodatkowa atrakcja w postaci wieży katedralnej, najwyższej na wschód od Wisły. Będzie można wejść i popatrzeć z wysokości 70 metrów na Żuławy, na okolice Elbląga i samo miasto. To będzie kolejny magnes dla turystów i oby tak dalej. Niestety, o tym wszystkim nie zdążyłem opowiedzieć przed kamerą – przyznał z uśmiechem po nagraniu. - Zbyt mało czasu antenowego na tak bogatą historię, na opowiedzenie o wszystkich zabytkach i atrakcjach.
       Prezydent Jerzy Wilk zachęcał do przyjazdu na Jazzbląg, na Święto Chleba, na wszystkie imprezy organizowane z okazji jubileuszu 777-lecia miasta oraz do wspólnego świętowania Dni Elbląga, których dziś dzień drugi.
       Po nagraniu powiedział: - Dzisiejsze "Pytanie na śniadanie" z Elbląga to zasługa IKS Atak. Klub, który jest organizatorem mistrzostw świata w piłce siatkowej na siedząco, pozyskał grant, by pochwalić się przed kamerami mundialem, a my przy okazji możemy pochwalić się miastem.
       Na starówce może nie tłumnie, ale stawili się elblążanie, by popatrzeć i posłuchać, jak na ogólnopolskiej antenie zaprezentuje się Elbląg. Telewizja śniadaniowa więc i śniadanie było. Były kanapki, rogaliki i ciasteczka oraz kawa i herbata. Dla wszystkich, za darmo.
       Nie wszyscy jednak byli zadowoleni. Na nabrzeżu, jak również na Starym Rynku, z hasłami antyrządowymi i antyunijnymi na transparentach stawili się uczestnicy tzw. marszu przeciwko postkomunistycznej władzy i w obronie wolności słowa. Też chcieli promować przed kamerami, ale nie swoje miasto, a swoje poglądy.
      
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A protest przeciwko tuskowi? Dolaczacie do wyborczej i tvnu? "Obiektywne" elblaskie media... smiechu warte :)
 • tylko dlaczego na portelu zawsze o wszystkim pisze się po fakcie? powinno być od kilku dni głośno o tym!
 • brawo dla kiboli za transparenty
 • To farsa, a nie promocja, ale jaki prezydent, taka promocja. Zamiast pokazać piękno Starego Rynku i Bramę targową, w kadrze, były pikietujące mor. dy pisiorow, którzy sami nie wiedzą, po co, dlaczego i jak. Pytanko, dlaczego nie pikietowali jak przemawiał ich lokalny wódz. Obejrzałem Pytanie na śniadanie, bo Elbląg naprawdę bardzo mało jest promowany w Polsce, ale w dwóch wejściach czułem totalne zażenowanie i tyle z promocji. ..
 • Jaki prezydent taka promocja :-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  21
  znowupokazówka(2014-06-21)
 • Brawo chłopaki z transparentami! Elbląg ma szanse być liderem nadchodzących przemian w Polsce. .. .Czas ponieść tych gamoni na widłach mam nadzieje, że Elbląg będzie w tym wydarzeniu dużą siłą. Rozważaliście kiedyś utworzenie autonomii tutaj na północy ? Bo jak góra nie chce nam zrobić lepiej to czas zacząć robić to samemu. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  27
  ElblągMojeMiasto(2014-06-21)
 • Wielkie brawa dla protestujących.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  54
  27
  NowaPrawica(2014-06-21)
 • i tak oto grupa protestujących zareklamowała Elbląg - miasto z ludźmi wiecznie niezadowolonymi. To skandal, żeby zabierać czas i niszczyć przekaz, który miał wypromować miasto. A potem narzekają na miasto, spójrzcie co wy dzisiaj zrobiliście dla siebie i dla miasta, w którym chcecie lepiej żyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  40
  waldzio(2014-06-21)
 • Pikietujący zepsuli całe wejście. .. .. jako elblążaninowi było mi najzwyczajniej w świecie wstyd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  34
  śpiewak(2014-06-21)
 • Tu jest materiał filmowy:
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  7
  /Alojzy/(2014-06-21)
 • Brawo dla protestujących, że pokazali iż Elbląg to nie tylko miasto internautów i emerytów. .. ale także ludzi myślących, mających własne zdanie, o tym, co dzieje się w kraju. .. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  32
  Wyrafinowana(2014-06-21)
 • Manifestujący chcieli zaistnieć, ale jedynie co pokazali to chamskie zachowanie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  39
  Pietrekk(2014-06-21)
Reklama