UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Odszedł człowiek zasłużony dla miasta

 
Elbląg, Odszedł człowiek zasłużony dla miasta
fot. Michał Skroboszewski

- Z tym odejściem straciliśmy nie tylko wspaniałego elblążanina, ale i dobrego człowieka, otwartego na potrzeby innych – tak o zmarłym Zdzisławie Olszewskim, radnym i byłym wojewodzie elbląskim, mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta. Włodarz wspomniał również, że Zdzisława Olszewskiego cechowała "coraz rzadziej spotykana polityczna klasa i szacunek dla drugiego człowieka". Podczas dzisiejszych (1 lutego) uroczystości pogrzebowych żegnała go nie tylko rodzina, ale i ci, z którymi spotykał się podczas swojej służby publicznej. Zobacz więcej zdjęć. 

 - Dla mnie Zdzisław Olszewski na zawsze pozostanie pierwszym wojewodą wolnej, suwerennej Polski oraz niedościgłym wzorem umiłowania ojczyzny i troski o sprawy publiczne do ostatnich chwil życia. Sadzę, że mnie i wielu z nas zabrakłoby życia, by osiągnąć to, czym zajmował i o co troszczył się ś.p. Zdzisław Olszewski – mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, podczas mszy świętej w katedrze św. Mikołaja i złożył na ręce rodziny zmarłego przyznany mu pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
       Głos zabrał również ks. Jerzy Steckiewicz, proboszcz parafii św. Wojciecha Adalberta w Kaliningradzie, z którą zmarły był związany. - Dla nas najpiękniejsze było to, że Zdzisław Olszewski przyjeżdżając w ważnych, państwowych sprawach zawsze pamiętał o Polonii. W tych trudnych gospodarczo czasach przywoził ze sobą chleb powszedni i dobre słowo. Polacy w Kaliningradzie czuli się wtedy wspaniale, bo wiedzieli, że przedstawiciel wysokiej władzy polskiej troszczy się o nich, rozmawia z nimi jak z braćmi i siostrami – mówił duchowny. - Ten kontakt daleki był od kontaktów urzędowych, był to kontakt rodzinny. Na przestrzeni 26 lat, bywając w Elblągu, spotykaliśmy się ze Zdzisławem Olszewskim. Mimo różnicy wieku mówiłem do niego: przyjacielu.
       Na cmentarzu Agrykola, gdzie pochowano Zdzisława Olszewskiego, zmarłego wspominał Witold Wróblewski, prezydent miasta.
       - Jako radny z 19-letnim stażem angażował się w każdy temat związany z rozwojem Elbląga. Był całkowicie oddany swojej pracy. Pełnione funkcje traktował jako powołanie do służby drugiemu człowiekowi i naszemu miastu. Zawsze z dumą wyrażał się o Elblągu i był jego znakomitym ambasadorem. Z tym odejściem straciliśmy nie tylko wspaniałego elblążanina, ale i dobrego człowieka, otwartego na potrzeby innych – mówił Witold Wróblewski. - Dla mnie osobiście ś.p. Zdzisław Olszewski, a mówiąc po prostu Zdzisław, był wyjątkowy. Mądry, spokojny, z umiejętnością właściwej oceny ludzi i ze szczególnym darem nawiązywania relacji. Zawsze życzliwy, uśmiechnięty, pomocny. Zdzisława poznałem 25 lat temu, był wojewodą. Przez cały ten czas nasze zawodowe drogi krzyżowały się i każdy kolejny rok znajomości przekonywał mnie, ile dobra robił dla nas wszystkich, dla ukochanego Elbląga. Był i pozostanie dla mnie wielkim autorytetem. Zdzisławie, zarażałeś nas swoją pracowitością, optymizmem, humorem i radością życia, każdemu służyłeś radą i dla wszystkich miałeś dobre słowo, nawet w chorobie. Dowiodłeś tego podczas ostatniej, czwartkowej (26 stycznia) sesji Rady Miejskiej. Dziękowałeś za organizację opłatka pojednania, mówiąc jednocześnie, jak bardzo tego pojednania brakuje. W Twoich ustach "Bóg, Honor, Ojczyzna" brzmiało naturalnie i prawdziwie. Cechowała Cię coraz rzadziej spotykana polityczna klasa i szacunek dla drugiego człowieka.

  Elbląg, Odszedł człowiek zasłużony dla miasta
fot. Michał Skroboszewski


       Głos zabrał również Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej. - Zdzisław Olszewski, człowiek wielkiego autorytetu, z ogromnym doświadczeniem oraz z szacunkiem dla innych ludzi. Człowiek, który oddał swoje życie miastu i ziemi elbląskiej. Człowiek skromny, który nie zabiegał o swoje, a o innych. Tak niedawno, właśnie na jego wniosek, nadaliśmy tytuł Honorowego Obywatela Elbląga Jerzemu Szewczyńskiemu – opowiadał Pruszak. - Zdzisław Olszewski pozostanie w naszej pamięci jako człowiek niezwykle zasłużony dla miasta i Rada Miejska z pewnością upamiętni jego postać i zasługi.
       Zdzisław Olszewski zmarł w wieku 82 lat. Z wykształcenia był inżynierem, przez wiele lat pełnił ważne stanowiska państwowe i samorządowe. W 1981 roku i w latach 1989-1996 był wojewodą elbląskim, w 1996 roku przez kilka miesięcy podsekretarzem stanu w Urzędzie Rady Ministrów. Od 1969 roku należał do PZPR, gdy powstała Solidarność, został jej członkiem. Od 1998 roku nieprzerwanie zasiadał w elbląskiej Radzie Miejskiej, był członkiem klubu radnych PiS.
       Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Rzeczpospolitej Polskiej Euroregionu Bałtyk z siedzibą w Elblągu. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotym i srebrnym Krzyżem Zasługi oraz medalem 30- lecia Polski Ludowej.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A co tam wojsko robiło
 • Bardzo żałuje że nie miałem okazji porozmawiania w cztery oczy z panem wojewodą Olszewskim. Z tego co wiem, był to wspaniały człowiek patriota. Panie w opiece swej jego duszę mniej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  7
  DaMaWE(2017-02-01)
 • Mierzejanie to mądrzy ludzie. Gazociąg robią, przekop, pobocza poprawili, kolejkę do Krynicy morskiej a my?????
 • Odszedł człowiek, który chciał aby zbudowano parkingowiec na Starym Mieście.
 • Dlaczego skwapliwie nie przywołuje się że w latach 1969-1980 był żarliwym członkiem PZPR. To nie hańba, ale tego nie można przemilczać historycznie. Gdy nadszedł 1980 r nagle zmienił, orientację polityczną na prawicową. Przez dziesięciolecia piastował różne funkcje, w tym rok jako Wojewoda. Głównie zasiadał w Radzie Miasta. Brak jest w materiale PortElu jakie były konkretne zasługi zmarłego, bo to co przestawiono, to " bicie piany". Niech Mu ziemia elbląska zdobyta dla nas przez historyczny psikus przez Sowietów lekką będzie. Spoczął na cmentarzu Agrykoli, gdzie Polscy katolicy, wykopali i zbezcześcili tysiące Niemców którzy od wieków byli tu grzebani. Śpij spokojnie z jakimiś szczątkami Niemca, o ile się zachowały. Elbingerer
 • niech mu ziemia lekką bedzie, a czym on sobie dla miasta zasłużył?? Mimo jego osiągniec i tak miasto mnie wygnało za granice wiec ja jakoś tych oosiągniec nie widze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  chryniu(2017-02-04)
Reklama