UWAGA!

Pokażcie twarze „zwykłych” esbeków

Elbląg, Pokażcie twarze „zwykłych” esbeków
(fot. PS)

Tych ludzi bezpośrednio nie poznałem, znajome są mi tylko ich nazwiska. Ze mną „spotykali się” inni funkcjonariusze SB - tak komentował otwartą dziś (29 października) w Światowidzie wystawę „Ludzie elbląskiej bezpieki 1975-1990” jeden z założycieli elbląskiej „Solidarności Tadeusz Chmielewski.

- Uważam, że takie ekspozycje są potrzebne, ale powinny zawierać zdjęcia i biogramy esbeków, którzy bezpośrednio zajmowali się inwigilowaniem i niszczeniem ludzi - dodał.
     Wystawa, którą przygotował gdański oddział IPN i która jest prezentowana w Światowidzie, od wielu tygodni budziła emocje elblążan. Składają się na nią zdjęcia i życiorysy kilkudziesięciu najważniejszych przedstawicieli kadry kierowniczej SB KW MO/WUSW województwa elbląskiego w latach 1975-1990 wraz ze strukturami terenowymi bezpieki.
     Pojawiły się pytania: dlaczego IPN przedstawia biogramy tylko 41 funkcjonariuszy; dlaczego nie podaje się do publicznej wiadomości wizerunków wszystkich elbląskich esbeków.
     - Kadra kierownicza „na Elbląg” liczyła 49 funkcjonariuszy SB, my prezentujemy biogramy 41 - mówił podczas dzisiejszego otwarcia wystawy Kamil Rutecki z gdańskiego oddziału IPN. - Tylu ma u nas swoje akta personalne. Niemożliwością jest czytelne zaprezentowanie wszystkich 262 funkcjonariuszy. Zapewniam jednak, że i ich życiorysy zostaną podane do publicznej wiadomości. Wiosną przyszłego roku IPN wyda informator, w którym zostaną umieszczone materiały dotyczące pozostałych funkcjonariuszy SB zajmujących się Elblągiem.
     Czy w myśl ustawy o ochronie danych osobowych można podawać do publicznej wiadomości zdjęcia i życiorysy esbeków?
     - Tak, bo ustawa o IPN jest wyjątkiem i upoważnia nas do tego typu działania - wyjaśnia Kamil Rutecki.
     - A dlaczego nie publikować ich wizerunków, dlaczego twarze esbeków mają być chronione, dlaczego nie ma się mówić o ich przeszłości - pyta Tadeusz Chmielewski, represjonowany w czasach komunistycznych. - Nasze życiorysy są doskonale znane, a oni też mieszkają w tym mieście i tworzyli jego historię.
     Tadeusz Chmielewski nie rozpoznał na prezentowanych biogramach swoich „znajomych” z czasów działalności opozycyjnej.
     - Ich nazwiska są mi znane, ale tylko z informacji prasowych - mówi. - Ja „spotykałem się” z innymi funkcjonariuszami. Jacy byli? Różni, raz przychodził grzeczny, inteligentny, później zastępował go łobuz, który straszył, by następnie znów pojawił się miły i kulturalny. Cel jednak wszyscy mieli ten sam, wiedzieli, za co służą i co robią.
     Twarze niektórych prezentowanych funkcjonariuszy SB rozpoznał natomiast Józef Gburzyński, również twórca elbląskiej „Solidarności”, represjonowany przez władzę ludową za swoją działalność, obecnie działający w Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-90.
     - Poznaję tych ludzi, widzę tu na przykład szefa dochodzeniówki, który gnębił mnie w stanie wojennym - mówi. - Uważam, że taka wystawa jest potrzebna, ale powinna też eksponować „zwykłych” esbeków. My, jako stowarzyszenie, będziemy natomiast walczyć o odkłamanie sędziów, tych panów w togach, którzy w okresie stanu wojennego dawali wysokie wyroki za udział w demonstracjach. Ludzie wówczas mogli dostać za to nawet 3 i pół roku więzienia. W przyszłym tygodniu złożymy stosowny wniosek do IPN - zapowiada Józef Gburzyński.
     Innych uczestnik dzisiejszego wernisażu również przyznaje, że żałuje, iż nie może zobaczyć tu „zwykłych” esbeków.
     - Jestem zawiedziony, bo wiem, że żyją, mieszkają nawet ze mną po sąsiedzku - przyznaje dawny opozycjonista. - Jeden nawet był parę lat temu elbląskim radnym.
     

