UWAGA!

Obrazy nie wyjechały

Elbląg, Jeden z obrazów, które próbował wywieźć z Polski Vladimir Z.
Jeden z obrazów, które próbował wywieźć z Polski Vladimir Z.

28 obrazów, prawdopodobnie zabytkowych, usiłował wywieźć z Polski Rosjanin Vladimir Z. W niedzielę (21 października) wieczorem mężczyzna został zatrzymany na przejściu granicznym w Gronowie.

Vladimir Z., podróżujący toyotą, zgłosił się do odprawy granicznej na przejściu w Gronowie w niedzielę po godz. 22. Podczas kontroli pogranicznik znalazł w aucie przedmioty, prawdopodobnie zabytkowe. Do szczegółowego przeszukania przystąpił więc celnik.
     - Okazało się, że Rosjanin próbował wywieźć z Polski 16 obrazów na płótnie, 4 obrazy na drewnie, 7 obrazów na papierze oraz jeden na podłożu metalowym – mówi Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. - Przedmioty zostały zabezpieczone do czasu wydania opinii przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czy stanowią zabytek. Vladimir Z. został zwolniony.
     Zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wywóz zabytków z terytorium RP na stałe jest możliwy, o ile ich wywóz nie spowoduje uszczerbku dla dziedzictwa kulturowego. Na wywóz zabytku za granicę (w tym również do innego państwa należącego do Unii Europejskiej) wymagane jest pozwolenie. Dokumentem stwierdzającym, że zabytek może być wywożony bez pozwolenia lub wskazującym, że przewożony przedmiot posiada cechy zabytku, lecz nie jest zabytkiem, jest zaświadczenie, które wydaje wojewódzki konserwator zabytków. Wywóz zabytków za granicę, bez wymaganego pozwolenia, jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia.
     Mówi Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • pewnie kupił sobie na garażach gdzies w Belgii albo Niemczech, a tu figa z makiem, Rosja to dziki kraj, nie jest w UE i do widzenia Panu, obrazy zostają, baj, baj, . .. .. teraz idx człwoieku poskarżyc się szczurkowi Putinkowi, bah, bha, bha, bha, bha
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ruska wóda zabija(2007-10-22)
Reklama