UWAGA!

OKO- Bezpieczne Miasto

Elbląg przystępuje do tworzenia systemu bezpieczeństwa społecznego i ekologicznego na podstawie wcześniej utworzonego numerycznego modelu terenu wraz z systemami kontrolnymi i pomiarowymi, z zastosowaniem nowoczesnych satelitarnych technik GPS. Dzięki temu, między innymi, możliwa jest rozbudowa systemu przeciw powodziowego.

Od czterech lat, w ramach programu Bezpieczny Elbląg, skutecznie funkcjonuje w mieście Radiowa Sieć Alarmowa OKO. Przy użyciu łączności radiowej pracownicy firm komunikacji miejskiej, taksówkarze i ochroniarze informują policję o różnych obserwowanych przez siebie zdarzeniach. Możliwość korzystania przy tym z nawigacji satelitarnej jest poważnie rozważana przez samorząd i uczestników programu.
     - Tworzony system jest w fazie projektowej. Znane są szacunkowe koszty wdrożenia GPS w tworzonym systemie bezpieczeństwa. Na dzisiaj dysponujemy stacją referencyjną, która prowadzi niezależne i permanentne (ciągłe) obserwacje satelitarne, wykonuje pomiary odległości do satelitów GPS oraz wysyła poprawki różnicowe do odległości zarówno drogą radiową, jak i przy wykorzystaniu systemu GSM GPRS - mówi Sławomir Skorupa, naczelnik Wydziału Geodezji UM. - Zakładamy, że taksówki, autobusy czy wreszcie policjanci, strażnicy miejscy czy pracownicy ochrony będą wyposażeni w urządzenia nadawczo - odbiorcze, pozwoli to na monitorowanie i precyzyjne określanie np. miejsca zdarzenia czy ściganego przestępcy. Określone zostaną centra łączności i ile ich powinno być, a także gdzie będzie siedziba dyspozytora systemu. Więcej szczegółów poznamy w najbliższych tygodniach, po opracowaniu projektu technicznego wdrożenia systemu bezpieczeństwa.
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama