UWAGA!

Pogotowie po nowemu

2007-01-02
Aktualizowany 2007-01-04 10:40

Pogotowie ratuje życie, a nie leczy - od 1 stycznia to już nie slogan, a rzeczywistość. Do wejścia nowej ustawy o ratownictwie medycznym nasze miasto przygotowywało się już od kilku miesięcy.

Od października do końca grudnia na wezwania chorych jeździł - jeden z pierwszych kraju - podstawowy zespół ratownictwa medycznego, złożony wyłącznie z ratowników. Ratownicy medyczni to absolwenci Akademii Medycznej lub pomaturalnych szkół medycznych. Specjaliści w wąskiej dziedzinie, ale nie lekarze. Jak pokazało życie, pracy mieli co niemiara - przez czas prowadzenia pilotażowego programu wyjechali do chorych 737 razy.
     Ciekawa jest statystyka tych wezwań. Otóż to nie najstarsi mieszkańcy Elbląga, a ci w średnim wieku - czyli w miarę zdrowi i sprawni, najczęściej wzywają pogotowie ratunkowe do swoich domów.
     Jakie są powody dzwonienia pod numer 112 lub 999? Oprócz uzasadnionych przypadków zagrożenia zdrowia czy życia elblążanie alarmują, bo zasłabli lub mają gorączkę, cierpią z powodu nadciśnienia albo różnych bólów brzucha. Albo - co wydaje się największym nadużyciem - wołają karetkę, bo komuś, kto jest pod wpływem alkoholu, coś się stało. Jak mówią dyspozytorzy ze Szpitala Wojewódzkiego - najczęściej są to powierzchowne urazy głowy. Bywa, że specjalistyczny zespół ratowniczy jest wzywany po to, by wypisać receptę lub przewieźć pacjenta do specjalistycznej poradni!
     Od Nowego Roku do chorych, u których nie występuje zagrożenie życia, przyjeżdżać będzie, opisany pokrótce wcześniej, podstawowy zespół ratowniczy. Ratownicy medyczni nie wypiszą recepty, bo nie mogą. Mogą za to przewieźć chorego do szpitala. Ale jeśli dyżurny lekarz stwierdzi, że nic poważnego się nie dzieje i nie trzeba pacjenta hospitalizować, to wróci on do domu własnym sumptem, a nie karetką na koszt podatników.
     W systemie ratownictwa medycznego funkcjonuje również drugi rodzaj zespołów wyjazdowych. Tam w karetce reanimacyjnej lub wypadkowej jeździ lekarz-specjalista medycyny ratunkowej lub doświadczony chirurg, kardiolog lub anestezjolog.
     - O wysłaniu karetki z lekarzem lub ratownikiem decyduje dyspozytor przyjmujący zgłoszenie - tłumaczy Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. - Kieruje się on ściśle określonymi procedurami. Do nagłych zdarzeń - wypadków czy np. zawału serca - wysyłany jest zespół specjalistyczny z lekarzem. Do pozostałych jadą ratownicy, którzy na miejscu oceniają stan chorego, a w razie potrzeby konsultują przypadek z lekarzem dyżurnym w oddziale ratunkowym.
     
     Zespół Ratownictwa Medycznego w naszym mieście obejmuje rozległy teren: miasto Elbląg, gminę Elbląg, miasto i gminę Tolkmicko oraz gminy: Milejewo, Gronowo Górne, Markusy i Gronowo Elbląskie. Natomiast Zespół Ratownictwa Medycznego stacjonujący w Pasłęku zabezpiecza rejon miasta i gminy Pasłęk, miasta i gminy Młynary, gmin: Godkowo, Rychliki oraz gminę Wilczęta z powiatu braniewskiego. Promień dojazdu zespołu Ratownictwa Medycznego w Elblągu wynosi ok. 30 km, pasłęckiego ok. 40 km.
     W roku 2006 karetki „R” wyjeżdżały na wezwania blisko 2900 razy, karetki wypadkowe (oznakowane symbolem „W”) ponad 13 700 razy.
     
