UWAGA!

Ocalić od zapomnienia

Z okazji 75-lecia założenia oraz 15-lecia reaktywowania Związku Sybiraków w Bibliotece Elbląskie zostanie otwarta okolicznościowa wystawa. Wernisaż odbędzie się 7 listopada o godz. 11.00.

Od wieków Syberia kojarzy się Polakom z miejscem kaźni i zsyłek setek tysięcy ludzi. Zesłańcami były takie osobistości jak: Adam Mickiewicz, marszałek Józef Piłsudski, generał Józef Chłopicki, generał Władysław Anders, Hugo Kołłątaj.
     Już w XVIII wieku pojawiają się na tej ziemi pierwsi Polacy - jeńcy prowadzonych w tym czasie wojen pomiędzy Polską a Rosją. Kolejna fala zesłańców to okres konfederacji Barskiej (1768 r.), Powstania Kościuszkowskiego (1794 r.), a następnie Listopadowego (1830 r.) i Styczniowego (1863 r.). Tyrania totalitaryzmu sowieckiego prześcignęła carskie represje. Już nie "kibitki" i "etapy" skazańców, lecz tysiące bydlęcych wagonów wypełnionych Polakami ruszyło na Wschód. Katyń, Miednoje, Charków, Magadan, Irkusk czy Kazachstan - to tylko niektóre symbole martyrologii naszego narodu. Wszystkie miejsca nazywane są umownie Sybirem, a jego ofiary - Sybirakami.
     Obecnie w Polsce zrzeszonych jest około 50 tysięcy Sybiraków. Oddział elbląski zrzesza 700 osób. Ponad połowa z nich mieszka w Elblągu.
     Aby ocalić od zapomnienia dzieje zesłańców, a także uczcić 75 rocznicę powstania i 15 reaktywowania Związku, Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Elblągu postanowił zorganizować wystawę o tematyce sybirackiej. Jej otwarcie nastąpi 7 listopada o godz. 11.00. Patronat nad obchodami rocznicowymi objął prezydent Elbląga Henryk Słonina.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama