UWAGA!

Osuszanie mieszkań i liczenie strat

Elbląg, Aktualnie działania sztabu kryzysowego skupione będą m.in. na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic - na zdj. piwnica w budynku przy ul. Panieńskiej
Aktualnie działania sztabu kryzysowego skupione będą m.in. na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic - na zdj. piwnica w budynku przy ul. Panieńskiej (fot. PS)

Na godzinę 11 stan wody w rzece Elbląg wynosi 6,04 m, a więc utrzymuje się poniżej stanu alarmowego. Aktualnie działania sztabu kryzysowego skupione będą na łagodzeniu skutków i wypompowywaniu wody z zalanych mieszkań, piwnic, zakładów produkcyjnych. Dziś również szacowane będą wstępnie straty.

W Urzędzie Miejskim w Elblągu odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omówiono aktualną sytuację w mieście i dalsze działania związane z sytuacją powodziową.
       - Sytuacja cały czas się stabilizuje, ale cały czas utrzymywany jest w mieście stan pogotowia powodziowego i na bieżąco monitorowany jest stan rzeki Elbląg – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM. - Nadal wyłączone z ruchu są ulice: Radomska, Panieńska, Bulwar Zygmunta Augusta. W niektórych dzielnicach miasta nie ma prądu. Aktualnie sprawdzany jest stan urządzeń energetycznych i - jeżeli będzie taka możliwość - do wieczora zasilanie zostanie włączone.
       - Jeżeli chodzi o wypompowywanie wody to dotyczy to głównie pięciu mieszkań na ul. Radomskiej, piwnic w budynkach na ulicy Radomskiej, Stawidłowej, Freta, Panieńskiej – dodaje rzeczniczka.
       Podczas spotkania prezydent Elbląga Henryk Słonina podziękował strażakom, policji, wojsku, służbom komunalnym za wielki wysiłek i zaangażowanie w akcję ratowniczą, dzięki któremu udało się opanować sytuację w mieście. Podziękowania kierowane były także pod adresem wojewody Mariana Podziewskiego i wicewojewody Jana Maścianicy za bardzo szybką reakcję i koordynację działań.
      
       Wstępne podsumowania:
       W mieście w akcji uczestniczyło 120 strażaków z całego województwa, kilkadziesiąt osób z firm komunalnych, uruchomionych zostało 120 żołnierzy 16 PDZ (kolejni byli w gotowości). Wykorzystano również wsparcie i ciężki sprzęt 14 Batalionu Remontu Lotnisk. Na terenie miasta i powiatu pracowało 70 policjantów (w tym 20 z prewencji z Olsztyna). W samym mieście wydano 18 tysięcy worków. Ewakuowano 13 osób – dwóm zabezpieczono miejsce w hotelu. Reszta osób skorzystała ze wsparcia rodziny (4-osobowa rodzina z ul. Freta ostatecznie także nie była w hotelu tylko u rodziny).
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Strażakom, żołnierzom i służbom ratowniczym to się podziękowania należą, ale wojewoda i wice woj. , starosta, wójtowie to powinni odpowiedzieć za zaniedbania dotychczasowe. Gdyby wszyscy wzięli do siebie powódź z lat 80' to przez te ponad 20 lat mogli by spokojnie wybudowac odpowiednie zabezpieczenia. Po prostu żygac się chce jak się czyta jak to oni i ich poprzednicy teraz sa przejęci wszyscy. Ale co tam, będzie dobre hasło na kampanię prezydencką w mieście i w Państwie. Kolejne obiecanki.
 • Utopić wojewodę w gnojówce
 • Podziękowali sobie, a ludzie zostali z problemem. I dalej będą rosły pomniki władzy, zamiast owoców zdrowego rozsądku. Panowie włodarze powinni zamieszkać na terenach zalewowych. .. Dziś osuszaliby swoje włości, to może doszłoby do wcielania w życie słów. ..
 • Parku technologicznego nie zaleje !
 • Wszystko to pięknie wygląda medialnie, wszyscy sobie wzajemnie dziękują opowiadająileż to służb zostało włączonych do akcji osuszania, tylko prawda w praktyce wygląda zupełnie inaczej. Wozy strażackie nad ranem stały bezczynnie w wielu częściach miasta, tymczasem mieszkańcy sami wiadrami wykonywali syzyfową pracę wylewając wodę z piwnic. Całą noc czekaliśmy na strażaków, że przyjadą i wypompują wodę z piwnicy i się nie doczekaliśmy. W tej chwili mamy godz. 13.50 dwa wozy obsługują ulicę Freta, a czekamy na nich od godz. 23 dnia wczorajszego. Szacujemy straty zalanych sprzetów i już gnijących w tej wodzie z kanalizacji, która mogła być wypompowana przez strażaków o god. 24 albo 1 nad ranem, ale panowie strazacy musieli sie wyspać choć mało komfortowo w samochodach. .. bo nie wierzymy, że były tylko 2 wozy strażackie które pomagały mieszkańcom- to co robiły te stojące na terenie szkoły nr 12.. czyzby szkołę zalało?? Jest nam bardzo przykro, sprzęty nasiąknęły wodą, mieszkania są zawilgocone, kto nam pomoże, kto zwróci pieniądze za te straty?? Dalej nie oczyszczajcie rowów melioracyjnych, kto cokolwiek buduje niech je zasypuje, szkodaże pompom XIXw znajdującym się wzdłuż ulicy Radomskiej aż do Bielnika nie nadano miana zabytków bo może trochę pieniędzy by z tego było od zwiedzających, a tak niszczeją bezużyteczne od kilkudziesiąciu lat. To daje do myślenia. Jesteśmy głupsi niż XVIw. mieszkańcy Elbląga, oni potrafili sobie radzić z tym problemem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniec Zawodzia(2009-10-15)
 • .nasz kolega A. D. mieszkajacy na grochowskiej łowił ziemniaki w piwnicy
 • a teraz urzędasy-nieroby powinni odpowiedzieć za całą sytuację, razem z pseudo strażą miejską. !!!!!
 • Ci strażacy w SP 12,chyba sie ogrzewali w szkolnej stołówce, widziałem jak wjeżdzali
 • Podziękować Burmistrzowi Tolkmicka- za" bardzą szybką reakcje'. Ludzie byli pozbawieni jakiejkolwiek pomocy. .. ), brak piasku, worków. A przede wszystkim nie było komu pomagać tym starszym ludziom, którzy zostali z tym żywiołem zdani tylko na siebie. A wybory zbliżają się małymi kroczkami. .. .)))). Będziemy pamietać!!!!!.
 • W większości Tolkmicka i okolicy od trzech dni nie ma prądu, może ktoś o tym napisze bo Energa olewa, nawet nie odbierają telefonów. Najgorsze jest to. że wystarczy jak dmuchnie byle wiaterek to pół dnia wszyscy siedzą bez prądu.
Reklama