UWAGA!

Pamiętajmy o bohaterach

 Elbląg, Rocznicę powstania upamiętnia obelisk w parku Traugutta
Rocznicę powstania upamiętnia obelisk w parku Traugutta (fot. Michał Skroboszewski)

W nocy 22 na 23 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie, które później nazwano Powstaniem Styczniowym. W Elblągu władze miejskie uhonorowały pamięć o nim kwiatami oraz przystrojeniem flagami okolicznościowego obelisku w parku Traugutta. Oficjalnych uroczystości jednak nie było.

Powstania, które wybuchły w XIX wieku wydają się odrobinę zapomniane. Na „wielką pompę” i oficjalne obchody zasługują tragiczne wydarzenia z dwudziestowiecznej historii Polski. Tymczasem w Elblągu mamy gdzie świętować rocznicę powstania styczniowego. W 2014 roku odnowiono tablicę poświęconą ostatniemu dyktatorowi powstania Romualdowi Trauguttowi, a dziś (22 stycznia) okolicznościowy obelisk przystrojono biało-czerwonymi flagami.
       - Co roku przystrajamy pomnik, żeby pokazać rangę tego wydarzenia – mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
       Oficjalnych uroczystości miejskich jednak nie ma, mimo że władze elbląskie o powstaniu pamiętają. W poniedziałkowe przedpołudnie przedstawiciele prezydenta Elbląga złożyli kwiaty pod pomnikiem. Bez celebry, asysty wojskowej. Pół godziny później z inicjatywy posła Jerzego Wilka zebrali się radni i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Ale nie tylko – w grupce zauważyliśmy m.in. Michała Missana, kandydata na prezydenta Elbląga z ramienia Platformy Obywatelskiej oraz Marię Kosecką, radną niezrzeszoną. 
       - Było to największe takie powstanie w historii, zryw przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Takie rocznice warto obchodzić, zwłaszcza w roku stulecia odzyskania niepodległości – mówił Marek Pruszak, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej (PiS). – Musimy pamiętać zarówno o bohaterach historii Polski z XX wieku, ale również i tych wcześniejszych.
       Po kilkuminutowej uroczystości zebrani rozeszli się do swoich zajęć. Czy w przyszłym roku obchody powstania styczniowego będą miały bardziej uroczysty przebieg? Ratusz na razie nie ma takich planów.
      
       Od redakcji: Po publikacji relacji z obchodów powstania otrzymaliśmy maila od radnego Michała Missana: "W nawiązaniu do Państwa dzisiejszej publikacji na temat odchodów rocznicy Powstania Styczniowego poniżej przesyłam treść wiadomości e-mail przesłanej do Radnych przez Biuro Rady Miejskiej. Z treści i adresatów wynika, że zaproszenie od Przewodniczącego RM otrzymali wszyscy Radni - kto czuł potrzebę uczestnictwa w tej uroczystości, ten wziął w niej udział. Klub Radnych PO, jak w przypadku obchodów wszystkich ważnych rocznic, wyznaczył delegację uczestniczącą w uroczystości. Niezależnie od tego czy obchody są oficjalnie czy nie. Należy tutaj wspomnieć o tym, że nie otrzymaliśmy podobnej informacji z Biura Prezydenta". 
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pan poseł nazywa się Jerzy Wilk, warto to wiedzieć i poprawić w tekście.
 • Czyżby te obchody miały wskazywać młodym że trzeba wywoływać wojnę z Rosją? Po II Wojnie Światowej głównym agresorem są USA które spowodowały lub uczestniczyły w kilkudziesięciu wojnach i konfliktach. Przypomnę : Chiny, Korea, Gwatemala, Indonezja, Kuba, Kongo Belgijskie, Dominikana, Peru, Laos Wietnam, Kambodża, Liban, Grenada, Libia, Salwador, Nikaragua, Iran, Panama, Sudan, Bośnia, Afganistan, Jugosławia i Pakistan. plus kolejne " majdany" i kolorowe rewolucje ! Mało ? Dzisiaj szykują np. Polskę na kolejną rzeż narodową : najpierw sprzedaż broni, rzeż, a potem amerykańskie banki i deweloperzy będą oferować nam swoje usługi. .. Mało kto wie, że reparacje Niemiec dla Francji i GB zapłaciły banki USA. .. a teraz ciągną od Niemiec z odsetkami. Tak sie robi interesy !!!
 • Jak widac, na portelu tez ruskie trolle troluja
 • Chorzy na ruskie trole dominują w naszym mieście. Ten rodzaj fobii jest efektem wirusa rozprzestrzenianego przez motłoch. Epidemia ta jest groźna, najbardziej demoniczna szczególnie, gdy brak lekarzy potrafiących zniszczyć ten nowotwór.
 • do anonima poniżej = cytat = Czyżby te obchody miały wskazywać młodym że trzeba wywoływać wojnę z Rosją? Odp. Te skromne obchody miały pokazać młodym że kiedyś nie godziliśmy się na władzę zaborców jak obecnie na władzę Brukseli !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  10
  PreczłapyodPolski(2018-01-22)
 • Jak te prymitywny mają dać łapkę w górę jak oglądają tylko tv... Facet ma rację ogladajcie niezależne media na internecie nabierzecie dystansu i coś gamonie zrozumiecie,mam nadzieję
 • Brawo Piotrze, tak trzymaj. Fajnie, że też jesteś absolwentem 1-ki z Daszyńskiego. Tak jak ja. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojciechPaczkowski(2018-01-22)
 • ...motloch w większości
 • ruska agentura w natarciu, już im się pamięć o Polakach walczacych o ojczyznę nie podoba, macie wspaniały przykład ruskiej mentalności, to chorzy ludzie, dzicz niesłychana
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  Turcja hurt(2018-01-22)
 • Pamiętajmy o bohaterai i nie zaPOminajmy o zdrajcach którzy drenowali z pieniędzy naszą Ojczyznę! Niebawem wybory więc jest czas na refleksję. Nie dla SLDPOPSL!
 • Missan na prezydenta?'to chyba jakiś ŻART!
 • A gdzie w Polsce masz niezależne media gamoniu. Nawet portal pod nazwą Niezależna pl.jest własnością pana z Torunia. To jaka ona niezależna?
Reklama