UWAGA!

Odeszła Danuta Aszyk

 Elbląg, Danuta Aszyk
Danuta Aszyk (fot. archiwum portEl.pl)

Zmarła harcmistrz Danuta Aszyk, wieloletnia instruktorka ZHP w Elblągu, wychowawczyni wielu pokoleń elblążan, nauczycielka w Technikum Mechanicznym. Miała 85 lat...

Danuta Aszyk zmarła w sobotę nad ranem. Była komendantką Hufca ZHP w Elblągu w latach 1984-1991, wieloletnią członkinią Komendy Hufca, pełniąc w niej m.n. funkcję skarbnika. Związana z elbląskim harcerstwem od roku 1947, kiedy to wstąpiła do pierwszej drużyny harcerskiej. W latach późniejszej działalności pełniła niezliczoną ilość funkcji, począwszy od Komendanta szczepu w Zespole Szkół Mechanicznych, Komendanta Hufca, Zastępcy Komendanta Hufca, Skarbnika Hufca, Członka Komendy Hufca, Członka Rady Hufca, Sztormana Hufca, Przewodniczącej Komisji Stopni Instruktorskich Chorągwi, Przewodnicząca Rady Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej, w latach 2001-2005 pełniła funkcję Przewodniczącej Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP, w latach 2007-2009 Członka Rady Naczelnej ZHP, w latach 2009-2013 Wiceprzewodniczącej Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP.

Przez ponad 30 lat pracowała jako nauczycielka w Technikum Mechanicznym. W latach 1980-83 była prezesem oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu, a w latach 1983-1986 - jego wiceprezesem. Była również wieloletnim przewodnikiem turystycznym elbląskiego oddziału PTTK.

Po przejściu na emeryturę prowadziła również biuro księgowe. Wychowała w duchu harcerstwa wiele pokoleń elblążan.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 30 września, w kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Robotniczej. O godz. 11.30 wystawiona zostanie trumna, o godz. 12 rozpocznie się msza św., po której Danuta Aszyk spocznie na cmentarzu komunalnym Agrykola.

Druhna Danuta została odznaczona między innymi: Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, Medalem Honorowym „Za Zasługi dla Elbląskiej Chorągwi ZHP”, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, „Medalem 750-lecia Elbląga”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”, odznaczona również przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Związana również z Operacją 1001-Frombork, za co została wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela Fromborka.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • [*] odeszla na wieczna warte. Czuwaj !!!
 • Harcerstwo tamtych lat to była najpiękniejsze co było dzieciom i młodzieży dane, każdy mógł do harcerstwa należeć, mój pierwszy obóz harcerski to była Kałębnica w Borach Tucholskich, to było 60 lat temu, a pamiętam jakby to było wczoraj. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  1
  była elblążanka 51(2021-09-27)
 • Dla mnie i innych młodych instruktorów ZHP zawsze była wielkim autorytetem. Czuwaj Druhno
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  2
  Dariusz Bocian(2021-09-27)
 • Smutna informacja. Wymagająca czasami aż nadto księgowa jakich mało w obecnych czasach, porządek w papierach był zawsze.
 • Druhno Danusiu, CZUWAJ! Będzie nam Cię brakowało. Hashtagi: #Harcerz
 • Elblążanka 51 masz rację, to było coś, mój obóz to Konarzyny jakiś 81-82 rok, super sprawa
 • Pani Profesor, zawsze będziemy pamiętać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  0
  uczniowie TM(2021-09-27)
 • Była Wspaniałym Człowiekiem. ..
 • czuwaj druhno
 • Smutno się robi jak odchodzą naprawdę fajni ludzie. Proszę pamiętać o Nich. To przecież Nasza młodość w szkole, przygody w drużynie harcerskiej, sumienność w życiu dorosłym. .. Nic już nie będzie takie same. Świat zmienia się wraz z odchodzącymi osobami. ..
 • Czuwaj druhno komendantko! Dziękuję za Twoją służbę. Dziękuję za pomoc i ochronę w trudnych czasach w prowadzeniu drużyny. Pewnie siedzisz teraz z moim tatą przy niebiańskim ognisku i śpiewasz - Idziemy w jasną z błękitu utkaną dal. .. Tam się spotkamy! Czuwaj! Hm. Bielik HR
 • @ja Elblążanin - Czuwaj druhno komendantko! Tak powitałem Ciebie, gdy niespodziewanie przyjechałaś zlustrować samodzielny obóz "Ptaków"na kresach nad Bugiem w 1985r. Byłaś najlepszą hufcową. Dziękuję za pomoc, za serce. Dla Ciebie nie było rzeczy niemożliwych. Wielokrotnie chroniłaś mnie i moją drużynę w tamtych trudnych czasach. Jestem pewien, że siedzisz z moim tatą przy niebiańskim ognisku i śpiewacie; Idziemy w jasną. .Czuwaj! Hm. Bielik HR
Reklama