UWAGA!

Plan z zaciskaniem pasa

Na czwartkowej sesji elbląscy radni zajmą się m.in. podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Elbląga na lata 2004-2008. - Ten program otwiera wszystkie drzwi - twierdzi prezydent Henryk Słonina.

Plan inwestycyjny na najbliższe pięć lat obejmuje wszystkie najważniejsze inwestycje oraz sposoby ich finansowania.
     - Założenia tego planu mieliśmy już w poprzedniej kadencji, ale gdybyśmy go ujawnili już wtedy, być może byłoby to źle odebrane, że oto planujemy coś nie wiedząc, czy wygramy - powiedział prezydent Henryk Słonina. - Chcemy tym planem odejść od stereotypu, że myślimy "od kadencji do kadencji".
     Niektórzy radni dowiedzieli się o istnieniu planu dopiero na kilka dni przed sesją. Zdaniem prezydenta, nie było konieczności konsultowania planu z innymi środowiskami społecznymi.
     - Takie konsultacje nie były potrzebne, bo przecież ten plan odpowiada Strategii Rozwoju Miasta i chociażby wnioskom z posiedzeń Forum Społecznego - stwierdził prezydent.
     Plan, jak mówi Henryk Słonina, został rozszerzony o kwestie związane z finansowaniem wszystkich projektów oraz uwzględnia inwestycje, które zwiększą liczbę miejsc pracy.
     Wśród zaplanowanych do realizacji przedsięwzięć znalazła się tu m.in. budowa węzła drogowego Elbląg-Wschód, odbudowa układu komunikacyjnego starówki i stworzenie tam centrum kulturalnego, budowa i wykorzystanie Modrzewiny, rozbudowa elbląskiego muzeum i tworzenie Centrum Archeologii, odbudowa ratusza czy wreszcie utworzenie Centrum Integracji Społecznej, które miałoby służyć młodzieży, niepełnosprawnym i osobom starszym.
     - Program wiąże się z ryzykiem, bo przygotowujemy wiele dokumentów, a nie mamy pewności, czy będą zrealizowane. Zależy to głównie od akceptacji naszych pomysłów przez unijne programy strukturalne i spójności - dodał prezydent Słonina. - Jest to program racjonalny, który pozwoli bardzo racjonalnie wykorzystywać pieniądze z kasy miejskiej.
     Prezydent nie kryje, że z inwestycjami będzie wiązała się konieczność "zaciskania pasa".
     - Ważne, abyśmy byli w stanie zabezpieczyć na te inwestycje własne środki w kasie miejskiej, ponieważ aby otrzymać pieniądze unijne, trzeba mieć swoje pieniądze. Liczymy, że na każdy projekt uda nam się zdobyć do 70 proc. dofinansowania - uważa Henryk Słonina.
     To "zaciskanie pasa" oznacza oszczędzanie na wydatkach bieżących.
     - Będziemy musieli przyjrzeć się spółkom komunalnym, być może trzeba będzie nieco ograniczyć kursy autobusów, być może trzeba będzie w szkołach poczynić remonty sieci cieplnych, bo w ten sposób oszczędzimy 30 proc. na cieple - mówi prezydent Słonina.
     Niewykluczone więc, że za tym może pójść i redukcja zatrudnienia w spółkach komunalnych.
J

