UWAGA!

Podyskutuj o Elblągu:"trzeba się przemęczyć" czy da się inaczej?

 
Elbląg, Podyskutuj o Elblągu:"trzeba się przemęczyć" czy da się inaczej?
fot. Michał Skroboszewski, arch. PortEl.pl

Sondaż portElu

Czy miasto powinno zrezygnować z pokazu fajerwerków w Sylwestra?
Nie, raz do roku może się odbyć 54.1%
Tak, to byłby świetny pomysł. 42.8%
Nie mam zdania na ten temat. 3.1%
Liczba głosów: 649. Sondaż został zakończony.

Jednym z prekursorów zaprzestania ich używania był Słupsk, który zrezygnował z nich pięć lat temu. W ubiegłym roku taką samą decyzję podjęły władze Olsztyna, Gdańska, Gdyni, a także Warszawy. Wprawdzie do końca roku jeszcze daleko, ale czemu by nie zadać sobie tego pytania już teraz: czy potrzebne nam fajerwerki podczas miejskiego Sylwestra? Tym bardziej, że można je godnie zastąpić.

Rezygnacja z fajerwerków podczas Sylwestra nie jest pomysłem, który zrealizowały jedynie większe miasta. Taką decyzję podjęto np. w Radlinie (woj. śląskie, ok. 18 tys. mieszkańców) w 2016 r., dwa lata później w Będzinie (także woj. śląskie, ok. 60 tys. mieszkańców), w Chełmie (woj. lubelskie, ok. 60 tys. mieszkańców) czy w Puławach (woj. lubelskie, ok. 50 tys. mieszkańców).
       Z kolei w Bielsku – Białej (woj. śląskie, ok. 180 tys. mieszkańców) władze tego miasta w 2018 r. przygotowały dla mieszkańców ankietę, a ci zdecydowali, że fajerwerków nie chcą. Zatem 2020 r. przywitają w innej oprawie.
       Dlaczego różne miasta z nich rezygnują? W trosce o dobro zwierząt, małych dzieci, ludzi starszych, żeby zachęcić do bardziej empatycznej i rozważnej zabawy. Co organizują w zamian? Najczęściej pokaz laserów, muzyczno-wizualne show, pokazy światła i ognia.
       W Elblągu rok 2019 witano fajerwerkami, a Czytelnicy dyskutowali na ten temat, m.in. pod artykułem zapowiadającym miejskie atrakcje.
       "Oczywiście fajerwerki muszą być dla pijanej gawiedzi. A co ze zwierzętami? Tak niedawno miejski urząd prosił o datki dla schroniska. O komfort psychiczny tych zwierząt już nie warto dbać? No tak, wystarczy żeby było im ciepło i miały co jeść. Tyle że po tych fajerwerkach zwierzęta boją się cokolwiek zjeść" – napisał internauta o nicku "hau hau".
       "Ludzie o co chodzi z tymi psami? Raz w roku są fajerwerki, bardzo lubię oglądać, przecież nic im nie będzie. Jak jesteście tacy dobroduszni to w ciągu roku zajmijcie się charytatywnie bezdomnymi psami albo tymi ze schroniska, dobry uczynek zrobicie, a nie kulawa gadka codziennie. To się dzieje raz w roku" – taką opinię wyraził kolejny.
       "My biedne zwierzęta dziękujemy włodarzom miasta Elbląg za taką przyjemność wielkiego stresu, poza tym dziękują również włodarzom miasta obywatele nieco starsi schorowani itd. .. itd. Niestety w Elblągu włodarze miasta nie zrezygnowali z fajerwerków, gdzie w wielu miastach zrezygnowano z tych tak nieprzyjemnych w szczególności dla zwierząt i w/w starszych chorych ludzi " przyjemności" i wydawania niepotrzebnie pieniędzy na coś, co nikomu to nie służy. Nie lepiej byłoby te pieniądze przeznaczyć na jakieś szlachetne cele?" - taki wpis umieścił czytelnik o nicku "piesek+kotek".
       "Pozamykaj okna, włącz muzykę, daj psu czy kotu tabletkę na uspokojenie i tyle. Sylwester jest raz w roku to się trzeba trochę przemęczyć" – napisał Jamess.
      
