UWAGA!

O ofiarach pamiętać, zbrodniarzy rozliczyć

 Elbląg, Dziś kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70 złożyła delegacja NSZZ "Solidarność"
Dziś kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70 złożyła delegacja NSZZ "Solidarność" (fot. Michał Skroboszewski)

O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio i Telewizja Polska 13 grudnia 1981 r. o godzinie 6, nadając przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Zamilkły telefony, na ulice wyjechały czołgi. Ruszyła fala aresztowań działaczy opozycyjnych. Dziś mija 36. rocznica tamtych wydarzeń. W Elblągu delegacja "Solidarności" złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem "Ofiar Grudnia '70". - Trzeba pamiętać o ofiarach - podkreślali związkowcy.

Jan Fiodorowicz, przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ "Solidarność", tak wspomina wydarzenia sprzed lat:
       - Wtedy jeszcze byłem uczniem. 17 grudnia 1981 r. szkołę zamknięto, a wtedy to już działo się na ulicach Elbląga. Kioski podpalone, w sklepach przy ul. 1 Maja powybijane szyby, towar powynoszony, czołgi na ulicach... Mój ojciec był wśród wywiezionych do Kazachstanu, więc do tej władzy mieliśmy stosunek wiadomo jaki. Wprowadzenie stanu wojennego utwierdziło tylko mnie, wówczas 17-latka, w przekonaniu, że ten system był bardzo zły.
       Dziś delegacja "Solidarności" złożyła kwiaty i zapaliła znicz pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70.
       - Grudnie w historii Polski były tragiczne - wskazywał przewodniczący Fiodorowicz. -  Dziś wspominamy ofiary stanu wojennego - nie tylko górników kopalni Wujek, bo w czasie stanu wojennego - według oficjalnych źródeł - zamordowano ok. 100 osób. O nich trzeba pamiętać, bo byli to ludzie, którzy dobrze myśleli o Polsce i dobrze dla niej chcieli. Dla nich cześć i chwała. Trzeba pamiętać o tamtych wydarzeniach, a młodszym pokoleniom przypominać, by te tragedie się już nie powtórzyły - kontynuował Jan Fiodorowicz. - Najboleśniejsze jest to, że zbrodniarze z tamtych wydarzeń nie zostali osądzeni. Nikt nie poniósł odpowiedzialności ani za stan wojenny, ani za Grudzień 70 - gorzko zakończył szef elbląskiej "Solidarności".
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jeszcze trochę Kaczor poszaleje i będziemy mieli powtórkę z rozrywki
 • A kto rozwalał i podpalał te sklepy? SB? nie bo to była służba. Chuligani niszczyli i grabili. Ciekawe jak dziś by uspokojono chuligaństwo. Co jak co ale ludzie byli wówczas bardziej za sobą niż dziś. Kolejny stan wojenny to nie będzie już 100 ofiar ale znacznie, znacznie więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  28
  obywatel(2017-12-13)
 • obywatel -- tacy sami "huligani" jak ci co podpalali budkę przed ambasadą Rosji w Warszawie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  8
  Eeeeeee(2017-12-13)
 • Panie 'obywatel', wszystko Ci się pomyliło. Sugerujesz dzisiejszej władzy brzydkie rzeczy na wyrost, grzecznie mówiąc. Co do 'uspokajania chuligaństwa ', to obecna władza ma franciszkańską cierpliwość, co dobrze widać na przykładzie różnych zdarzeń wywoływanych przez tzw. 'obywateli'. Marzy Ci się stan wojenny ? Nie te czasy kolego, nie te metody.
 • Trzymam za to kciuki. Przydałoby się w końcu pozbyć tego lewackiego szamba.
 • Trzeba dziś wspomnieć w zadumie ciężkie czasy bohaterów stanu wojennego. Choćby Jarosława K. , którego nie internowali i przez co stał w gorszej sytuacji niż aresztowani opozycjoniści, bo żył w niepewności. Na szczęście opozycja ówczesna miała szerokie kręgi i po rzekomej drugiej stronie stał pan Piotrowicz, który tak skrzętnie manipulował zarzutami wobec opozycjonistów, że wodził za nos władzę dzięki czemu opozycjoniści dostawali możliwie najniższe wyroki. a do obywatela powiem, że kradli właśnie sami żołnierze i sbecy. Nie pamiętam aby cokolwiek ktoś z ludności ukradł z tych sklepów. To były prowokacje. Dzięki wielu ludziom dziś mamy wolną Polskę i każdy może demonstrować, paradoksalnie nie ma już kto bo 50% poparcia dla partii mówi samo za siebie że jest nas coraz więcej zadowolonych. Praca jest dla wszystkich, nie znam bezrobotnego, place rosną a coraz więcej artykułów w sprzedaży jest na kieszeń zwykłego kowalskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  24
  Polak(2017-12-13)
 • Zapamiętajcie -Bohaterowie leża na cmentarzach a po medale to idą s****e.
 • A dlaczego TVP olsztyn tzw regionalna wychwala olsztyn który nic nie robił w 1970 roku. Na dodatek dlaczego do Elbl;ąga nie przyjechał Wojewoda i Marszałek tylko olsztyna się trzymają kurczowo. WSTYD.
 • Trzy miasta z Wybrzeża protestowały:Gdańsk, Gdynia i Elbląg. Należy to nagłośnić ale są media zapatrzone w zadupie bagienne.
 • Czy dziś ubywatele i kodziarstwo też zapali świeczki za ofiary i swoje komunistyczne wybryki?
 • To nie jest Lewickie szambo nie masz pojęcia co piszesz lewicy to platforma która wszystko robi pod górkę dobrze rzadzacemu Rządowi poparcie dla PiS znowu rośnie a lewakom spada i będzie dalej spadać nieudolnej partii
 • Wielu się myli Grudzień 70 ze stanem wojennym. To dwa różne wydarzenia. Kto nie przeżył, nie ma zielonego pojęcia o czym pisze.
Reklama