UWAGA!

Polskie i mazurskie ślady na Syberii - posłuchaj!

 
Elbląg, Tak wygląda jedna z mazurskich wsi na Syberii
Tak wygląda jedna z mazurskich wsi na Syberii (fot. Artiom Czernyszew)

O Polakach mieszkających na Wschodzie rzadko mówi się u nas i pisze. Mało kto wie, że na Syberii istnieją dwie wsie, których mieszkańcy mówią o sobie, że są Mazurami, a prowadzone tam badania językowe stwierdziły, że ludzie ci posługują się gwarą mazurską...

O mazurskich wioskach leżących kilka tysięcy kilometrów od Mazur przypomniała międzynarodowa konferencja, która odbyła się w Olsztynie.
       - Pewnie większość z nas słyszała o Syberii, o zesłańcach, ale szczegółową wiedzę na ten temat mało kto posiada, bo z historią jesteśmy często na bakier i kto nie ma wschodnich korzeni albo stamtąd nie pochodzi, to tak naprawdę słabo orientuje się co działo się za Uralem. A już temat Mazurów na Syberii jest praktycznie nieznany - mówi Barbara Grąziewicz - Chludzińska, współorganizatorka sesji, animatorka kultury, twórczyni Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i prezes Fundacji Dziedzictwo Nasze.
       - Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim, ale też poza granicami Polski - dodaje Zofia Wojciechowska, współorganizatorka wydarzenia, prezes stowarzyszenia Zielone dzieci, działaczka polonijna i przedstawicielka polonijnych czasopism.
       Dr Sergiusz Leończyk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach jest wiceprezesem Kongresu Polaków w Rosji, który zrzesza ponad 45 organizacji polonijnych. Jedną z nich jest Polonia w Chakasji. W składzie tej organizacji jest oddział Mazury. W jaki sposób na Syberii powstały mazurskie wsie? - Posłuchaj radiowych nagrań Agnieszki Jarzębskiej.
      
      
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama