UWAGA!

Policja apeluje o ostrożność nad wodą

 Elbląg, Policja apeluje o ostrożność nad wodą
fot. Witold Sadowski, archiwum portEl

Za nami kolejne ciepłe dni. Upalna pogoda sprawia, że wiele osób wolny czas spędza nad wodą. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą!

Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi.
       Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.
       Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zainicjowało drugą edycję ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.
       Jednym z głównych jej celów jest zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków. Akcja realizowana będzie do września 2018 r. na terenie całego kraju. Działania zintensyfikowane będą w rejonach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Tradycyjnie policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa. Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m. in. następujące zagrożenia: informacje o zaobserwowanych tzw. „dzikich kąpieliskach”, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych oraz przypadki utonięć.
      
       Pamiętajmy
       Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
       Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
       Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
       Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
       Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
       Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
       Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
       Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
       Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
       Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
       Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
       Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
       Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
       Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
       Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
       Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
       Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
       Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
       Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
      
       Najczęstszymi przyczynami utonięć są

       Brak umiejętności pływania.
       Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
       Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
       Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.
       Pływanie w miejscach zabronionych.
       Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.
       Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
       Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.
       Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.
       Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.
      
       Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.
       Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, by nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!
      
KPP w Braniewie

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • To hańba żeby Elbląg nie miał kąpieliska z prawdziwego zdarzenia na wolnym powietrzu. Największa wina leży u tych śmieci którzy doprowadzili do zamknięcia i upadku naszego basenu który był chlubą nie tylko miasta.
 • To jedno wielkie nie porozumienie żeby zaprzepaścić taki basen jakie mieliśmy pare lat temu gdzie przy takich upalach jakie mamy teraz nie ma gdzie się schłodzić
 • Jak to gdzie, przecież zbudowali w zamian prysznico- fontannę na Placu Katedralnym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Szuwarek(2018-07-28)
 • W Krynicy SG już ma taki modbbing że na granicy strajk włoski. Do Rosji puszczają beż kontroli
 • Basen juz od wielu lat nie odpowiadal zadnym normom dot tego typu obiektow,zarowno pod wzgledem czystosci wody( stacja uzdatniania wody przestarzala I malo wydajna) konstrukcje pomostow z poczatku lat 30, chodniki wokolo niecki pozapadane,betonowe nadbrzeza przy czesci plytkiej basenu powypychane na skutek pelzania gruntu,scianki Larsen's na calej dlugosci basenu od strong glebokiej gleboko skorodowane grozily obsunieciem przez co zagrazaly zdrowiu I zyciu ludzkiemu,nie wybetonowane dno na calej pow.basenu powodowaly nammazanie sie bakterii zagrazajacych zdrowiu,pozal sie Boze sanitariaty,,szatnie,natryski,trampoliny wszystko do kupy moze to I dobre bylo na dwudziesty work ale nie na 21 wiek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Zbyszek 1(2018-07-29)
 • Wystarczy puścić plotę o wężu który był widziny w okolicy Rzeki Elbląg i będzie spokój jak nad Wisłą. Nikt się nie utopił, nikt tam nie pływa, sielsko, anielsko.
Reklama