UWAGA!

Okręt zasłużył na emeryturę!

 Elbląg, ORP Władysławowo
ORP Władysławowo (fot. Andrzej Nitka).

Miłośnicy marynarki wojennej z Elbląga chcą uratować... kuter rakietowy ORP Władysławowo. 38-metrowa jednostka została pod koniec marca wycofana z użytku i teraz stacjonuje w porcie wojennym w Gdyni - Oksywiu. ORP Władysławowo jest ostatnim z trzynastu tego rodzaju wyprodukowanych przez Rosjan okrętów, jakie służyły w Polsce.

- Chcielibyśmy, żeby zamiast na złom, trafił do elbląskiego portu, stał się okrętem - muzeum i atrakcją turystyczną - mówi Andrzej Nitka, dziennikarz zajmujący się marynarką wojenną i członek Stowarzyszenia Lastadia. - Nasze miasto ma wspaniałe tradycje morskie, których większość elblążan raczej nie zna. Taki kuter może zainteresować młodzież i starszych nie tylko swoją historią, ale i morskimi dziejami Elbląga. Poza tym, wśród trzynastu jednostek tego typu, znajdował się okręt o nazwie „Elbląg”.
     Biura prasowe ministerstwa obrony narodowej i Marynarki Wojennej zapewniają, że sprawa jest obecnie analizowana.
     - To bardzo ciekawa inicjatywa, choć w świetle obowiązującego prawa okręty, na których po raz ostatni została spuszczona bandera, są przekazywane Agencji Mienia Wojskowego i to właśnie agencja nimi dysponuje [a tego rodzaju sprzęt sprzedaje w drodze przetargów - red.] - mówi porucznik Grzegorz Łyko z biura prasowego dowódcy Marynarki Wojennej. Dodaje, że szczegóły na temat prośby stowarzyszenia będzie znał najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.
     Jak potwierdza rzeczniczka prezydenta miasta Agnieszka Staszewska, samorząd popiera pomysł uratowania kutra. Wstępnie mówi się o tym, że ORP „Władysławowo” miałby zacumować przy siedzibie Prokuratury Okręgowej.
     Stowarzyszenie ma nadzieję, że jednostka zostanie mu podarowana, a dzięki wpływom z biletów będzie można opłacić jej utrzymanie.
     - W państwach Unii Europejskiej okręty, po zakończeniu swojej służby w wojsku, służą lokalnym społecznościom i turystom - mówi Andrzej Nitka. - W Polsce takiej tradycji nie ma. Jedyne okręty, które nie trafiły na złom to ORP Błyskawica z Gdyni i patrolowiec Straży Granicznej Fala z Kołobrzegu.
     
     ***
     
     Stowarzyszenie Lastadia zachęca do przesyłania listownych próśb na internetowe adresy instytucji, które mają wpływ na los okrętu. Gotową treść takiego listu można znaleźć wchodząc na link Stowarzyszenia, który znajduje się na internetowym Forum Okrętów Wojennych. Aby dostać się na Forum, np. w wyszukiwarce www.google.pl trzeba wpisać hasło: Forum Okrętów Wojennych.
     
SZ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a wiewiórki mówią, ze z uwagi na fatalne warunki lokalnowe prokuratura okregowa wyemigruje z miasta, gdzieś w okolice....., a miasto pewnie da ten okręt na drogę, kolejny sukces miasta przed Nami!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wiewiórka(2006-05-28)
 • bedziemy mieli wtedy dwa czolgi, jeden kuter, 2 armaty... wyscig zbrojen ;p a ile ma olsztyn? ;p
 • Takie inicjatywy popieram. Podatnik niewiele dopłaca, społeczeństwo rzeczywiście zbliża się do morza. W oparciu o to można tworzyć tradycje. Jak będzie realne, to sam się dołożę. Szkoda, że tego z nazwą Elbląg już nie ma. Miejsce chyba trochę nieszczególne. Powinno być wysokie nabrzeże i dalej od ulicy. Miejsce dla oczekujących wycieczek i możliwość dostania się inwalidów i osób starszych. gdyby stał przy bulwarze i w zamian za opiekę zaoferować teren pod ogródek kawiarniano-barowy, to kto wie czy nie można było by uniknąć dopłacania z budżetu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  swiesiek(2006-05-28)
 • www.fow.aplus.pl
 • dawajcie go do nas:) bedziemy mieli dodatkowe muzeum w Elblągu, bo wielka szkoda ze na razie tylko jedno jest w Elblągu:(
 • okręt muzeum ruskiej myśli technicznej-będzie bardzo oblegany przez turystów, to może obok zaparkować wołgę na dokładkę i stragan z walonkami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bez sęsu(2006-05-28)
 • bez sęsu : gościu sam jesteś BEZ SENSU! twoje istnienie to jedna wielka twoja osobista porażka zyciowa.
 • jestem za
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Woj.Ławrynowicz(2006-05-28)
 • Byłby to dobry wstęp do stworzenia czegoś w rodzaju muzeum morskiego. Jak najbardziej popieram ten pomysł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Adam Nieczuja-Ostrowski(2006-05-29)
 • Niezły pomysł, nikt już stareńkiej OSY I nie kupi, więc niechaj przynajmniej w naszym porcie jako atrakcja stanie. Lepsze to niż nic -niszczycieli klasy Elbing nie opłaca się podnosić ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nermal(2006-05-29)
 • bardzo chciałbym pomóc wam w tym pomysle ale nie wiem z kim się kontaktować i a propo tego pomysłu jezeli wszystko sie uda a mam nadzieję - tej klasy jednostka będzie miała problemy z wejsciem pod mostami na bulwarze - moze jakiś kontakt - meilowy, adres waszej strony itp,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sławomir g(2006-05-29)
 • Link do wydzielonego na FOW działu Stowarzyszenia "Lastadia". Trzeba się niestety zarejestrować, ale rejestracja jest prosta i darmowa. www.fow.aplus.pl
Reklama