UWAGA!

O, tak to można patrzeć w przeszłość!

Zaskakujące, interesujące, nowoczesne, na miarę XXI - tak można od dziś mówić o Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu. Tu historia splata się z teraźniejszością w najlepszym stylu. Można zobaczyć zabytki z kościołów, których już nie ma, zajrzeć do żuławskiego domu, przekonać się, co kryła ziemia na starówce. Można też wrócić do klimatu PRL w escape room, a już „wow”, „epickie” i „mega” będzie dla młodszego pokolenia dotykanie przeszłości wirtualnie. Zobacz zdjęcia i film

Po blisko dwóch latach elbląskie muzeum otworzyło dziś (8 listopada) ponownie budynek Gimnazjum oraz po raz pierwszy udostępniło zwiedzającym najstarsze piwnice skrzydła południowego Podzamcza. Oba obiekty przeszły gruntowny remont, a za sprawą nowych wystaw i instalacji multimedialnych goście mogli dosłownie i w przenośni zagłębić się w historię miasta i regionu.
       - Budynek Gimnazjum jest bardzo ważny, ponieważ odegrał niezwykłą rolę w czasie przynależności Elbląga do Rzeczpospolitej - mówiła Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu. - Założone w 1535 r. gimnazjum wywarło ogromny wpływ na edukację, rozwój myśli, nauki w całych Prusach Królewskich i nie tylko. Zatrudniono najlepszych nauczycieli, a po naukę zjeżdżali do Elbląga synowie najmożniejszych rodów. To, że dziś możemy go otworzyć jest ważne, bo dziś myślimy o tym, że 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość – podkreślała dyrektor Kasprzycka.
       Co nowego czeka na odwiedzających muzeum?
       - O, ho ho - Maria Kasprzycka nie kryła radości. - Możemy oglądać ekspozycje związaną z reliktami chwały Elbląga i regionu, którą zbudowaliśmy we współpracy z Muzeum Diecezji Elbląskiej. Mamy ciekawą ekspozycję dotyczącą Żuław – udało nam się wewnątrz zrobić nawet kawałek pola uprawnego – kontynuowała. - Mamy również bardzo ważną wystawę archeologiczną, która podsumowuje ponad 30 lat archeologii staromiejskiej. No, i wirtualną rzeczywistość, która prezentuje to, czego już nie ma. Odtwarzamy historię w ultranowoczesny sposób – zachwalała dyrektor muzeum. - Ta część skierowana jest przede wszystkim do młodego odbiorcy, który ma już inną percepcję i to my musimy się do niej dostosowywać, a nie próbować naginać jego do starych, muzealnych zwyczajów.
       Z nowego oblicza muzeum dumny jest prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Dziś podkreślał, jak wielka w tym zasługa pieniędzy Unii Europejskiej.
       - Bardzo się cieszę, że przebudowujemy obiekty kultury w naszym mieście, a pierwszą, już zakończoną inwestycją jest ta w muzeum – mówił podczas uroczystego otwarcia. - W trakcie prac jest Biblioteka Elbląska, a jeszcze przed procedurą wyłonienia wykonawcy Galeria EL. Te inwestycje są możliwe do realizacji dzięki dofinansowaniu z pieniędzy Unii Europejskiej – podkreślał Witold Wróblewski i pogratulował dyrekcji oraz pracownikom muzeum.
       Elblążanie mogą bezpłatnie obejrzeć nowe muzeum od 9 do 11 listopada w godz. od 10 do 18. Później budynek Podzamcza zostanie wyłączony dla odwiedzających.
       - Musimy się przenieść, ale przede wszystkim mamy za mało osób do obsługi – wyjaśniała dyrektor muzeum Maria Kasprzycka. - Potrzebujemy przynajmniej czterech osób do obsługi escape room, a także sali do wirtualnej rzeczywistości. Do końca stycznia będzie więc przerwa techniczna. Co dalej – zobaczymy, na pewno na sezon letni musimy uruchomić oba budynki muzeum.
       Dziś muzeum cieszyło się z pierwszych gości, ale to jeszcze nie koniec inwestycji.

  Elbląg, O, tak to można patrzeć w przeszłość!
fot. Anna Dembińska


       - Złożyliśmy projekt do programu Polska-Rosja razem z muzeum Brama Frydlandzka i będziemy chcieli zamknąć detale, czyli m.in. wykonać ogrodzenie – zapowiedziała dyrektor Kasprzycka. - Chcielibyśmy też zbudować samochód Komnicka, żeby po obejrzeniu w wirtualnej rzeczywistości jego przejazdu po Starym Mieście, wybrać się tą samą trasą rzeczywistym autem.
      
       Przypomnijmy:
Na tę inwestycję budowlaną elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne czekało od lat i w dużej mierze samo na nią „zapracowało”, pozyskując unijne dofinansowanie w wysokości 10 mln 350 tys. zł. Projekt „Z Muzeum w przyszłość” kosztował ok. 12 mln zł. Potrzebny był wkład własny i tu pojawiły się problemy. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski nie ujął tego wydatku w projekcie budżetu na rok 2017, argumentując, że dyrektor muzeum wystartowała w konkursie o unijne środki bez jego zgody. Były nerwy i niepewność, ale ostatecznie prace budowlane ruszyły wiosną 2017 r. i przebiegały bez komplikacji. Dziś muzeum jest jak nowe.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama