UWAGA!

O współpracy

Z udziałem Jarosława Czubińskiego, Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie, w ramach programu Forum Przyjaznego Sąsiedztwa odbyło się w Elblągu seminarium, na którym omawiano aktualny stan współpracy województwa warmińsko-mazurskiego z obwodem kaliningradzkim.

W Elblągu mieści się Biuro i Sekretariat Forum Przyjaznego Sąsiedztwa, którego dyrektorem jest Arkadiusz Jachimowicz. Uważa on, że wschodnia granica Polski nie powinna dzielić mieszkających po jej obydwu stronach ludzi, nie powinna być drugim murem berlińskim.
     Program Forum Przyjaznego Sąsiedztwa, zdaniem Arkadiusza Jachimowicza, ma szansę stać się swego rodzaju obywatelską refleksją w przededniu otoczenia obwodu kaliningradzkiego przez nowe państwa poszerzonej Unii Europejskiej. Jest to program trójstronnej współpracy polsko - rosyjsko - litewskiej.
     Zdzisław Olszewski - dyrektor Sekretariatu Euroregionu Bałtyk nakreślił dotychczasową współpracę polskich regionów północnych z obwodem kaliningradzkim. Zwrócił przy okazji uwagę na małą aktywność rosyjskich partnerów we wspólnym pozyskiwaniu środków. A przecież współpraca transgraniczna powinna pobudzać ludzi do działania, jak też do wspólnego pozyskiwania środków unijnych. Dlatego też Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk wydało w tym roku specjalne "Vademecum Wnioskodawcy", w którym omówione są wszystkie kroki niezbędne do złożenia wniosku. Książka została wydana po polsku i po rosyjsku.
     Beata Samojłowicz z olsztyńskiej Wspólnoty Kulturowej "Borussia" wskazała na widoczny brak przepływu informacji pomiędzy podmiotami współpracy transgranicznej. Ten brak profesjonalnej wymiany informacyjno - koordynacyjnej prowadzi do tego, że działania te często są nie zauważalne, a pomysły oraz wysiłek organizatorów nie otrzymują należytej oceny.
     Obecnie przygotowywany jest specjalny raport, który ukaże w sposób wszechstronny stan współpracy transgranicznej województwa z obwodem kaliningradzkim. Na spotkaniu w Elblągu zaprezentowano jedynie materiał roboczy tego raportu, który ma usystematyzować wiedzę na temat wszystkich działań związanych ze współpracą strony polskiej z obwodem kaliningradzkim od roku 1990 do roku 2003.
     Elbląscy uczestnicy spotkania są bardzo ciekawi tego raportu, ponieważ ramy czasowe obejmują okres istnienia województwa elbląskiego, które miało bardzo ciekawy program współpracy.
     Jarosław Czubiński, uważa, że całe województwo powinno zdać sobie sprawę, że przeszło 200 kilometrów wspólnej granicy winno być łącznikiem dla pozostałej części Polski, a nawet i Europy. Stwierdził, że szczególnie obecnie należy bardzo aktywnie działać, łamiąc bariery. Trzeba zrobić wszystko, żeby województwo zbliżyło się do obwodu kaliningradzkiego, którego terytorium jest najbliższym i jedynym graniczącym z nami kawałkiem Rosji. Musi być więcej inicjatyw ze strony polskiej. Konsul Jarosław Czubiński wskazał też na zagrożenie, którego należałoby uniknąć. Jest nim brak czasu. Wszyscy mamy bardzo mało czasu, żeby cokolwiek pozytywnego zrobić, bo może się okazać, że znajdą się tacy, którzy będą lepiej odbierani nad Pregołą lub mają więcej do zaoferowania. Musi znaleźć się siła, która zdynamizuje współpracę województwa i obwodem.
     Prawdopodobnie już w przyszłym roku w Kaliningradzkie powstanie Biuro Informacyjne, którego zadaniem będzie szeroka i wszechstronna promocja województwa warmińsko - mazurskiego.
     Kolejne spotkanie w ramach Forum Przyjaznego Sąsiedztwa odbędzie się pod koniec stycznia przyszłego roku w Olsztynie. Zostanie wtedy zaprezentowana publikacja książkowa - raport o stanie współpracy z naszym kaliningradzkim sąsiadem.
     Organizatorami spotkania byli: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd Miejski w Elblągu i Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • to aby ludzie po ile jest wóda po tamtej stronie granicy i jaki jest przelicznik na papierosy,to potrzebne jest sympozjum.Panowie nie osmieszjcie sie ,co szrego obywatela obchodza wsze mżonki....mnie interesuje tania gorzała-zreszta coraz gorsz,paierosy i paliwo.Wasze szcztne cele to zosrawcie sobie na wasze "pokoje"za wszasza kase
Reklama