UWAGA!

Obchody 42. rocznicy wydarzeń grudniowych

 Elbląg, Obchody 42. rocznicy wydarzeń grudniowych
fot. UM Elbląg

18 grudnia w Elblągu odbędą się uroczystości rocznicowe upamiętniające walkę solidarnościowej opozycji z milicją i wojskiem sprzed 42 lat, a także pamięć Mariana Sawicza - zastrzelonego w grudniu 70. elblążanina.

Grudzień to ważny miesiąc w historii kraju i Elbląga. 18 grudnia 1970 roku pod Katedrą pw. Św. Mikołaja doszło do największej manifestacji w naszym regionie, a wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981, w dawnym województwie elbląskim wywołało akcje strajkowe w największych zakładach pracy m.in. w Zamechu i elbląskim Browarze.
       Marian Sawicz był 22 letnim pracownikiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Elblągu. 18 grudnia 1970 roku został postrzelony przy barze mlecznym przy ul. 1 Maja przez funkcjonariusza MO, nie brał udziału w manifestacjach.
       W uroczystościach rocznicowych udział wezmą przedstawiciele władz miasta, elbląscy radni a także przedstawiciele Solidarności, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy.
       W programie uroczystości:
       godz. 18.00 - Msza Święta w intencji Ofiar Wydarzeń Grudniowych w Katedrze pw. Św. Mikołaja,
       godz. 19.00 - Przemarsz z Katedry pod Pomnik Ofiar Grudnia 70,
       godz. 19.10 - Główne Uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70.
      
       Dodatkowo w ramach obchodów 42. rocznicy wydarzeń grudniowych 18 grudnia o godz. 10 w Kinie Światowid odbędzie się pokaz filmu "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" dla uczniów elbląskich szkół.
      
       Organizatorzy: Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga, Jan Fiodorowicz Przewodniczący Zarządu Regionu NSS „Solidarność” w Elblągu, dr Jan Styrna Biskup Diecezji Elbląskiej, gen. dyw. Janusz Bronowicz Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
      
Joanna Kujawska, Departament Kultury UM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Przy tej Rocznicy - warto uświadomić wcześniejszą datę - 13 grudnia 1981 Roku. Stan Wojenny !!!! Data Tragiczna. , która ważyła na życiu setek ludzi w Elblągu. W kulturze - zamordowano to co najlepsze - Towarzystwo Przyjaciól Ziemi Elbląskiej "Jaszczur ". To oni wskrzesili Stare Miasto w Elblągu. To oni wydali, pierwszy po wojnie, Kalendarz Elbląski 1987 / finansowany z pieniędzy sponsorów /. , reaktywowali Linię kolejową. .do Braniewa. .i dalej. , nadali właściwy wymiar reklamowy Trasie Zeglugowej - KANAŁ ELBLĄSKI. Zniszczeni przez Komunę i równie skutecznie pomijani przez obecną Władzę. Oto Paradoks Historii. Zal i smutek.
 • Tak. 13 grudnia 1981 r. , tamtej władzy, zagrażał intelektualnie tylko - " Jaszczur ".
 • No tak, ale KTO dostarczył Decyzję o zawieszeniu " Jaszczura " ?. Pewien bawidamek i funkcjonariusz Urzędu Wojewódzkiego.
 • Szkoda ze mało Elbląźan przychodzi na te uroczystosci. Ale jest wazne ze Elbląg pamięta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_90342(2012-12-14)
 • Ciekawe jaki zaklady pacyfikował w 1970 a jakie w 1981 dzisiejszy gen. dyw. Janusz Bronowicz. Wszyszy ówcześni oprawcy dziś pobierają sowite emerytury lub zajmują lukratywne posady w wojsku. No i oczywiście standardowy udział KK we wszelkich uroczystościach. Może przy okazj wyjaśniliby, kto w XIII i XIVw wyrżnął mieszkańców tych ziem czyli Prusów że nie wspomnę o kilkudziesięciu tysiacach Amorytów (mężczyzn, kobiet i dzieci) wyrżniętych przez Izraelitów na polecenie Mojżesza w ziemi Kanaan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Berber(2012-12-14)
 • ta śmierć młodego człowieka Marina Sawicza jest tragicznym echem nastrojów ludzi w tym czasie. .. .przy wyjściu z Baru Mlecznego trzask zamykanych drzwi wywołał śmiertelny strzał. .. To wszystko spotęgowane grabieżami i strzałami z czołgu - podpalanego koktajlem Mołotowa. .. .. Nastrój przerażenia, grozy, MY i ONI. .. także teraz jest szerzony przez prawie wszystkie media i część polityków. .. .. Nadal brak jasnej drogi rozwoju kraju, brak jedności społecznej, a rocznica to jak wyrzut dla obecnej władzy spadkobierczyni ideałów lub rzekomych ideałów Solidarności. .. .gorzkie to prawdy i tragiczne. Śmietniki zajęte, pracy brak, przybywa grobów na cmentarzach, młodzi na cudzej ziemi, ziemia polska wykupywana po cichutku przez, ,swoich, ,i, ,obcych, ,. .. z wojska pozostała tylko rdza i generałowie, urzędy dla, ,swoich, ,, kościół to jak Biuro Pana Boga, nie ma się czym szczycić. Wojewoda warmińsko-, ,murzyński, ,. .. likwiduje co się da w Elblągu i podnosi, ,wydajność z hektara przenosząc ją na drugi hektar w Olsztynie, ,. .. karetka państwowego ratownictwa medycznego sterowana z Centrum olsztyńskiego zbiera z centralnej ulicy 1 Maja w Elblągu ofiarę po ok 40 minutach. .. .. smutny ten rozkopany Elbląg. Ochłapy przemysłu sterowane z zagranicy i nieczynna Ekologiczna Odlewnia. .. likwidacja szkół i robienie ścisku w klasach młodszy, celem, ,zwiększenia efektywności, ,. .. .to niszczenie społeczeństwa! To takie kilka słów pod pomnik 1970 roku składam zamiast kwiatów.
 • jest taki gość z gdańska który pałowałby ludzi bufon i drań dla mnie komuna to wyjątkowy sk, ,, syński system ale to co jest teraz czyli rozkradanie majątku narodowego układy układziki bieda nędza to coś bardziej obrzydliwego z perspektywy czasu żałuję że rzucałem kamieniami w z. o. m. o nie o to się biłem co jest dzisiaj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  janek polska b(2012-12-16)
 • Do Berber: Zanim wstawisz komentarz to dobrze przemyśl to. W 1970 roku gen. Bronowicz miał 10 lat a 1981 nie był nawet podporucznikiem i nie miał wpływu na przebieg wydarzeń i na wydawane rozkazy.
Reklama