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • panie prezydencie a moze by poprostu powstawiac szyby w oknach np w mojej szkole????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kaktus(2003-09-03)
 • Kaktusie jak byś dbał o swoją szkolę to mniej wydatków trzeba by ponieść! daj coś i od siebie i Twoi kolesie!
 • Wreszcie moze część tych opryskliwych GWIZD z U.M. pójdzie na bruk.Jaka to bedzie ogromna oszczedność i pieniedzy i nerwow petenta.
 • Nikt w UM nie pójdzie na bruk. Kolesi się nie zwalnia, tylko zatrudnia. Ten program to kolejna bańka mydlana, aby pokazac, że coś się robi. Najbardziej podobają mi się te pomysły ,,ala Dolina Krzemowa" i konkurencyjny swiatłowód dla TPS-y, Dialogu, Vectry i innych. Będa wszyscy ponoć za darmo z niego korzystać, tylko nie wiadomo kto utrzyma działalność tego Elmana.
 • Właśnie wątpię żeby ktoś z Urzędu poszedł na bruk. Na bruk to idziemy tylko my - Ci co zarabiają na nich i maja mniejsze o połowę (żeby tylko) pensje od tych darmozjadów. A jeszcze spróbuj cos tam załatwić to cię mało z drzwiami nie wywalą bo przecież pszeszkadzawsz im wypić kawę i pogadać a powinni być wdzięczni za to że my na nich pracujemy. Inwestycje - śmiech mnie ogarnia czytając to. Zaciskanie pasa - On może go zacisnąć i tak dobrze wygląda my już nie mamy z czego zaciskać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zaciskający(2003-09-04)
 • Brawo Panie Prezydeńcie,zabezpieczy Pan własne środki i tak np.zamiast 10.300zł miesięcznie będzie pan pobierał minimum socjalne 461 zł zrobi to chyba reszta prominentów Elblaga.Jestem pełen "podziwu"
 • Brawo -oko- tak powinno być.Niech zobaczy jak to się żyje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zaciskający(2003-09-04)
 • zaciskanie pasa - oznacza zwolnienia wszędzie tylko nie w urzędzie
 • zamiast uchwalć plany , niech weżmą w wiadra chocby piasku i załatają dziury w Łęczyckiej , tu trzeba robić , a nie gadac o planach jak drogi dziura na dziurze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  drogowiec(2003-09-04)
 • Plan nie wymagał konsultacji, a redni dowiedzieli się o tym dokumencie dopiero przed kilkoma dniami - p. Prezydent jak widać postępuje zgodnie z zasadą "wybraliśta mnie, to robię co chcę i nic wam do tego". Plecam lektruę planu (ok. 20 zbindowanych stron z ładną kolorową okładką/ - nic tylko ogólniki, a spis treści żywcem zpisany z dokumentów dotyczących pomocy unijnej /a to taki fundusz, a to taki/. ZERO konkretów, szum medialny /patrz artykuł w DE/ i nic. Panie Prezydencie - proszę opublikować ten plan w internecie, bo my mieszkańcy mamy prawo wiedzieć co Pan, przez nas wybrany w powszechnych wyborach, chce zrobić z miejscem,w którym żyjemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Koziołek Matołek, MEEEEEEE(2003-09-04)
 • Jesli szanowny Pan Prezydent Słonina nie uważa za istotne konsultacje w tak istotnej sprawie nawet z radnymi naszego miasta to może podziękujmy już teraz radnym i powołajmy księstwo z księciem Słoniną na czele. Może kilku randych zostawić, aby mogli wachlować spocone od wysiłku umysłowego czoło Wielkiego Księcia Elbląskiego. Wybierając Słoninę na prezydenta można było oczekiwać jego zachowań autokratycznych. Przy znacznie zwiększonych uprawnieniach urzędu prezydenta możemy więc oczekiwać w najbliższych latach pełnej realizacji koncepcji księcia Słoniny. I dlatego nie mamy co liczyć na rozwój ekonomiczny miasta o ile nie pomoże nam jakiś cudowny przypadek. Będziemy raczej świadkami konserwacji obecnego stanu gospodarczego na zasadzie "byle nie gorzej" i przyzwyczajenia elblążan do egzystencji na marnym poziomie osładzając im widok na miasto nowym trawnikiem, wiaduktem czy ulicą. A to również wyłącznie pod warunkiem że Unia da. Jak nie da to nie będzie. Albo kto inny da. I powstanie np Auchan na terenie zakłądów mięsnych a same zakłady się zlikwiduje po tym jak nie dostaną "nowej i lepszej" siedziby. Niekiedy szkoda mi ludzi, że dają sie tak omamić...
 • osama dodre pseudo dobrałeś boś debili nadndebilami i ja sie na czymś nie znasz to nieotwieraj dziobia o s a ma ?
Reklama