       A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji i udziału w naszej sondzie. 
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Sztuczne ognie zawsze były dla prostactwa. Dawniej uważane przez plebs za cuda, wzbudzały zainteresowanie i strach. Wielcy jaśnie panowie obnosili się pokazując gawiedzi jacy są wspaniali i co mogą zrobić, fundowali pokazy sztucznych ogni. gawiedź patrzyła z otwartymi buziami i strachem też. Jest to koszmarnie drogie (jeśli ma być pokazowe), trwa krótko. Smród po tym okropny. Jestem przeciwny, nie mam psa, czy kota.
 • Bzdury zawsze były fajerwerki i nikomu to nie przeszkadzało teraz tylko wymyślają na co kasę wydać i jak najwięcej co na lasery bd się patrzeć ehhh to nie to samo a tradycja rzecz święta i zwierzęta się zamyka w domu a propo
 • To SB okno zamknij to nie bd czuł a że drogie to kupuje ktoś na kogo to stać A nie od razu likwidować
 • Zakazac i tak polowa jest pijana i nie pamieta co dzialo sie w noc sylwestrowa.
 • Fajerwerki - zbędny koszt, a także olbrzymia niedogodność dla zwierząt. Z korzyścią dla wszystkich warto przeznaczyć te pieniądze na inne atrakcje.
 • To nie smród tylko zapach, a ja jestem za fajerwerkami.
 • Niedługo zwierzęta będą mieć więcej do powiedzenia jak ludzie i tak jak w ,,Faraonie" Prusa będzie trzeba obchodzić chodnik dookoła parę km, bo się okaże, że jakieś święte żuki po nim chodzą. A raz w roku fajerwerki powinny zostać.
 • Mój kot był na dwóch turach w Afganie i takie fajerwerki go nie ruszają, dlatego też gardzi tymi kanapowymi zwierzątkami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  16
  Anon(2019-05-20)
 • Redakcja zapomniała o najważniejszym argumencie przeciwko głupawej zabawie z fajerwerkami w Sylwestra i w ogóle - otóż takie kilkudniowe przyzwolenie na strzelanie fajerwerkami skutkuje emisją do atmosfery nawet kilkudziesięciu ton (!) trujących i rakotwórczych substancji, które znajdują się w składzie środków pirotechnicznych i które są w krótkim czasie emitowane do atmosfery. W Niemczech były prowadzone badania na ten temat i wyszło z nich, że okres sylwestrowy odpowiada nawet za 3-7% (!) całej emisji gazów i substancji szkodliwych do atmosfery oraz walnie przyczynia się do zwiększenia problemu smogu w całym kraju, w miastach w szczególności. Pisałem o tym wielokrotnie, ale przecież elbląscy włodarze są zawsze najmądrzejsi i wiedzą lepiej od naukowców.
 • Ja bym zakazał sprzedaży fajerwerków. To jest większy problem
 • A jakbym Panie Robercie chciał na emeryturze kupić sobie samochód z silnikiem V8, to czemu UE mi nakazuje jeździć takim, co ma silniki od kosiarki 1,2 l i się rozsypie max po 10 latch i będzie bardziej kosztowny w utylizacji od starych samochodów, które jeździły po 20-25 lat często.? A słyszał Pan, że w USA w 1 z najbardziej cywilizowanych Stanów oprócz Texasu i Nevady w Alabamie wprowadzili karę 99 lat więzienia dla lekarzy, którzy będą wykonywać aborcję?
 • skoro miasto sie zwija to po co komu fajerwerki,
Reklama