UWAGA!

Oświadczenia senator Gelert

Elżbieta Gelert, senator Platformy Obywatelskiej z naszego okręgu, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, złożyła dwa oświadczenia: do Ministra Gospodarki Morskiej - o przekopanie Mierzei Wiślanej i do Ministra Spraw Zagranicznych - o otwarcie dla żeglugo Cieśniny Pilawskiej.

Oświadczenie Elżbiety Gelert do Ministra Gospodarki Morskiej:
     W nawiązaniu do pojawiających się w ostatnim czasie artykułów prasowych na łamach „Gazety Wyborczej” na temat możliwości zrealizowania kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, zwracam się z zapytaniem do Pana Ministra, jakie zamierza podjąć działania w celu zrealizowania tego przedsięwzięcia?
     W mojej ocenie realizacja tego pomysł jest niezbędna dla rozwoju całego Regionu związanego z Zalewem Wiślanym. Pozwoli na rozwój komplementarnych działań dotyczących rozwoju społeczno-gospodarczego, turystyczno-rekreacyjnego i historyczno-kulturowego w całym Regionie, a, co za tym idzie, na pewno pociągnie za sobą rozwój innych gałęzi gospodarki, takich jak przemysł rolno-spożywczy, rybołówstwo zalewowe i bałtyckie, transport morsko-rzeczny wraz z rozwojem portów i przystani nad Zalewem Wiślanym, przemysł okrętowy (w Elblągu rozpoczęła się już inwestycja producenta jachtów turystycznych), hotelarstwo, gastronomia i inne. Będzie to sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy.
     Prowadzone od wielu lat rozmowy polsko-rosyjskie na temat swobodnej żeglugi statków polskich i bander państw trzecich przez Cieśninę Piławską, jak wiemy, nie prowadzą do żadnych wiążących ustaleń, czego przykładem jest ostatnie zablokowanie żeglugi na tym akwenie przez Rosjan. Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną na pewno rozwiązałby również ten problem.
     Wnoszę zatem o poważne rozważenie doprowadzenia do realizacji projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
     
     Oświadczenie Elżbiety Gelert do Ministra Spraw Zagranicznych:
     W związku z narastającym konfliktem między stronami polską i rosyjską w temacie swobodnej żeglugi przez Cieśninę Piławską statków polskich i bander państw trzecich, czego wynikiem stało się ponowne zablokowaniem w ostatnich dniach żeglugi w tym rejonie, zwracam się z zapytaniem do Pani Minister, jakie zamierza podjąć kroki w celu rozwiązania tej sytuacji?
     Ruch został wstrzymany bez żadnego ostrzeżenia a sytuacja taka powtarza się cyklicznie już od 2003 r., najczęściej przed sezonem turystycznym. Blokada uderza głownie w Żeglugę Gdańską, której statki wycieczkowe codziennie pływają z Elbląga do Kaliningradu. Taka sytuacja również bardzo negatywnie wpływa na wszelkie działania dotyczących rozwoju społeczno-gospodarczego, turystyczno-rekreacyjnego i historyczno-kulturowego w Regionie Zalewu Wiślanego.
     Wnoszę zatem o jak najszybsze uregulowanie sytuacji i zapanowanie nad chaosem, jaki ogarnął temat żeglugi przez Cieśninę Piławską.
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • nooooo, porazilo mnie
 • O co wam chodzi?? Od tego są poslowie i senatorzy, żeby walczyć o sprawy dotyczące regionu z ktorego pochodzą! Co mają zrobić? Wypowiedzieć Rosji wojnę!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Buszman(2006-05-29)
 • ylko czy Pani senator reprezentuje interesy nas wszystkich???
 • Ilekroć wystąpi problem ruchu przez cieśninę Pilawską, lub przekopu mierzei, podnosisię zgodny chór obropńców interesów rosyjskich. Przekopanie mierzei, to z punktu widzenia inżynieryjnego banalny problem na skalę budowy wylotu na Warszawę. Po wykonaniu tego zadania Rosjanie zapomnieliby o zamykaniu i umowach i każdy by pływał jak mu się podoba. ! !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ruler of Blaircourt(2006-05-29)
 • To sa wlasnie nieroby elblaskie. Polityce siedza cicho zle, a jak juz krzycza to oskaraza sie ze to polityczne. Czego Wy chcecie "elblazanie"???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  trueEB(2006-05-29)
 • A co w tej sprawie ma do powiedzenia "Jakże złotousty nasz poseł L. Krasulski" ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prusak(2006-05-29)
 • Żeby tak Pani Senator i reszta włodarzy wzięła się za ściągnięcie inwestorów do Elbląga to dobrobyt już dawno by był. A jeśli tak będą kopać jak do tej pory szukali inwestorów to głód i nędza nasz czeka !Bo gdzie tu sens najpierw port a umowy nie ma z Rosjanami? Mosty przeszkadzają no i na redzie statków też nie widać?
 • hehehehihihihehehehihihihihiahahahahahahahahahaheeeeehihihihihihihihihihihiiiii
 • Nasuwa się najważniesze pytanie: "Kto powołuje takich ministrów którym sprawa jakiegoś tam Elbląga czy jakiejś tam cieśniny, lata i zwisa?" Szanowna Pani minister ma głęboko... te sprawy mówiąc, że to problem regionu!!! Jaki rząd tacy ministrowie a rusek i tak będzie robił co chciał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niepolityk(2006-05-29)
 • Na początku 2004 został podpisany dokument „Karta współpracy. Porozumienia na rzecz zatrudnienia w powiecie.” W której podpisani zadeklarowali: „...Będziemy zmierzać do podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu oraz wypromowania koncepcji budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej i budowy repliki historycznej Osady Truso nad jeziorem Drużno....” Kartę podpisali m.in. parlamentarzyści z Elbląga: W.Mańkut, W.Gintowt- Dziewiałtowski , J .Miler .I co zrobili? Pani Senator jest na początku kadencji i jest w partii opozycyjnej. I już działa. P.S. Warto wspierać każdego kto działa na rzecz Elbląga bez względu na jego przynależność partyjną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  W. Ławrynowicz(2006-05-29)
 • chamstwo, jak może być zastepca dyrektora ordynatorem w tym samym czasie? Śmiech byłby mniejszy jakby by pani senator wzięła do ręki łopatę
 • Szanowny Panie W.Ławryniwicz mimo, ze jestem przeciwnikiem przekopu Mierzei Wiślanej ale jak najbardziej zależy mi na tym aby w naszym rejonie ,żyło się lepiej. i tętniło życie , przynosząc korzyści wymierne dla wszystkich mieszkańców. Podziwiam jednak Pana za sposób przedstawiania swojego punktu widzenia oraz odwagę podpisywania się pod postami swoimi. Nie bez znaczenia jest również fakt ,że nie boi się Pan wymienić nazwiska ludzi ,którzy tylko obiecują i nic nie robią .Boję się ,że tym razem może być podobnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dariusz Babojć(2006-05-29)
Reklama