UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Oni wiedzą, jak udzielić pierwszej pomocy

 
Elbląg, Oni wiedzą, jak udzielić pierwszej pomocy
fot. nadesłana
Reklama

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 ruszył projekt „Integracja dla bezpieczeństwa”. Program powstał przy współpracy nauczycieli SOSW Anny Wójtowicz i Małgorzaty Oleksiak z koordynatorem panią Anną Nowocień i drużyną ratowniczą z Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych.

Celem programu jest nauka pierwszej pomocy w formie cyklicznych spotkań, które mają utrwalić dzieciom schemat postępowania w przypadku potrzeby udzielenia pierwszej pomocy. Im wcześniej młodzi uczestnicy zaczną uczyć się udzielania pierwszej pomocy i im częściej będą to powtarzać, tym większa szansa, że kiedyś komuś pomogą. Zajęcia przeprowadzane w SOSW nr1 mają za zadanie nauczyć spostrzegania sytuacji zagrożenia, uwrażliwić dzieci na niesienie pomocy oraz utrwalić pozytywne wzorce zachowań. Najważniejsze jednak jest, aby dzieci w chwili zagrożenia życia nie stały biernie tylko podjęły działania. Bardzo ważną rolą dla nauczycieli jest wyuczenie uczestników, że nie należny płakać czy krzyczeć, tylko działać w utrwalonym schemacie: widzę problem - wzywam pomoc.

Każde dziecko pod wpływem różnych bajek i przygód superbohaterów marzy, aby zostać jednym z nich. Nic tak nie napawa dziecka dumą, jak posiadanie własnej super mocy, którą może być właśnie umiejętność ratowania drugiego człowieka. Współpraca drużyny pożarniczej ZSTI z dziećmi niepełnosprawnymi pokazuje jak ważną rolą jest integracja. Starsi koledzy to wzór do naśladowania, to „superbohaterzy” w mundurach, którzy swoją postawą zarażają innych.  W pierwszych zajęciach wzięły udział klasy SP oraz PdP. Dzieci, pod fachowym okiem przyszłych ratowników, uczyły się: wzywać pogotowie ratunkowe do  osoby poszkodowanej oraz reanimować nieprzytomnego.  Każdy uczestnik szkolenia indywidualnie i praktyczne mógł przećwiczyć wszystkie formy pomocy na fantomie. Była to doskonała lekcja praktyczna połączona z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – uratowanie ludzkiego życia.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama