UWAGA!

Po porożu je rozpoznacie (Opowieści z lasu, odc.96)

 Elbląg, Infografika umieszczona dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Elbląg
Infografika umieszczona dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Elbląg

Służy ono do obrony, pomaga w walce o samice w okresie godowym. Czasami określane jest mianem łopat, innym razem są to badyle czy parostki, wszystko zależy od gatunku. Zrzucane co roku poroże to znak rozpoznawczy jeleniowatych.

W Polsce występuje kilka gatunków jeleniowatych: łoś, jeleń szlachetny, daniel, sarna.
       - Ich rozpoznawanie nie powinno być trudne, szczególnie gdy mamy do czynienia z samcami – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Większość z nas nie ma problemu z identyfikacją samca łosia. Może to być jednak kłopotliwe w przypadku, gdybyśmy chcieli odróżnić byka jelenia szlachetnego od kozła sarny czy byka daniela.
       Jak wyjaśnia leśnik wszystkie te gatunki różnią się właśnie porożem.
       - Łoś wykształca zazwyczaj charakterystycznie spłaszczone poroże, nazywane łopatami. Jeśli nie uda mu się ich uformować, co jest dość częste, to wtedy na głowie tego ssaka kopytnego wyrastają badyle – opowiada Jan Piotrowski.
       Nieco podobnie jest w przypadku poroża danieli.
       - One również wykształcają łopaty, których, przy odrobinie wprawy, nie da się z niczym pomylić – tłumaczy leśnik. – Poroże jelenia jest duże i ma wiele odnóg, razem tworzą wieniec. Z kolei sarna wytwarza parostki, które są znacznie mniejsze i mają dwie odnogi [można to dokładniej zobaczyć na zamieszczonej infografice – red.].
       Jak wyjaśnia Jan Piotrowski zdarza się, że niektórzy mylą poroża z rogami. A różnica jest znaczna.
       - Rogi posiadają na przykład krowy albo żubry. Charakteryzują się tym, że są puste w środku i przyrastają tylko u nasady, a także tym, że rosną przez całe życie zwierzęcia – objaśnia leśnik. - Natomiast poroże powstaje dzięki specjalnej tkance. Scypuł, bo tak brzmi jej nazwa, transportuje w miejsce budowy poroża odpowiednie związki. Zwierzę ściera ją w trakcie powstawania poroża.
       Istnieje jeszcze jedna cecha, która odróżnia te dwa zwierzęce wytwory.
       - Poroża od rogów różnią się też i tym, że te pierwsze zrzucane są przez swoich posiadaczy co roku i co roku są nakładane – dodaje Jan Piotrowski.
mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama