UWAGA!

Pingwin po raz czwarty

W siedzibie Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych na czwartym Install Party spotkało się prawie 40 osób zainteresowanych Linuksem.

Imprezę rozpoczął koordynator Lokalnej Grupy Eksperckiej Elbląg Tomek Prokopowicz kilkoma słowami wstępu oraz przedstawieniem planu spotkania (zdjęcie). Każdy z obecnych przedstawił się i powiedział, co spowodowało, że znalazł się w tym miejscu. Następnie Marcin Piotr Grondecki z Elbląskiej Grupy Użytkowników Linuksa/Unixa przedstawił historię wolnego oprogramowania (zdjęcie). Kolejnym punktem programu była prezentacja różnic pomiędzy hackerem a crakerem prowadzona przez Daniela Horeckiego z ELUUG (zdjęcie). Istonym elementem prezentacji, poza przybliżeniem definicji, było pokazanie logów (czyli plików tekstowych, które rejestrują każde ważne zdarzenie w komputerze) z próby włamania na serwer wraz z omówieniem kolejnych działań podejmowanych przez crackera.
     Podczas spotkania odbyła się prapremiera Polskiej Dystrybucji Knoppixa. PKD, czyli Polish Knoppix Distribution jest jednym z Linuksów, którego można używać nie instalując go na swoim komputerze (zdjęcie). Uruchamiany jest z płyty CD, co sprawia, że każdy może się z nim zapoznać nie ryzykując przypadkowej utraty danych. W przerwie Marcin Zając pokazał jakie multimedialne produkcje mogą powstawać na komputerze – m.in. demo, które wygrało mistrzostwa świata w tej dziedzinie. Daniel Horecki zaprezentował różnorodność środowisk graficznych dostępnych w Linuksie (zdjęcie). Jest ich znacznie więcej niż w Windowskie, gdzie jest tylko jedno, o czym przekonali się uczestnicy Install Party naocznie. Tomek Prokopowicz pokrótce przedstawił drogę, jaką powinna przebyć osoba, która już wie, że chciałaby poznać bliżej Linuksa - każdy z obecnych na spotkaniu pierwszy krok uczynił pojawiając się na IP; tutaj mógł zasięgnąć opinii, otrzymać dowolną dystrybucję i pomoc przy instalacji.
     Ostatnim punktem programu była instalacja na komputerach dostarczonych przez uczestników – na jednym z nich z powodzeniem zainstalowano wcześniej wspomniane PKD, natomiast na innym - Mandrake'a. W trakcie instalacji rozpoczął się kolejny turniej ping-ponga (zdjęcie). Warto dodać, że wszyscy uczestnicy IP zostali dopisani do listy dyskusyjnej, gdzie mogą uzyskać pomoc oraz dowiedzieć się o kolejnej imprezie tego typu.
     
     ***
     Prezentacje oraz zdjęcia z imprezy można znaleźć na tej stronie. Install Party przygotowała Lokalna Grupa Ekspercka Elbląg oraz Elbląska Grupa Użytkowników Linuxa/Unixa. Kontakt pod adresem ip@eswip.elblag.pl oraz na kanale IRC #eluug. Organizatorzy dziękują Bartkowi z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Krzyśkowi ze Słupskiej Grupy Użytkowników Linuksa/Uniksa, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Biuro Regionalne w Elblągu oraz wszystkim uczestnikom IP.
TP

