UWAGA!

Platforma Obywatelska: Sytuacja jest dramatyczna

 Elbląg, Wiceprezydent Elbląga Michał Missan (od lewej), senator Jerzy Wcisła i poseł Jacek Protas
Wiceprezydent Elbląga Michał Missan (od lewej), senator Jerzy Wcisła i poseł Jacek Protas (fot. Sebastian Malicki)

- Z pewnością jakieś ubytki w usługach prowadzonych przez samorządy będą. Inaczej się nie da - mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga na dzisiejszej konferencji prasowej. Politycy Platformy Obywatelskiej przedstawili swoje stanowisko ws. wzrostu kosztów energii elektrycznej i ogrzewania.

- Już dawno nie było tematów, który by tak bardzo ludzi jednoczył. Polacy boją się zimy, wzrostu kosztów energii. Uważamy, że mają rację, jest się czego bać - mówił senator Jerzy Wcisła na dzisiejszej konferencji prasowej.

Politycy Platformy Obywatelskiej zaprosili dziennikarzy, aby przedstawić swoje opinie na temat podwyżek cen energii i konsekwencji takich wzrostów.

- Sytuacja na rynku energii w Polsce jest wręcz dramatyczna. Zamykane są przedsiębiorstwa, a te które funkcjonują, ograniczają zatrudnienie i inwestycje. Polacy boją się, jak przetrwają zimę. Wielu z nich dziś nie stać na rachunku na prąd, a niedługo nie stać ich będzie na rachunki za ogrzewanie - mówi poseł Jacek Protas. - Jednym z czynników wzrostu jest pazerność firm paliwowych i energetycznych. Monopol, który stworzył się w Polsce, w tym zakresie, poprzez nacjonalizację i konsolidację firm paliwowych i energetycznych, nie spowodował wzrostu bezpieczeństwa energetycznego, ale firmy mają możliwość łupienia Polek i Polaków.

Jaki będzie wpływ takich podwyżek na elbląski samorząd? - Niedawno otworzono oferty na zakup energii elektrycznej dla grupy zakupowej, której liderem jest Urząd Miejski w Olsztynie, a w jej skład wchodzi Elbląg. Gdybyśmy mieli płacić wg zaproponowanych cen, w przyszłym roku płacilibyśmy 88 mln zł, w tym roku płaciliśmy 13 mln zł - mówił Michał Missan. - Przetarg został unieważniony, z tego co się orientuję został ogłoszony nowy. Jakie będą nowe oferty? Mam nadzieję, że niższe, bo jeżeli nie, to samorządowcy stają przed bardzo trudnym zadaniem złożenia przyszłorocznego budżetu. Jak na tym ucierpią mieszkańcy? Z pewnością jakieś ubytki w usługach prowadzonych przez samorządy będą. Inaczej się nie da.

Michał Missan pytany przez nas o szczegóły dotyczące planu oszczędności w mieście, odpowiedział, że o tym na konferencji poinformuje prezydent Witold Wróblewski.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • jeźdzcy apokalipsyz każdego szczebelka, radny, poseł i senator. apokalipsa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  105
  20
  Jacyna(2022-09-30)
 • Trzech nierobów
 • Otyły ratownik z kalingradu?
 • Juras masz parcie, istniejesz tylko przez czerwony portel, a tak jesteś nikim..
 • Na tych nie da się już patrzeć. Szczególnie na Wszytko wiedzącego motorówkę i ratownika
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  79
  8
  Jaaaaaaaa(2022-09-30)
 • zachłysnięci władza, zyjacy na koszt POdatnika, beda nam mowic ze to my suweren mamy zaciskac pasa i klepac biede. dzici beda nam kazac trzymac w domu na zdalnym nauczaniu aby wyrosl z nich glupi, latwy w manipulacji suweren. pierwsze oznaki tych kretynskich bezzasadnych i szkodliwych lockdownow mamy juz dzis. wegiel na ktorym polska lezy nie jest wydobywany bo niemcy z tej szkodliwej uni europejskiej kazali nam pozamykac kopalnie. tak samo zrobili z polskim rybolostwem i jeszcze doplacali rtybakom z apozbycie sie kutrow i zamkniecie dzialalnosci. teraz sprowadzaja nam jakis miał statkami i sprzedaja za niebotyczne pieniadze. to sie nawet do palenia nie nadaje. a jako wisienka na torcie wysylaja pieniadze z naszych podatkow na ukraine. oby Polacy sie zebrali i was przepedzili.
 • Opozycjo trzeba / jest to jedyna droga do normalności / złożyć wniosek w sejmie o wotum nieufności wobec rządu i powołać nowy, aby w naszym kraju przerwać tę "szamotaninę" i doprowadzić do uczciwych i zgodnie z kalendarzem wyborczym wyborów do sejmu i senatu i samorządąwych.
 • Nikt z was nigdy nic nie zrobił dla naszego miasta, więc jak macie czelność się udzielać!!!!
 • pierwszym krokiem oszczedzania POwinno byc POgonienie z ratusza tego z czerwoną teczką. by zylo sie lepiej elblazanom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  73
  12
  jawamwojtaniewybieralem(2022-09-30)
 • Trzech szkodników. Missan w ramach oszczędności podaj się do dymisji, miasto będzie miało oszczędności. Szpital potrzebuje ratowników.
 • Juruś nie strasz ludzi i tak mają ciężko bo muszą żyć z dnia na dzień bez pensji senatora....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  9
  Chrust mirabelki i szczaw dla(2022-09-30)
 • "Z pewnością jakieś ubytki w usługach prowadzonych przez samorządy będą. Inaczej się nie da. " I w tym zdaniu zawiera się niemożność przeciwdziałania. Moim zdaniem należy zaapelować do mieszkańców o samoograniczenia w wysuwaniu żądań i postulatów dotyczących planowania energochłonnych inwestycji, jak np. polepszenie stanu oświetlenia dróg i ulic, a także zastanowić się nad potrzebą utrzymywania iluminacji wielu obiektów na terenie miasta. Prace przy remontach dróg i ulic wykonywać jedynie przy świetle dziennym. Hashtagi: #Roman
Reklama