UWAGA!

Pamięci Schichaua

We wrześniu na placu im. Ferdynanda Schichaua w Elblągu odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona jego pamięci. Imieniem elbląskiego przemysłowca nazwano w ubiegłym roku, na wniosek nieżyjącego już radnego Janusza Lassmanna, skwer przy obecnych zakładach Alstom.

Plac znajduje się w miejscu, gdzie stał dom Schichaua. Ferdynand Schichau, nazywany "ojcem elbląskiego przemysłu" żył w latach 1814-1869. Zbudował tu wielkie zakłady, w których produkowano okręty, a później parowozy. Znany był też ze swojej działalności filantropijnej. Fundacja Elbląg, która zajmuje się pomocą finansową dla młodych i zdolnych, co roku wręcza hojnym sponsorom statuetkę Ferdynanda.
     Niewykluczone, że na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, do Elbląga przyjadą członkowie niemieckiego Stowarzyszenia Truso, na czele z Hansem Jurgenem Schuchem, który od czerwca tego roku jest Honorowym Obywatelem Elbląga. Stowarzyszenie skupia byłych mieszkańców miasta. Należy do niego również prawnuczka Schichaua - Elizabeth.
J

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • to chyba dobra wiadomość, ale może za czas jakiś warto postarać się o odtworzenie pomnika?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prusak(2003-08-14)
 • Dobra wiadomość.Piekarczyk z sąsiedztwa gdzieś się zapodział, ale gospodarz nieistniejącego już domu powinien wrócić skoro Generał dawnoi już opuścił cokół.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ruler of Blaircourt(2003-08-14)
 • Ferdynand Schichau, nazywany "ojcem elbląskiego przemysłu" przewraca się teraz w grobie "widząc" co z jego pracy zostało. I adne nazywanie skwerów, stawianie pomniczków czy cokolwiek innego nie zastąpi tego PRZEMYSŁU !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tamtejszy(2003-08-14)
 • Autorowi tej notatki radzę zajrzeć do historii Elbląga t. IV. Trudno o wiecej byków w tak krótkim tekście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblążanin(2003-08-15)
 • Myślę, że w dacie śmierci popełniono "czeski błąd" 6 z 9 się zamieniły. Zainteresowanym polecam elblag.euh-e.edu.pl lub elblag.euh-e.edu.pl jeśli nie ma pod ręką Historii Elbląga.
 • Jakim to Schichau był filanropem? Ludziom płacił mniej, niż wystarczało na chleb. Praca 18 godzin na dobę. Warunki gorsze niż w obozach koncentracyjnych. Totalny wyzysk. Zmieniać zaczęło się na lepsze długo po jego śmierci. Ale legenda urosła i trwa do dziś. Równie dobrze można stawiać pomnik Przezpolewskiemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  związkowiec(2003-08-15)
 • Gość dorobił się na produkcji służącej do zabijania ludzi, w jego zakładach setkami gineli więzniowie pobliskiego obozu, przed militarnymi zamówieniami wcale nie był wiekszym producentem niż Komnik tylko że on produkował karetki a nie armaty.
 • A ty cymbałku zwrócileś uwage, w którym roku Schichau zmarł? Osobiście mógł odpowiadać, ale za produkcję armat na wojnę francusko-pruską :-)
Reklama