UWAGA!

Pomnik w pełnej krasie

 Elbląg, Pomnik w pełnej krasie
(fot. Anna Dembińska)

Zakończyła się modernizacja pomnika Odrodzenia. Inwestycja, na którą głosowali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim, kosztowała o 225 tysięcy złotych więcej niż początkowo zakładano.

Za projektem renowacji pomnika Odrodzenia w budżecie obywatelskim na 2021 rok zagłosowało ponad 1,1 tys. elblążan. Wykonawcę udało się wybrać dopiero za trzecim razem, dlatego realizacja inwestycji była możliwa dopiero w 2022 roku.

Łączny koszt prac, obejmujących m.in. oczyszczenie pomnika, wymianę nawierzchni wokół niego, remont cokołu miał wynieść 480 tys. złotych, ale ostatecznie skończyło się na kwocie większej o 225 tys. zł.

- Podczas prac okazało się, że są konieczne dodatkowe roboty związane z zabezpieczeniem fundamentów i cokołu, których nie można było przewidzieć na etapie przygotowywania. Wyniosły dodatkowo 225 tys. złotych i są pokryte z budżetu miasta – mówił nam kilka tygodni temu Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

  Elbląg, Pomnik w pełnej krasie
(fot. Anna Dembińska)

Prace, które wykonywało konsorcjum firm BIT Dariusz Brodziak z Elbląga i Szymon Juźkow PRO ANTIC Konserwacja Zabytków, już się zakończyły. W tym tygodniu odbyły się odbiory techniczne.

Przypomnijmy, że pomnik Odrodzenia został odsłonięty 22 lipca 1975 roku dla upamiętnienia 30-lecia powrotu ziemi elbląskiej do macierzy. Autorem dwustronnej kompozycji o wymiarach 18x8 m jest Jan Siek - artysta rzeźbiarz z Krakowa. Pieniądze na jego budowę zebrali mieszkańcy, a szereg prac wykonali wówczas pracownicy elbląskich przedsiębiorstw.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tak ludzie zagłosowali to tak wydano kasę. Wygląda ładnie.
 • Ćwierć miliona złotych poszło w błoto...
 • No tak pomnik przy ratuszu świeci a w fontannie w centrum miasta wody jak nie było tak nie ma. Na deptaku oszczędności.
 • I komu ta pełna krasa była potrzebna ? Wystarczyło zrobić porządek wokół, zetrzeć te bohomazy z tyłu a resztę pieniędzy dołożyć do tego nędznego mini amfiteatru. Byłoby kilka ławek więcej. Ale to miasto jest zawsze krok dalej, w ariegardzie pomysłów i rozwiązań na miarę..... ( tutaj sam sobie wstaw nazwę ośrodka)
 • a nie czekaj... Ponad 700 set tysiecy w błoto...
 • Ja widze po komentarzach że zawsze żle, bo to bo tamto. Ostatnio gościłem znajomych i byli pod wrażeniem jak widzieli pomnik.
 • A fonnane na pierwszego mają kiedy uruchomicie? W grudniu? Kiedyś miejsce tętniło życiem teraz pozostała jedna wielka dziura ze wspomnieniem fontanny. Za to pomnik komunistczny odnowiony jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  25
  Syf i tyle(2022-08-17)
 • Wszystko co jest w poblizu UM jest remontowane. Nawet tramwaje 4,5 tamtedy puscili, bo po co maja jecha c przez wezel przesiadkowy na placu slowianskim, no nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  15
  Realista1(2022-08-17)
 • 702 000,00 zł (słownie: siedemset dwa tysiące złotych) przeznaczono na to, żeby pomnik miał ładniejszy kolor. W czasach kryzysu, który jest póki co w fazie wstępnej. Najważniejsze dla każdej zdegenerowanej politycznej kliki jest to, żeby transfery z publicznych pieniędzy do kolesiowskich kieszeni nigdy nie wyhamowały.
 • Coś mi się kojarzy ten pomnik z czerwonym placem który tam był ! Ale dziś po tylu latach, dzięki odnowie można zobaczyć symbole począwszy od Grunwaldu, dlatego szacun ! Ci co krytykują z góry dla miasta, dla ojczyzny nawet huśtawki dla dziecka by nie zrobili, tylko moc w klawiaturze pozostała.
 • 700 tys. A szambo wywala po burzy. Jaka następna inwestycja? Telewizory przy sygnalizacji świetlnej?
 • Blask komuny w pełnej krasie, taki powrót po latach, bo w sumie i rządy te same co kiedyś.
Reklama