UWAGA!

Parking pod lupą rzecznika konsumentów

 Elbląg, Parking pod lupą rzecznika konsumentów
(fot. Miejski Rzecznik Konsumentów)

Jeszcze w ubiegłym roku pisaliśmy o mieszkańcach, którzy skarżą się na opłaty pobierane przez firmę zarządzającą parkingiem przy ul. Królewieckiej 195. Po licznych sygnałach w tej sprawie interweniował Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu.

- Opłaty, a w szczególności opłaty za brak ważnego biletu, nakładane są na konsumentów bezprawnie. Z uwagi na fakt, że parking nie jest odpowiednio oznakowany, kierowca samochodu nie ma świadomości tego, że pozostawia pojazd na płatnym miejscu postojowym, nie można mówić o świadomym zawarciu umowy najmu. Umowa najmu ma charakter konsensualny. Oznacza to, że dochodzi do skutku wyłącznie w sytuacji, gdy obie strony złożą oświadczenia woli. Nawet w sposób dorozumiany. Jednakże w przypadku gdy konsument nie ma świadomości pozostawienia pojazdu na parkingu płatnym, nie można mówić o zawarciu umowy – uważa Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu.

WEIP Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, która obecnie zarządza parkingiem, domaga się od kierowców, którzy nie mają ważnego biletu parkingowego, zapłaty 170 zł, o czym informuje pozostawionym za wycieraczką wezwaniem. Powołuje się przy tym na regulamin umieszczony na tablicy przy wejściu do mieszczącego się obok parkingu sklepu Biedronka.

- Kierowcy wjeżdżający na parking od strony ul. Legionów nie mają możliwości zapoznania się z jakimkolwiek znakiem informującym o wjeździe na parking płatny. Zwłaszcza, jeśli nie mają zamiaru korzystać z wejścia do sklepu Biedronka – uważa Miejski Rzecznik Konsumentów.

O sprawie pisaliśmy w październiku ubiegłego roku po skargach od Czytelników. Wówczas firma zarządzająca parkingiem nie miała sobie nic do zarzucenia w tej sprawie.

- Jest to parking prywatny, przeznaczony dla klientów obiektu handlowego przy ul. Królewieckiej 195, w którym mieści się między innymi sklep Biedronka. Wjeżdżając na parking należy pobrać z parkomatu bilet, który uprawnia do parkowania bezpłatnie przez pierwszą godzinę, kolejna rozpoczęta godzina parkowania płatna jest według cennika, który znajduje się przy parkomacie – tłumaczył jeszcze w ubiegłym roku Radosław Wilkiewicz, przedstawiciel firmy, która wówczas zarządzała parkingiem.

Parking płatny powstał, bo jak tłumaczył przedstawiciel zarządcy, „zdarzali się często kierowcy, którzy pozostawiali tutaj auta na kilka godzin lub nawet cały dzień, blokując tym samym miejsca klientom sklepów”.

Dzisiaj Miejski Rzecznik Konsumentów wezwał pisemnie zarządcę parkingu do „zaniechania stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej oraz zwrotu nienależnie pobranych świadczeń”. Złożył także zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zawiadomienie na policję o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 286 kk. (przepis o oszustwie – red.)

- Dodatkowo Miejski Rzecznik Konsumentów planuje przyjrzeć się dokładnie praktykom stosowanym na pozostałych parkingach płatnych na terenie Elbląga – napisał w mediach społecznościowych Paweł Rodziewicz.

oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a dlaczego parkingi przy szpitalach są płatne ? żenada
 • wyciąganie kasy od ludzi i tyle. wszystkie te niby parkingi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45
  3
  jerzymotorówka(2021-05-20)
 • @htrhtthy - "dlaczego parkingi przy szpitalach są płatne ?"- Żeby mieszkańcy pobliskich budynków nie robili parkowali całymi dniami, tygodniami, miesiącami.
 • Liberalno-lewackie rządy naszych poprzedników nauczyły bezczelności różnych takich cwaniaków. Na szczęście to się już kończy. ..
 • Parking pod szpitalem jest płatny żeby somsiady w passatach tam nie parkowali. Żenada, że trzeba to tłumaczyć.
 • @htrhtthy - Jak to po co parkingi przy szpitalach są płatne? Po to, żeby były na nich wolne miejsca, a parking przecież nie jest z gumy. Tam, gdzie parkingi są za darmo, są zawsze zapchane, niezależnie czy ktoś przyjeżdża do szpitala tylko na kwadrans, czy na tydzień.
 • @jerzymotorówka- że ty jeździsz hulajnogą i zostawiasz ją gdzie popadnie nie znaczy że ja jako kierowca mogę sobie zostawić auto na cały dzień i blokować miejsce dla klienta sklepu który robi zakupy i odjeżdża, uważam że godzina za free zupełnie wystarczy a chcesz parkować dłużej to płać i jest to sprawiedliwe.
 • @TeofilSkorupa- prędzej jest to nawyk prawaków kościółkowych, bo pod plebanią możesz do woli - dobrałeś sobie nicka adekwatnego do rozumku.
 • Podstawowym błędem jest to że parking nie jest własnością Biedronki tylko innej firmy. Można by rzec że to konflikt interesów
 • @htrhtthy - A dlaczego mają być darmowe?
 • A za komuny, to było tyle miejsca na parkingu, że Starem można było parkować cały dzień, gdzie popadnie. Oj przewraca się w głowach od dobrobytu.
 • Jak czytam wasze komentarze, to aż mi was żal. Że tacy głupi jesteście. Obrażacie na prawo i lewo, ten pisowiec, a ten komunista. Sedno sprawy jest takie, że parking nie był oznaczony właściwie. Pobieranie opłat jest zupełnie prawidłowe, tyle tylko, że w tym przypadku, zarządca parkingu oszukiwał. Nie było informacji, że parking płatny, a wymuszał opłatę. Zanim trolle zaczniecie pisać komentarze na prawaków i lewaków, to nauczcie się czytać ze zrozumieniem.
Reklama