     Relacja Marty Hajkowicz:
     
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "różnych bólów brzucha" - byłem w ciężkim stanie z powodu bólów brzucha, na karetkę nie miałem co liczyć, więc na pogotowiu przepisał mi nospe, później ledwo co mnie odratowali - bakterie we krwi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pacjent(2007-01-03)
 • A gdzie szanowny pacjencie był Twój lekarz rodzinny ? Bo te bakterie we krwi to jakis czas się chyba mnożyły?Czy był to proces nagły?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  siostra(2007-01-03)
 • Czy ktos mi moze wyjasnic, z czym jest ten szpital zespolony i dlaczego on jest wojewódzki ? Przeciez powinien byc powiatowy....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pimpirimpi(2007-01-03)
 • Droga Pani Redaktor! Zanim Pani zacznie pisać kolejny artykuł o podobnym temacie, to radzę opierać się na źródłach, a nie jak w tym przypadku na na strzępach wiadomości od "góry".To nazywa się "licha" propaganda.
 • Służba Zdrowia powinna przejść solidną reformę! Niech Giertych zmieni dziedzinę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nieuleczalnie_chora(2007-01-03)
 • Pani Miro czy, Pani po napisaniu tego tekstu zastanowiła się co za bzdury Pani wypisuje, czy Pani go przeczytała? Znam przypadek gdzie facet wypił 50g alkoholu, miał zawał serca a lekarz stwierdził tak jak Pani iż to jakiś pijak, po błagalnych prośbach żony, mąz pojechał do szpitala(noc). Rano otrzymała telefon o zgonie męża, bo w szpitalu też potraktowano go jako pijaczka. Nie życzę Pani aby spotkało Panią coś podobnego.
 • Od kiedy Gronowo Górne jest gminą ?
 • To ze ratownicy sa po Szkolach Medycznych lub policealnych tego typu no to jeszcze moge zrozumiec ,ale czy taka Pani Dyspozytorka od ktorek wlasciwie zalezy kudzkie zycie tez jest po SZKOLACH MEDYCZNYCH? Jestem tego bardzo ciekawa jak przez telefon mozna zadecydowac , czy wyslac karetke z lekarzem czy z ratownikiem medycznym? A moze Panie maja cos z znanym kiedys Kaszpirowskim"adin dwa ,tri" i juz jest diagnoza albo juz jestesmy zdrowi?!Mysle. ze teraz bedziemy bardziej dbac o siebie i wlasne zdrowko! Czego Panstwu i sobie zycze DUZO ZDROWKA!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblazanka(2007-01-03)
 • Pani dyzpozytorka to pani pielęgniarka i wara od pielęgniarek bo gdyby nie one to wszyscy byście poumierali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pielęgniarka(2007-01-03)
 • Nie macie pojęcia o służbie zdrowia najważniejszą osobą jest pielęgniarka położna i ratownik a reszta to.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mańka(2007-01-03)
 • bla bla bla i tak bedzie po staremu bole dupy od trzech dni itp, a pacjent pod wpływem alkoholu to dla mnie zawsze bedzie pijak i tak go bede traktował
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  krzyzak(2007-01-04)
 • Ratownicy Medyczni!!! Piekne tylko ilu absolwentów naszej szkoły trafi do pracy jako ratownik. Znam osobiście chłopaka który skończył tę szkołę, brał udział w zawodach szkół ratowników gdzie zajęli PIERWSZE miejsce i dla niego nie ma pracy jako ratownik. Zasuwa jako cieć w magazynie odzieży, gdzie wszuscy sie tam nimi wysługują. Nimi bo pracuje ich tam jeszcze kilku. I boją się cokolwiek powiedzieć bo pani dyrektor ich wyleje. Nie zazdroszcze im takiej sytuacji. Oby to się szybko zmieniło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nieratownik(2007-01-04)
Reklama