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bardzo zaskoczyła mnie organizacja IP#4, zwłaszcza, że nad wszystkim czuwały osobniki płci męskiej ;). Sam pomysł, aby impreza odbyła się w budynku ESWIP na pewno przyczynił się do upowszechnienia tego miejsca dla ludzi z zewnątrz. Sama przyznaję, że dotąd to miejsce było dla mnie zamknięte. Mili organizatorzy, przemyślany plan działania (prezentacje nie trwały zbyt długo, za to były konkretne), poznałam ciekawych ludzi, z którymi można było wymienić poglądy oraz podszkolić sie w różnym zakresie. Zaskoczyło mnie zaplecze, dzięki któremu każdy z uczestników mógł napić się czegoś ciepłego (kawa, herbata) oraz turniej ping-ponga, który był doskonałym uzupełnieniem tego wydarzenia. Z imprezy na imprezę pojawia się coraz więcej osób, z różnych przedziałów wiekowych. Jedyny minus według mnie - imprezą interesuje się mało kobiet i jest ona zbyt słabo rozreklamowana. Mam nadzieję, że Install Party będzie kontynuowane - na pewno pojawię się na kolejnym.
 • Byłem świadkiem tej imprezy. Uważam, że ma ona duże szanse przerodzić się w coś większego (LUG). Myślę, że powinna zostać nawiązana współpraca z innymi LUGami (co się właściwie już stało .. SLUG) oraz z PWSZ w Elblągu. Inną kwestią jest to, że na tej uczelni nie ma za bardzo z kim o tym rozmawiać, choć mogę się mylić. Oby tak dalej. Pomogę wam jak tylko będę mógł (tak jak do tej pory). Pozdrawiam spetznaz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  spetznaz(2003-10-21)
 • ... a moim znów mnie nie było (ojcem zostałem [chrzestnym] to musiałem być w szczecinie) wkażdym razie bardzo się cieszę że są fani drobiu polarnego w elblągu... Ornitolodzy wszytskich krajów łączmy się w eluug`u.
 • Ach... jak to autor ładnie napisał. Czytało się jak jakąś opowieść ;). Gdybym nie znał windowsa to juz dawno bym mial linuksa:). Niestety, przy całym szacunku, moje uzależnienie i miłość do windozy są nadal zbyt wielkie....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  świadek(2003-10-22)
 • Świetna inicjatywa! tak dalej!
 • swiadek: Piszesz, ze gdybys nie znal windowsa to juz dawno mialbys linuksa... Pytanie za 100 punktow - a czy poznales juz linuksa? Zapraszam na IP#5 :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  blados(2003-10-22)
 • "W przerwie Marcin Zając pokazał jakie multimedialne produkcje mogą powstawać na komputerze – m.in. demo, które wygrało mistrzostwa świata w tej dziedzinie..." sprostuje ;] demo wygralo konkurs na polskim copy-party. natomiast intro Potionow - 64kb, ktore zostalo pozniej puszczone wygralo pierwsze miejsce na Mekka & Symposium - najbardziej prestizowym party na swiecie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  essential/nah+distort(2003-10-22)
 • Fajna impreza ,szkoda tylko że , p.Tomek rozsyłał maile w na jeden dzień przed IP.Trudno się czasami zorganizować w 1 dzień.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gerlach(2003-10-22)
 • gerlach: wiem, ze informacja zostala wyslana zbyt pozno ale juz w relacji z IP#3 (nawet na portelu - portel.pl padla data 19 pazdziernika. Przyznaje sie do winy i mam nadzieje, ze nastepnym razem dotrzymamy slowa wysylajac info o kolejnym IP na liste tydzien przed. Laczac wyrazy szacunku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  blados(2003-10-22)
 • Bylem i widzialem. Bardzo fajna impreza. Na pewno odwiedze IP#5!:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Maciek(2003-10-22)
 • IP to bardzo potrzebna inicjatywa,która z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się rozkręca.Obecna metoda prezentacji jest bardzo zwięzła i przejrzysta,tak że nie ma problemu z zrozumieniem.Szkoda że spotkania występują tak rzadko,może przydałoby się zorganizować jakiś kursik dla chcących zainstalować Linuxa.
 • Blados -poznałem go zanim ty poznałeś podstawowe funkcje komputera. Jak już to nastąpiło (twój kontakt z komputerem) i kiedy później to ty mnie wyprzedziłes w tej materii, kontaktując się z Toba wielokrotnie uzupełniłem odpowiednią ilość wiedzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  świadek(2003-10-22)
Reklama