UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ocalić od zapomnienia

Z okazji 75-lecia założenia oraz 15-lecia reaktywowania Związku Sybiraków w Bibliotece Elbląskie zostanie otwarta okolicznościowa wystawa. Wernisaż odbędzie się 7 listopada o godz. 11.00.

Od wieków Syberia kojarzy się Polakom z miejscem kaźni i zsyłek setek tysięcy ludzi. Zesłańcami były takie osobistości jak: Adam Mickiewicz, marszałek Józef Piłsudski, generał Józef Chłopicki, generał Władysław Anders, Hugo Kołłątaj.
     Już w XVIII wieku pojawiają się na tej ziemi pierwsi Polacy - jeńcy prowadzonych w tym czasie wojen pomiędzy Polską a Rosją. Kolejna fala zesłańców to okres konfederacji Barskiej (1768 r.), Powstania Kościuszkowskiego (1794 r.), a następnie Listopadowego (1830 r.) i Styczniowego (1863 r.). Tyrania totalitaryzmu sowieckiego prześcignęła carskie represje. Już nie "kibitki" i "etapy" skazańców, lecz tysiące bydlęcych wagonów wypełnionych Polakami ruszyło na Wschód. Katyń, Miednoje, Charków, Magadan, Irkusk czy Kazachstan - to tylko niektóre symbole martyrologii naszego narodu. Wszystkie miejsca nazywane są umownie Sybirem, a jego ofiary - Sybirakami.
     Obecnie w Polsce zrzeszonych jest około 50 tysięcy Sybiraków. Oddział elbląski zrzesza 700 osób. Ponad połowa z nich mieszka w Elblągu.
     Aby ocalić od zapomnienia dzieje zesłańców, a także uczcić 75 rocznicę powstania i 15 reaktywowania Związku, Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Elblągu postanowił zorganizować wystawę o tematyce sybirackiej. Jej otwarcie nastąpi 7 listopada o godz. 11.00. Patronat nad obchodami rocznicowymi objął prezydent Elbląga Henryk Słonina.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama