UWAGA!

Odrobina umiaru nie zaszkodzi

„Elbląg Samorządowym Liderem Zarządzania 2009! Nasze miasto okazało się bezkonkurencyjne i zajęło pierwsze miejsce w finale konkursu, dzięki wysokiej ocenie, jaką dostał Elbląski Program Profilaktyki „Odnaleźć się w sobie”, który powstał z inicjatywy prezydenta Elbląga Henryka Słoniny.” Niby prawda, ale...

Sukces niebywały
       Informację zaczynającą się w ten sposób otrzymaliśmy wczoraj z Biura Prasowego Urzędu Miasta. Dalej autor pisze o samym programie:
       „Program „Odnaleźć się w sobie” polega na realizacji kompleksowych działań wspierających wychowanie dzieci i młodzieży w elbląskich szkołach i placówkach oświatowych. W ramach tego programu Urząd Miejski przeszkolił 247 nauczycieli szkół i placówek oświatowych, przygotowując ich do realizacji 4 profesjonalnych programów profilaktycznych: „Trening Zastępowania Agresji ART”, „Zanim spróbujesz”, „Tak czy nie”, „Jestem sobą”. W ramach tego programu prezydent Elbląga od trzech lat pozyskuje fundusze unijne na programy profilaktyczne. W tym czasie przeprowadzono w Elblągu 29 tys. godzin zajęć warsztatowych z profilaktyki uzależnień i innych zaburzeń w zachowaniu dzieci i młodzieży. Zajęcia te prowadzone są we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach przez wyspecjalizowaną kadrę W ramach programu przekazano również środki finansowe na zatrudnienie psychologów we wszystkich gimnazjach i 8 szkołach podstawowych, w których działają świetlice socjoterapeutyczne. W Elblągu funkcjonują także tzw. „Soboty zaufania” w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, które umożliwiają rodzinom wychowującym dzieci zasięgnięcie nieodpłatnych konsultacji i porad prowadzonych przez psychologów, pedagogów i terapeutów. Program został wysoko oceniony we wszystkich kategoriach konkursowych tj. za innowacyjność, skuteczność, elastyczność. Wysoko oceniono również replikowalność, co oznacza, że program jest polecany jako wzór do naśladowania w innych samorządach.”
       I w końcu:
       „Organizatorem konkursu jest Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin RP”.
       Myślę sobie - sukces niebywały... Elbląg bezkonkurencyjny... Pierwsze miejsce... Tak szacowne organizacje uznały prymat Elbląga w Polsce, a przecież samorządów, a więc i potencjalnych konkurentów, mamy w kraju bez liku.
      
       Sukces, ale jakby mniejszy
      
Zaraz jednak obudził się we mnie sceptyk (lata doświadczeń). Zacząłem szukać w sieci informacji o tym konkursie i...
       Konkurs odbywał się w czterech kategoriach: powiaty ziemskie, miasta na prawach powiatu i miasta powyżej 50 tys. mieszkańców, miasta poniżej 50 tys. mieszkańców i gminy wiejsko-miejskie oraz gminy wiejskie. Każda z tych kategorii podzielona była na trzy dziedziny: pomoc społeczna, kultura i oświata. W sumie było więc 12 „bezkonkurencyjnych” samorządów, zdobywców pierwszych miejsc. [Wszystkim oczywiście gratulujemy.]
       Do tegorocznej edycji konkursu projekty zgłosiło 77 samorządów. Przyjmując więc średnią matematyczną, w każdej kategorii i dziedzinie oceniano sześć lub siedem projektów. W „elbląskiej” także. Elbląski projekt okazał się lepszy od pięciu lub sześciu innych. Owszem, jest się z czego cieszyć, ale żeby od razu popadać w euforię?
       Odrobina umiaru nie zaszkodzi nawet Biuru Prasowemu Urzędu Miasta. Bo co będzie, gdy dziennikarze zaczną sprawdzać każdą informację stamtąd wychodzącą? A w przypadku niemożności sprawdzenia (bo i tak się może zdarzyć) uznają, że jest mało wiarygodna? 
      
       Na potwierdzenie
      
Oto obszerny cytat ze strony Senatu RP, gdzie odbyła się uroczystość nagrodzenia zwycięzców konkursu. Jest tu równie pełen wykaz „bezkonkurencyjnych” samorządów:
       „Do tegorocznego konkursu 112 projektów zgłosiły 77 jednostki samorządu w 4 kategoriach: powiaty ziemskie, miasta na prawach powiatu i miasta powyżej 50 tys. mieszkańców, miasta poniżej 50 tys. mieszkańców i gminy wiejsko-miejskie oraz gminy wiejskie. Eksperci oceniali projekty, biorąc pod uwagę przede wszystkim innowacyjność wdrożonego rozwiązania pod kątem doboru celów, skuteczność w podnoszeniu jakości obsługi i efektywność kosztową. Do finału komisja konkursowa zakwalifikowała 29 projektów, które zaprezentowano podczas konferencji.
       Laureatem w kategorii miast na prawach powiatu w dziedzinie pomocy społecznej została Łódź za „Program rozwoju rodzicielstwa zastępczego w mieście Łodzi”. Specjalne wyróżnienie otrzymał Poznań za projekt „Wdrażanie i realizacja programu Dziecko pod Parasolem Prawa”. W dziedzinie kultury zwyciężył Olsztyn za program „Biblioteki multimedialne jako nowoczesne centra informacji, edukacji i rekreacji”, a w dziedzinie oświaty - Elbląg za „Elbląski program profilaktyki - Odnaleźć się w sobie”.
       Pierwsze miejsce w dziedzinie pomocy społecznej w kategorii miast małych i średnich zajął Sochaczew za projekt „Seniorze nie jesteś sam - wspieranie aktywności oraz doskonalenie jakości i dostępności usług socjalnych na rzecz osób starszych w gminie miasto Sochaczew”. W dziedzinie kultury laureatami zostali: Płońsk za projekt „Utworzenie placówki informacyjno-dokumentacyjnej specjalizującej się w gromadzeniu, opracowywaniu i upowszechnianiu informacji o dziejach społeczności lokalnej” oraz Szczecinek za projekt „Samorządowa Agencja Promocji i Kultury w Szczecinku - nowa formuła funkcjonowania instytucji kultury oraz innowacyjne metody zarządzania kulturą w samorządach lokalnych”. Liderem w dziedzinie oświaty został Jarocin za program „Od oświaty biurokratów do oświaty obywateli”.
       W kategorii powiatów ziemskich w dziedzinie pomocy społecznej zwyciężył Bytów z programem „SEPI - Samorządowa Elektroniczna Platforma Informacyjna w powiecie Bytowskim”, a w dziedzinie kultury - Elbląg [powiat - przyp. red.] z konkursem „Najatrakcyjniejsza wieś turystyczna powiatu elbląskiego”. Tytuł lidera w dziedzinie oświaty otrzymała Piła za projekt „Przyjazna szkoła w środowisku”.
       Laureatem konkursu w dziedzinie pomocy społecznej w kategorii gmin wiejskich został Zabierzów za projekt „Praca systemowa z rodziną zagrożoną wykluczeniem społecznym”. Równorzędne pierwsze miejsca w dziedzinie kultury zajęli: Puńsk za projekt „Współpraca społeczności gminy Puńsk na rzecz rozwoju litewskiej kultury ludowej i utrzymania tożsamości narodowej” i Psary za projekt „Oddolne realizowanie potrzeb - szansą na aktywizację społeczno-kulturalną mieszkańców gminy Psary”. W dziedzinie oświaty tytułem lidera uhonorowano Lesznowolę za projekt „Gotowy by się rozwijać. Program stymulujący rozwój dzieci sześcioletnich pod kątem przygotowania do szkoły w gminie Lesznowola” i Morawicę za projekt „Optymalizacja organizacji i finansowania oświaty”.
       Laureaci konkursu uczestniczą w wyjazdach studyjnych do Norwegii, a ich projekty są promowane przez organizacje samorządowe i włączane do Bazy Dobrych Praktyk.”
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Gratulacje dla autora artykułu za dogłębne i rzetelne przedstawienie sprawy. Należałoby sobie życzyć więcej takich artykułów
 • Brawa dla p. Piotra za trafne spostrzeżenia n/t tak 'spektakularnego' zwycięstwa. Tym bardziej, że na portelu. pl informacji i dyskusji polemicznych na temat pracy UM w Elblągu jak na lekarstwo. Słowem nie wspomina się o sprawie odwołania dyrektora II LO, która to sprawa jest w tej chwili tematem nr 1 w naszym grajdole. Cóż - pokorne cielę dwie matki ssie. .. I to ma być portal mieszkańców Elbląga ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  absolwent(2009-06-25)
 • Wowka Szanowny Panie Piotrze. Bardzo ładnie wypunktowane i wyjaśnione z prawdziwą rzetelnością dziennikarską. Tak właśnie proponowałbym wszystkim podchodzić do każdej informacji wychodzącej od rzecznika czy też UM w Elblągu. Ponieważ ludzie tam zasiadający i zarządzający naszym majątkiem robią to od 30 lat mają olbrzymie doświadczenie w przedstawianiu swoich racji w sposób właściwy. Wszak bardzo wielu z nich pamięta bardzo dobrze czasy propagandy i sukcesu PRLu i PZPRu. Ja odpowiem tym panom tak „ … nie zemną te numery Bruner… !!!!”
 • równoległa rzeczywistość miasta Elbląga - bardzo interesujące
 • Od dawna pisałem i mówiłem, że w Elblągu spokojnie można nagrać kolejne odcinki " Matrixa"
 • co ja pszę to rzeczywistość wietualna Wolski której niegodni nigdy nie zobaczą na własne oczy
Reklama