UWAGA!

Podpiszą umowę z Compiegne

W sobotę uroczyście podpisana zostanie umowa partnerska pomiędzy Elblągiem i francuskim miastem Compiegne. Umowę podpiszą prezydent Henryk Słonina i mer Compiegne, senator Philippe Marini.

Kontakty obu miast sięgają roku 1994, kiedy pierwszą, intencyjną umowę o współpracy pomiędzy województwem elbląskim i departamentem L'Oise podpisał ówczesny wojewoda Zdzisław Olszewski. Trzy lata temu podpisano kolejną umowę, tym razem pomiędzy Elblągiem i Compiegne.
     - Ten kilkuletni okres współpracy miał swoje wzloty i upadki - opowiada Wiesław Wiśniewski, prezes elbląskiego oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. - W ciągu tych lat zmieniali się wojewodowie, później Elbląg stracił status miasta wojewódzkiego.
     Dwa lata temu powstało w Elblągu Stowarzyszenie Elbląg-L'Oise, będące niejako polskim odpowiednikiem podobnego, istniejącego w Compiegne.
     Umowa o partnerstwie, która zostanie podpisana w sobotę, umożliwi przede wszystkim dostęp do finansowania wspólnych przedsięwzięć z niedostępnych dotąd źródeł m.in. z Fundacji Francja - Polska, funduszów europejskich czy francuskiej ambasady.
     - Źródła te dotychczas pozostawały poza naszym zasięgiem - podkreślił Wiesław Wiśniewski. - Ta umowa będzie miała już europejski standard.
     Współpraca z Francuzami miała już swój gospodarczy wydźwięk. W ubiegłym roku elbląscy przedsiębiorcy nawiązali pierwsze kontakty z członkami Izby Przemysłowo-Handlowej Departamentu L'Oise.
     Pierwszym wymiernym efektem podpisanej umowy powinny być - zdaniem prezesa Towarzystwa - organizowane wspólne seminaria oświatowe.
     Compiegne jest drugim co do wielkości miastem w departamencie L'Oise; położone jest niedaleko Paryża.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Nie mam nic przeciwko temu - ino niech wreszcie podpiszą. Każdy lubi się spotykać, dyskutować - ale najwyższy czas chwycić za pióra i postawić parafę, bo się udusicie przez to zacieśnianie stosunków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2002-02-08)
 • Będzie ser i wino w zamian za bezrobotnych i słoninę.
 • Nikt tylko nie wie gdzie ? zostanie podpisana po rza KOLEJNY ta umowa ! Jak nic się nie dzieje, to przynajmniej trzeba tworzyć FAKTY medialne (po raz wtóry) !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2002-02-08)
 • Ile kasy wydano z kasy na to uroczyste podpisanie I ile "se wrati" do tej miejskiej kasy.Bo na razie dokładamy i pare osób bawii sie w zacieśnianie stosunków. Gdyby nie te uruczystosci to by z nudów umarli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  brad alberd(2002-02-08)
 • Nikt tylko nie wie gdzie ? zostanie podpisana po raz KOLEJNY ta umowa ! Jak nic się nie dzieje, to przynajmniej trzeba tworzyć FAKTY medialne (po raz wtóry) !!! PS. Przepraszam za literówkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2002-02-08)
 • Huraaaaaaaaaa! Niech Zyjeeeeeeeeeee!!!!!!!!!
 • jakaś dziwna moda na podpisywanie umów. podpszcie z całym światem-to przejdziecie do historii
 • ilu urzędników bedzie mogło pojechać do tego miasta .starczy budzetu?z czego zwykli elblazanie maja sie cieszyc?
 • Ja wiem gdzie, kiedy i o której zostanie ta umowa podpisana. Koszt podpisania umowy nie jest wielki, miasto ma swoje miejsca gdzie takich gości można przyjąć i nie trzeba za to bulić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drzazda(2002-02-08)
 • Kolejna okazja do imprez na koszt miasta, wizyt i rewizyt. Jedni sobie jezdza do Kaliningradu (np. Przewodniczacy Rady Miasta), inni do Francji. Sugeruje teraz podpisanie umowy, ze sie lubimy z jakims "Pcimiem" w USA... O! Australia ciekawy kraj mi tu kolega podpowiada.
 • Drzazga: Fakt, jak tu przyjada za swoje to koszt sprowadza sie tylko do zakwaterowania ich w hotelu (pewnie kilkaset zl/doba na osobe, bo raczej bedzie to Vivaldi czy Elzam niz schronisko mlodziezowe), bankietow, pewnie pokazania regionu czyli obwozenia po "okolicach" typu 1000-letni Gdansk. Jak nasi pojada z rewizyta tam to placimy tylko za ich dojazd. Wszystko extra, tyle ze co z tego ma przecietny Elblazanin? Dziury w asfalcie, poniewaz miasto nie ma kasy, bo poszlo na Zabojadow.
 • A co z rzeczami które JUŻ miały być podpisane: budowa hotelu na działce należącej do CPN róg Tysiąclecia i Hetmańskiej i w ogóle co będzie z tym kwartałem vis a vis Jagiellonki? Pan Prezydent tak się lubi z Prezesem Haliniakiem - kiedy przestanie straszyć Jagiellonka!!!??? Swego czasu jeszcze jako Rzecznik Pan Dymczak "nagłośnił" sprawę przebudowy i adaptacji Placu Dworcowego: miało być nowocześnie i nawet piętrowo?! Co się dzieje z tym projektem? Kolejne ważne i zapowiadane szumnie projekty: Wyspa Spichrzów (cisza ze strony UM niewiarygodna!!!!!!!), Plaza za WOKiem (zaliczka wpłacona czy nie...będą budowali czy odpuścili Elbląg), parking na działce vis a vis Hotelu Elzam (miał być podziemny), przebudowa Giermków na Pasaż... Może Rzecznik Zieliński przyśle jakieś wypracowanie do portel.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ochódzki Ryszard(2002-02-10)
Reklama