UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podyskutuj o Elblągu: Czy potrzebujemy karty mieszkańca?

 
Elbląg, Zdjęcie pochodzi z konkursu Fotka Miesiąca z sierpnia 2016 roku. Autor: MartaKaczmarek
Zdjęcie pochodzi z konkursu Fotka Miesiąca z sierpnia 2016 roku. Autor: MartaKaczmarek

Sondaż portElu

Czy w Elblągu potrzebna jest karta mieszkańca?
Tak, to dobry pomysł 55.8%
Nie, mamy program Elblążanin Plus, który trzeba rozbudować 11.6%
Nie, niepotrzebne nam są takie rozwiązania 22.8%
Nie mam zdania 9.9%
Liczba głosów: 303. Sondaż został zakończony.

Darmowe wejścia do miejskich instytucji i pakiet rabatów w instytucjach i firmach – takie atrakcje zwykle oferuje karta mieszkańca. Sprawdza się w coraz większej liczbie miast, a prym wiedzie sąsiedni Gdańsk. W Elblągu karty nie mamy, mamy za to program „Elblążanin plus”, o którym po wyborach na razie cicho. Co z tym dalej miasto powinno zrobić?

Kartę mieszkańca Gdańsk wprowadził w 2017 roku, po ponad roku jej funkcjonowania wyrobiło ją ponad 330 tysięcy osób! - W projekcie karty chodzi o to, żeby mieszkańcy Gdańska mieli poczucie, że w zamian za to że tu mieszkają, płacą podatki itp., dostają coś bezpłatnego. Każdy lubi dostać coś w promocji, być w ten sposób zauważonym - mówił Paweł Adamowicz. - Ta karta staje się takim małym obywatelstwem, dowodem osobistym, drogą do umacniania patriotyzmu lokalnego. A tym mieszkańcom, którzy identyfikują się ze swoim miejscem zamieszkania, po prostu lepiej się żyje – mówił w październiku 2017 roku ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
       Z kartą mieszkańca gdańszczanie mogą raz w roku wybrać się bezpłatnie do jednej z 25 miejskich instytucji, np. zoo, Centrum Hevelianum czy na pływalnię, a osoby uczące się do 24. roku życia mają bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Karta – która ma postać plastikowej karty z chipem - upoważnia także do zniżek w wielu firmach, partnerach programu.
       O to, by także w Elblągu wprowadzono Kartę Mieszkańca, apelował do prezydenta w jednej z ostatnich interpelacji radny Antoni Czyżyk. „W najbliższym czasie polecę departamentowi odpowiedzialnemu w Urzędzie Miejskim za promocję zapoczątkowanie koordynowania przygotowań do wprowadzenia w Elblągu „Karty Mieszkańca. Zachęcam również, aby członkowie Rady Miejskiej aktywnie włączyli się w promowanie tej idei. Temat mógłby być rozpatrywany i analizowany na komisjach Polityki Regionalnej i Promocji Miasta” - odpisał prezydent Witold Wróblewski.
       Elbląg co prawda nie ma Karty Mieszkańca, ale program „Elblążanin Plus”, który w poprzedniej kadencji samorządu wprowadziła Rada Miejska na wniosek klubu PiS. Na jego mocy wprowadzono zniżki w przejazdach komunikacją miejską, ale po wyborach, które PiS przegrał, o dalszej rozbudowie programu na razie cisza.
       - Na pewno będziemy zabiegać o to, by program „Elblążanin Plus” rozbudowywać o kolejne punkty. Planowaliśmy obniżyć opłatę za żłobki, prezydent w kampanii obiecywał nawet darmowe żłobki i na razie nic w tej sprawie się nie dzieje. Chodzi nam o to, by poprzez ten program przyciągać ludzi młodych, by nie musieli wyjeżdżać z Elbląga – mówi Marek Pruszak, radny klubu PiS i przewodniczący komisji polityki regionalnej i promocji. - Nie potrzebujemy Karty Mieszkańca, wystarczy rozbudować program Elblążanin Plus, który już istnieje. No chyba że chodzi o to, by kto inny mógł się pochwalić autorstwem pomysłu...
       - Pomysł z Kartą Mieszkańca jest wart rozważenia, bo on zachęca do tego, by płacić podatki w Elblągu. Dzięki temu też moglibyśmy wiedzieć, ile tak naprawdę osób w naszym mieście mieszka. Po rosnącej liczbie aut na ulicach twierdzę, że wcale elblążan nie ubywa – uważa Cezary Balbuza, radny Koalicji Obywatelskiej, również zasiadający w komisji polityki regionalnej i promocji.
      
       A co na ten temat sądzą Czytelnicy? Którą drogę powinno wybrać miasto? Rozbudowywać program „Elblążanin Plus” czy wprowadzić wzorem Gdańska Kartę Mieszkańca? A może stworzyć miks? Zapraszamy do dyskusji i udziału w sondzie.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Proponuję by z Kartą Mieszkańca elblążanie/nki mogli/ły wchodzić na kąpielisko miejskie przy ul. Spacerowej za symboliczną złotówkę. Chyba, że włodarz postawi tam hotel, jak planuje, to wtedy można wpuszczać na pokaz garnków u prywaciarza. .. za symboliczną złotówkę;)
 • karty nie mamy bo mamy dużo lepszy program, Pan prezydent go wprowadził i on daje dużo więcej niż jakaś glupia karta, trzeba mu wpłacić na komitet i wtedy on daje pracę na stanowisku i nagrody rozniakie, najczęściej za wybitne osiągnięcia, Gdańsk to się może uczyć od Elbląga jak dba władza o mieszkańców wplacaczy
 • Karta mieszkańca to świetny pomysł. A jeszcze świetniejszym pomysłem jest referendum, bo prezydent i jego ludzie za swoje obecne i przyszłe działania powinni być natychmiast odsunięci od władzy.
 • Haha . . . Kąpieliska nie ma - ale niech karta upoważnia do wstępu na Górę Chrobrego i jej otoczenia
 • Mam juz paszport Polsatu
 • Pytanie powinno brzmieć "czy potrzebujemy nowego prezydenta" i odpowiedź brzmi TAK - natychmiast.
 • karta jest zbyteczna, wystarczy wpłacić Wróblowi kasę i ma się w mieście wszystko co dusza zapragnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  6
  Fresa(2019-05-28)
 • @Dyniere - wytrzeźwiej, a te mądrości to do kolesi od kielicha
 • Krótko,referendum czas rozpocząć.
 • A jaka jest możliwość płacenia podatków na Pasłęk, gdyż nie mam zamiaru wspierać tej elbląskiej patologi?????
 • Potrzebujemy, nowych wyborów samorządowych. Bo te co były okazały się przez akcję " podległy mi słup " ? itp. itd. .zwyczajną farsą, niestety zgodną z prawem. Miasto, stanęło w rozwoju od kilkunastu miesięcy.
 • .. ."karta Elblążanin plus" ma przyciągać ludzi młodych, by nie musieli wyjeżdżać z Elbląga. .. , i to ma być pomysł, chyba raczej mierna anegdota panowie radni i prezydencie? Praca, praca i tanie "mieszkanie plus" to jest to, co zachęci młode osoby do pozostania w mieście. A pan Balbuza nie wie że obecnie w każdej rodzinie jest od 2-5 samochodów i nie zależy to w ogóle od ilości osób, a od fantazji i potrzeby ich wykorzystywania. Rozejrzyj się panie radny to może coś tam dostrzeżesz.
Reklama