UWAGA!

Po przysiędze Wojsk Obrony Terytorialnej

 Elbląg, Po przysiędze Wojsk Obrony Terytorialnej
fot. arch. WOT

Gdy powstawały Wojska Obrony Terytorialnej zakładano, że jednym z najważniejszych ich zadań – w czasie pokoju – będzie wspieranie lokalnych społeczności w trakcie klęsk żywiołowych. Dzisiaj wiemy, że zadania stawiane tej formacji są znacznie szersze i bardziej odpowiedzialne. Wspominał o tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w liście skierowanym do żołnierzy, którzy złożyli w Braniewie wojskową przysięgę. Zobacz zdjęcia.

Niemal 90 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę (22 października) uroczystą przysięgę w Braniewie. Przez minione 16 dni szkolili się w kompanii szkolnej. Kilkanaście dni szkolenia to przede wszystkim liczne strzelania na strzelnicy, taktyka na pasie ćwiczeń taktycznych i zdobywanie wiedzy, którą musi posiadać każdy żołnierz: czytania map i wyznaczania kierunków marszu, obsługi radiostacji czy udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki.

Teraz rozpoczynają trzyletnią formację. A jednocześnie będą musieli stawiać czoła tym wszystkim zagrożeniom, które stają i mogą stanąć przed polskim państwem. Przypomniał im o tym wicepremier Mariusz Błaszczak, szef MON.

- Wasza służba wojskowa rozpoczyna się w szczególnym czasie, żołnierze WOT zaangażowali się we wsparcie uchodźców ukraińskich, uciekających przed rosyjską agresją, stawiają czoła agresji hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej, wspierali walkę z pandemią Covid-19, służą pomocą oraz zapewniają bezpieczeństwo Polkom i Polakom - napisał w liście do żołnierzy minister Błaszczak. - Już niedługo wy również będziecie wspierać mieszkańców waszej najbliższej okolicy w myśl motta „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. To duża odpowiedzialność, ale nie mam wątpliwości, że nie zawiedziecie pokładanego w was zaufania.

Słowa te podkreślał również obecny na uroczystości płk Jarosław Kowalski, dowódca 4W-MBOT.

- Dzisiaj żołnierze wypowiadający słowa przysięgi wojskowej zobowiązują się do dochowania wierności ojczyźnie, zapewnienia jej niepodległości, ale przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa lokalnej społeczności - mówił płk Jarosław Kowalski. - Stajecie przed społecznością Warmii i Mazur. Stajecie twarzą w twarz z Polakami, którzy oczekują od was dobrej i skutecznej służby. Gotowości do działania, ale jednocześnie doceniają wasz patriotyzm, waszą determinację, waszą obecność w Wojsku Polskim. Od dziś - jako żołnierze Obrony Terytorialnej – będziecie zawsze blisko potrzebujących pomocy. Zawsze gotowi, by chronić zdrowie i mienie lokalnej społeczności. Wspierać, pomagać, bronić.

Nowi żołnierze zdają sobie sprawę z ciążącego na nich obowiązku.

- Jeszcze niedawno nikt nie zdawał sobie sprawy, że przed Polską jest przyszłość, która zweryfikuje, kto jest gotowy poświęcić zdrowie i czas, by bronić bliskich, by bronić mieszkańców Warmii i Mazur, by bronić Polski i Polaków — mówiła przedstawicielka żołnierzy. - Czas pandemii, działań na granicy, wsparcie instytucji odpowiedzialnych za pomoc uchodźcom z Ukrainy pokazały, jak ważne jest zaangażowanie i wsparcie terytorialsów.

Żołnierze, którzy składali przysięgę, rozpoczęli podstawowe szkolenie 7 października. Zajęcia prowadzili instruktorzy kompanii szkolnej 4W-MBOT. Były one realizowane w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie. Teraz nowi żołnierze zasilą bataliony w Braniewie, Olsztynie, Morągu, Giżycku i Ełku.

 

Zespół prasowy 4W-MBOT

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dzięki odpowiednim ludziom u władzy nasz kraj ma wreszcie armię która może stanowić wzór dla większości państw Paktu Północnoatlantyckiego. Brawo dzięki wam Polacy mogą wreszcie czuć się bezpiecznie we własnym państwie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18
  46
  Teofil Skorupa niezalogowany(2022-10-23)
 • @Teofil Skorupa niezalogowany - Armię obrony oszustów u władzy ma, o tak. Wierną i zindoktrynowaną.
 • @Teofil Skorupa niezalogowany - "Brawo dzięki wam Polacy mogą wreszcie czuć się bezpiecznie we własnym państwie" Nie Polacy a złodzieje kolego.
 • @Teofil Skorupa niezalogowany - "Brawo dzięki wam Polacy mogą wreszcie czuć się bezpiecznie we własnym państwie" Nie Polacy a tylko oszuści i cwaniaki. Polacy się boją.
 • Lepiej do WOTu niż w policjino-politycznym bagnie
 • za rządów karła i jego sekty odarto z godności mundurowych. mundurowi w oczach społeczeństwa stracili zaufanie. m.in. poprzez takie działanie: "W niedzielę 82 radiowozy pilnowały bezpieczeństwa przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas protestu Strajku Kobiet "
 • W nocy z 10 na 11 kwietnia polscy żołnierze strzelali z procy w białoruską straż graniczną i teraz moje pytanie: czy procę polskie wojsko da mi nowoczesną, amerykańską, czy będę musiał sobie ją sam wystrugać? Jaki jest stosowany rodzaj kamieni - waga i rozmiar? Pytam, bo nie umiem strzelać z procy, to bym się nauczył zanim Morawiecki wyśle mnie na front walczyć z Rosją, która nigdy mi nic złego nie zrobiła.
 • @Teofil Skorupa niezalogowany - Hahahahaha na kwicie to wszystko tylko ladnie wyglada
 • idz się lecz człowieku
 • A apel smoleński był?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  apelantka(2022-10-23)
 • Po komentarzach widać że w tym Elblągu to same ruskie onuce! Tak wasze cudowne PO na które tak ochoczo głosujecie współpracowało z ruskimi a także z nimi współdziałało!!! Postkomunistyczne i ateistyczne społeczeństwo z domieszką lewactwa. Stan umysłu. ruskich będą witać chlebem i solą, nie wszyscy są w tym mieście takimi idiotami ale niestety większość tak. Głupi naród.
 • To ja mam się leczyć?! Przecież to nie ja strzelałem! Mi by to nawet do głowy nie przyszło! Coś się w tym kraju mocno zmienił system wartości, skoro ludzie rozsądni mają się leczyć, a jacyś bandyci prowokujący do wojny są wzorem cnót.
Reklama