UWAGA!

Pierwsze takie święto w pułku

 Elbląg, Dziś dowódca 16. Pułku Logistycznego wręczał swoim żołnierzom odznaczenia i awanse
Dziś dowódca 16. Pułku Logistycznego wręczał swoim żołnierzom odznaczenia i awanse (fot. Michał Skroboszewski)

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać, że wolność nie jest wartością daną raz na zawsze. Trzeba jej nieustannie strzec i bronić. Współtworząc oblicze i wizerunek sił zbrojnych, jako żołnierze 16. Pułku Logistycznego, musimy ciągle pamiętać o wadze i znaczeniu tego przesłania - mówił podczas uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości dowódca płk Piotr Pankowski.

- Uroczystym apelem, po raz pierwszy jako 16. Pułk Logistyczny, obchodzimy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił dziś (8 listopada) dowódca płk Piotr Pankowski. Przypomniał historię walk o wolność i suwerenność: "zbrojnego czynu legionistów Piłsudskiego, Armii Polskiej gen. Hallera we Francji, polskich formacji na Wschodzie, powstań śląskich i powstania wielkopolskiego".

- Narodowe Święto Niepodległości kojarzy się z wolnością - podkreślał płk. Piotr Pankowski. - Obowiązkiem naszym jest pamiętać, że wolność nie jest wartością daną raz na zawsze. Trzeba jej nieustannie strzec i bronić. Współtworząc oblicze i wizerunek sił zbrojnych, jako żołnierze 16. Pułku Logistycznego, musimy ciągle pamiętać o wadze i znaczeniu tego przesłania.

Dowódca przypomniał także o walce poza granicami naszego kraju. O misjach w tak zapalnych miejscach świata, jak Irak, Afganistan, Wzgórza Golan czy Liban. Tam - w walce o "wolność naszą i waszą" - polegli żołnierze 16. Batalionu Remontowego. Dziś obok tablic upamiętniających kpr. Andrzeja Zielke oraz  kpr. Krystiana Andrzejczaka, którzy w 2004 r. zginęli w Iraku, posadzono dęby.

- Ufam, że jako żołnierze 16. Pułku Logistycznego będziemy zapisywać nowe karty historii i pomnażać bogaty dorobek i osiągnięcia 16. Batalionu Remontowego, którego tradycje kontynuujemy - mówił dowódca.

A historia już się pisze, po przeprowadzce z ul. Królewieckiej na Łęczycką. "Pro patria" (dla Ojczyzny) szkolą się i modernizują kompleks koszarowy przy ul. Łęczyckiej.

- Jesteśmy w końcowym etapie formowania pułku, a listopad i grudzień będą to miesiące kulminacyjne - przyznał płk Piotr Pankowski. - Przyjmujemy bardzo dużo żołnierzy, codziennie jesteśmy w Polsce i odbieramy nowy sprzęt z produkcji. Od 1 stycznia rozpoczynamy szkolenie, by uzyskać pełną gotowość zgodnie z przeznaczeniem.

Przy ul. Łęczyckiej powstaje hala remontowa, która ma być najnowocześniejszą w siłach zbrojnych.

- Zostanie ukończona w terminie, a są nawet sygnały, że może stać się to wcześniej - dodał dowódca pułku. - Hala już "wyszła z ziemi", pójdą mury do góry, potem wejdzie wyposażenie, a na końcu my. Wszystko było tak dobrze zaplanowane, że teraz nie ma problemu z realizacją.

Dzisiejsza uroczystość w kompleksie wojskowym przy ul. Łęczyckiej była również okazją do wręczenia odznaczeń i awansów, a także do spotkania z byłymi dowódcami 16. PDZ i 16. Batalionu Remontowego.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kolejny powód dla lansu weźcie się za cwiczenia nieroby i grubasy
 • Mają czas na ćwiczenia między apelami?
 • RobertKoliński Pan dowódca-pułkownik Piotr Pankowski mija się niestety z prawdą w cytowanych przez Redakcję stwierdzeniach - żołnierze elbląskiego batalionu (podobnie jak wszyscy inni biorący udział w nielegalnej, bandyckiej napaści na Irak) bynajmniej nie zginęli za "wolność naszą i waszą", ale oddali życie za interesy jankeskich korporacji naftowych i zbrojeniowych, biorąc udział w bezprawnej, nielegalnej z prawnomiędzynarodowego punktu widzenia, bandyckiej i haniebnej z czysto ludzkiego natomiast, agresji na suwerenne państwo, przeprowadzonej w dodatku pod łajdackimi, propagandowymi i zwyczajnie nieprawdziwymi powodami. Efektami tej napaści jest zanarchizowane państwo irackie, targane dziś wewnętrznym konfliktem i kolejnymi falami terroru, destabilizacja całego regionu Bliskiego Wschodu oraz ok. 1.5 mln cywilnych ofiar śmiertelnych w samym tylko Iraku, do czego niestety Polska przyłożyła swoją niechlubną w tym m. in. przypadku rękę. Hashtagi: #FoodNotBombs
 • Akurat Andrzej Zielke był w tamtych czasach moim kolegą i wcale nie pojechał do Iraku żeby tam zginąć za cytuję "wolność waszą i naszą" tylko został zaszantażowany jak wielu innych że jak nie pojedzie to nie przedłużą mu kontraktu. Taka jest prawda i nic jej nie zmieni. Cytując klasyka Jarosława Kaczyńskiego "zabiliście mi kolegę mordy zdradzieckie"
 • Zamilcz kundlu komunistyczny. Już się pozbierałałeś po przegranych wyborach? Twoi towarzysze za wschodu tylko nie napadają? A czyj rząd wysłał żołnierzy, przecież SLD+PSL.
 • Przejedz sie na przyklad na krolewiecka w godzinach sluzbowych i zobacz czy cwicza a nie piejesz
 • Komentuja ci co wojsko widza na zdjęciach i filmach a sami giwery nie nosili. Coz krakaja i wojsko do olsztyna zabiorą . W kamasze ich i obadamy.
 • Zmieńcie nazwę na Świętojsko Polskie. Jak nas kolejny raz Niemcy napadną, to też będziecie świętować?
 • RobertKoliński @Solder - Zapominasz prawacka siermięgo intelektualna, że za wysłaniem polskich najemników po "irackie kontrakty" zagłosował prawie cały ówczesny sejm (hipokrytów i imperialnych sługusów od lewa do prawa), zaś następcy tamtej koalicji nie tylko nie wycofali okupantów i agresorów pod flagą biało-czerwoną z Iraku, ale przedłużali każdorazowo ich tam okupacyjną obecność, wysyłali kolejne "zmiany" i dodatkowo napadli jeszcze potem kilka innych krajów, z których Afganistan czy Libia są najbardziej znanymi przykładami łajdackiej a bandyckiej agresji przy polskim udziale. Hashtagi: #CalaPolskaEdukujeNacjotumanstwo
 • Yyyyy ok a kiedy polscy żołnierze byli w libi Po za tym jadąc tam znali ryzyko i korzyści wyjazdu
 • @Solder - "Nie o rozmowę mu chodzi, tylko o deklaracje. Żebyś mu przytaknął, przyznal rację. .. Inaczej w jego oczach nie masz znaczenia, nie istniejesz, ponieważ liczysz się tylko jako narzedzie. .. "
 • @RobertKoliński - to teraz opowiedz nam jak to zssr Wyzwalal kraje spod okupacji ze sie na koncu zesssral
Reklama