UWAGA!

Plebania do licytacji

Elbląg, Plebania przy ul. Ułańskiej
Plebania przy ul. Ułańskiej (fot. Damian Matwiejczyk).

Najprawdopodobniej 27 kwietnia odbędzie się pierwsza licytacja komornicza nieruchomości parafii św. Jerzego w Elblągu. Obwieszczenie w tej sprawie ma się ukazać około 20 marca.

Najpierw ma zostać zlicytowany budynek przy ul. Ułańskiej - mieści się tam plebania i kancelaria parafii św. Floriana i mieszka tam jej proboszcz. Budynek wyceniono na 300 tysięcy zł.
     -Według prawa nie można zlicytować obiektów kultu, czyli kościołów i wolno stojących kaplic, natomiast komornik może wystawić na sprzedaż budynki kościelne, w których prowadzona jest inna działalność, np. lecznicza czy edukacyjna, a tylko w jednej, wydzielonej sali jest kaplica. Zlicytować można też plebanię - mówi sędzia Ewa Mazurek, rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu.
     Termin licytacji pozostałych budynków, w których mieszczą się obecnie Dom Samotnej Matki, Przedszkole Katolickie oraz Hospicjum, nie został jeszcze wyznaczony.
     Jak się dowiedzieliśmy, na liście wierzycieli parafii św. Jerzego widnieje około dziesięciu osób prywatnych i instytucji. Licytacje nieruchomości to efekt niespłaconych długów, jakie w latach 90-tych zaciągnął ksiądz Jan Halberda, były dyrektor gospodarczy elbląskiej kurii biskupiej. Według szacunków, na szereg diecezjalnych inwestycji ksiądz pożyczył i nie oddał około 35 milionów zł.
     
R
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Należało darować a nie pożyczać, ostatecznie obiekty te, służą społeczeństwu a nie prywatnym osobom.
 • przeznaczenie na zlicytowanie hospicjum, przedszkola i domu samotnej matki - to skandal!!!
 • Skandalem jest to ze ksieza zyja w przepychu a nie ma pieniedzy zeby ludziom oddac ich pieniadze. Biskup sie wypiął, a ludzie potracilili dorobek całego zycia, bo zaufali kosciołowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Katolik(2006-03-07)
 • Licytacja hospicjum, przedszkola i domu samotnej matki to bardzo duży skandal. To naprawdę służy społeczeństwu. Natomiast w wielu budynkach w których kiedyś były sale katechetyczne co sie teraz dzieje ? a może tak komornik by się tymi dobrami zajął. Również czemu nie można oddać pod zlicytację posiadłości biskupich. Biskup Śliwiński doskonale wiedział o poczynaniach Halberdy. Nieważne że teraz jest inny biskup, za poczynania poprzednika winien odpowiadać. A przyzwoitość nakazuje rozliczyć się z machlojek.
 • jak to było, to nie wiadomo do końca. fakt jest taki, że zlicytowanie takich intytucji to skandal.
 • skandal skandalem, ale musicie zrozumiec, że ludzie którzy walczyli z halberda przez tyle lat o swoje pieniadze, bardzo chca je odzykac... Niektorzy potracili przez tego księżulka naprawde ogromne pieniądze, i moge się zalożyć że jak któreś z was byloby w takie sytuacji, nie przeszkadzaloby wam wtedy co to za budynki beda licytowane
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PanduzeP(2006-03-07)
 • ludzie nie rośmieszjacie mnie że dom samotnje matki społeczeństwu służył, siostry nic nie robily z klientkmasi ktore tam przebywały, tylko nastawienie na stagnacje a jak miały większy problem do odsyłały do OIK. Przez cały rok przewinęło sie tam tyle klientek ile w oik przez miesiac wiec jak to słuzy spoleczeństwu???!!!!!
 • Tak jest!!! Wszystko pod młotek bez zadnej litosci, pamietam jak mnie wytarmosił ten siwy pseudokapłan za ucho. Sprzedac wszystkie ich fortece. Koniec śwrowania!!!
 • Wiem, że jest duży dom, w którym mieszka JEDEN ksiądz. Czy tego nie może biskup przeznaczyć na przedszkole ? Jeżeli ten ksiądz ma sumienie to powinien sam zaproponować oddanie budynku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  parafianin(2006-03-07)
 • pewnie brzydko sie bawiles sam ze soba pod lawka - no kara byla sluszna, ale czy pomogla ?????
 • Długi należy spłacać-takie jest prawo.
 • Jak mozna zlicytowac plebanie wedle słów pani sędziny to czemu nie jest licytowana plebania przy kościele Św. Jerzego jest to potężny obiekt o powierzchni conajmniej 1300 m2 i jego wartośc jest znacznie wieksza od budynkow przedszkola,domu samotnej matki- tych kilku ksieży nalezalo by przeniesc do innych budynkow a instytucje sluzace spoleczanstwu byly by uratowane.
Reklama