 


     Emocji było więc wiele. Odwiedzający dziś wystawę w Światowidzie tłoczyli się przy planszach z życiorysami i zdjęciami funkcjonariuszy SB. Ożyły wspomnienia, często bolesne. Widać jednak, że takie wystawy są potrzebne, ludzie chcą wracać do historii.
     - Musimy o niej pamiętać - przekonuje Kamil Rutecki. - Ludzie z naszych plansz często opowiadali swoim rodzinom, że pracują w MO i nie wdawali się w szczegóły. Wychodzili do pracy ubrani w cywilne ubrania i zajmowali się niszczeniem innych ludzi. A po latach, bez problemu, doczekali się rent. W zaświadczeniach lekarskich wpisywane były określenia tego typu: pracuje w trudnych warunkach atmosferycznych, w różnych porach dnia i nocy, nie ma czasu na racjonalne odżywianie, pracuje w stresie i napięciu.
     Wystawę będzie można oglądać w holu głównym Światowida do 15 grudnia.
     
     Relacja Marty Hajkowicz:

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jestem rozczarowana tą wystawą, spodziewałam sie zobaczyć nazwiska i zdjecia "zwykłych SB-ków". Moze są teraz blisko nas i nawet o tym nie wiemy, moze mieszkaja gdzieś blisko. Wtedy chodzili w czarnych kurtkach ze skóry i mieli przy sobie broń, a jakiego słownictwa uzywali, człowiek byl przy nich mały. Kiedyś widziałam ich w akcji jak strzelali do uciekajacego działacza podziemia. Nie mozna im tego darować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  alka///////(2008-10-30)
 • niech się Gburzyński nie wypowiada, bo nie jest rozliczony za stację paliwową zbudowaną za blisko szpitala
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antyubek(2008-10-30)
 • "działacz" Gb. , hi, hi, a zapomniał jak obszernie zeznawał, no nie, może był zbyt wylewny, że kumpla wtopił swoim gadulstwem, żałosny i żałosna ta wystawa, lepiej z wyżłem iść do lasu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  burek łańcuchowy(2008-10-30)
 • ciekawe czy ipn pokusi się też o pokazanie kapusi ktorzy donosili na kolegów tak jak ten praeśladowany "działacz" sbekom państwo płaciło żołd a kapusie zdradzali kolegów za judaszowe srebrniki kto tu jest gorszy esbek czy kapuś wystawa powinna być jedna, może kapusim bardziej by sie upiekło
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  XYZ-DZIAŁACZ(2008-10-30)
 • ciekawi mnie co napisza za 20 parę lat onaszych żołnierzach obrońcach wolności demokracji i polski uczestników wojny w iraku po co nam toi woóle było czy pan putin nie miał racji mówiącze polska to taka podejrznej reputacji damna europy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WOLNY CZŁOWIEK(2008-10-30)
 • Panie Gburzyński a jak tam sprawy przekrętów i stacji Paliwowej, a na przesluchaniach byl Pan taki rozmowny. .. .co moze nie prawda?????
 • Pan G jest do konca rozliczony z Temidą?????
 • menda zawsze mendą będzie! czy to za komuny czy teraz. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  terencjusz(2008-10-30)
 • panie gburzyński jak pan byl rozliczany za machloje zwiazane ze stacją benzynowa to pokazywał pan papiery które były jak immunitet posła i nie można było pana oskarżyć. Okres pana prezydentury w Elblagu to stracony czas dla miasta i wstyd za pana aparycję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obecny(2008-10-30)
 • "Moze są teraz blisko nas i nawet o tym nie wiemy, moze mieszkaja gdzieś blisko. .. Nie mozna im tego darować. " Tak!!! Oni są WSZĘDZIE! Czyhają pod kioskiem RUCH-u, w autobusie, na poczcie! Obserwują nas i szykują się do ataku. .. .a ich zbrodnia pozostanie niezmazana na wieki. Oby tylko skora ich dzieci nie pokryła się łuską, języki się nie rozdwoiły i nie spadły na nich wszystkie plagi egipskie po wsze czasy. , bo przecież "nie można im tego darować". Państwo chrześcijańskie - spójrz na siebie. .. Tyle jadu i nienawiści. .. Wstyd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Sphinx(2008-10-30)
 • Ależ się nam wczoraj działaczy ujawniło, ho, ho. Chyba do wczoraj głęboko się ukrywali. A niektorych z nich, do wczoraj nieznana przeszlość, jest naprawdę imponująca - słychając byłem pod wrażeniem. ZBOWiD nowy, czy co? SZACUNEK dla kilku, dla innych uśmiech politowania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rozenkranc(2008-10-30)
 • Byli SB- ecy, biorą super extra emerytury spotykają się na swoich działeczkach, robią grilla i śmieją się z frajerów z, ,Solidarności''.
Reklama