UWAGA!

PIT-y wyślij mailem -bez podpisu

Elbląg, (oprac. PS)
(oprac. PS)

Już od 1 stycznia 2010 r. pięć formularzy rozliczeń rocznych ( PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 I PIT-39) można przesłać do właściwego urzędu skarbowego drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego.

Jako podpis traktowane będą unikalne cechy osobowe podatnika, czyli: imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za 2008 rok. Dane te należy wprowadzić do formularza interaktywnego przed wysłaniem zeznania rocznego do urzędu. Złożenie zeznania drogą elektroniczną jest również możliwe dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem. W tym przypadku małżonek składającego zeznanie musi upoważnić go do złożenia zaznania w jego imieniu. Pełnomocnictwo należy przesyłać się w formie papierowej na druku UPL-1 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (urząd, gdzie podatnik ma obowiązek składać dokumenty rejestracyjne). Jeśli pełnomocnictwo jest bezterminowe, nie trzeba wysyłać go ponownie w kolejnych latach. Będzie ono skuteczne, aż do odwołania (druk odwołania OPL-1).
       Interaktywny formularz za pomocą którego będzie można wypełnić i wysłać zeznania roczne należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. Na stronie tej umieszczono również szczegółową instrukcję, jak to zrobić.
       Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania podatkowego jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które każdy użytkownik systemu otrzyma po prawidłowym wypełnieniu i przesłaniu formularza zeznania.
       Korekty zeznania należy składać drogą papierową.
       W roku ubiegłym z możliwości złożenia rozliczenia drogą elektroniczną skorzystało ponad 89 tysięcy podatników.
       Prawie 77 tys. zeznań złożono bez podpisu kwalifikowanego, a tylko ok. 1.5 tys. z podpisem elektronicznym. Dla porównania: w 2008 roku z możliwości złożenia zeznań rocznych drogą elektroniczną skorzystało 419 podatników.
       W województwie warmińsko - mazurskim drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego złożono 1831 zeznań podatkowych w tym do elbląskiego urzędu wpłynęło ich 330.
      
Aneta Szyc, Urząd Skarbowy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama