UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ponad 140 tys. zł na asystentów rodziny i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pozyskał z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej środki na realizację Programu asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej.

Łączna wartość uzyskanej na ten rok dotacji wynosi 142.284 zł, z czego 80.409 zł przeznaczone będzie na pracę asystenta rodziny, a 61.875 zł na koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.
       Celem Programu asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej jest zatrzymanie w rodzinie dzieci zagrożonych umieszczeniem w pieczy zastępczej lub ich powrót do rodziny.
       Rodziny przeżywające trudności w opiekowaniu się i wychowaniu dzieci na wniosek pracownika socjalnego otrzymają wsparcie asystenta rodzinnego. Głównym celem asystentury jest podniesienie umiejętności opiekuńczo – wychowawczych, prowadzenia gospodarstwa domowego, radzenia z sytuacjami dnia codziennego rodziców lub opiekunów dzieci. Asystent ma za zadanie ułatwić rodzicom wypełnianie ról społecznych, aby rodzina mogła normalnie funkcjonować. Efektem pracy asystenta powinno być odzyskanie przez osoby przyjmujące pomoc kontroli nad własnym życiem, które pozwala im być samodzielnym oraz tak wypełniać role rodzica, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i rozwojowi dzieci.
       Jego zadaniem jest również nie dopuścić do umieszczania dzieci poza rodziną, czyli w placówkach lub rodzinach zastępczych. Jeśli dzieci znajdują się pod pieczą zastępczą, rolą asystenta są działania na rzecz ich jak najszybszego powrotu do rodziny.
       W przypadku, gdy rodzina nie jest w stanie zapewnić opieki dziecku, i umieszczane jest ono w rodzinie zastępczej, każda rodzina zastępcza zostaje objęta pomocą koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Głównym zadaniem koordynatora jest wsparcie rodziny zastępczej, pomaganie w rozwiązywaniu problemów rodzinnych, szkolnych dziecka, opracowanie planu pomocy dziecku. W przypadku dzieci z uregulowaną sytuacją prawną rolą koordynatora jest zgłaszanie do ośrodków adopcyjnych, jak również pomoc usamodzielniającym się wychowankom.
       W elbląskim MOPS pracuje obecnie 8 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej oraz 4 asystentów rodziny. Łącznie ich opieką objętych jest 180 elbląskich rodzin.
      
Joanna Urbaniak, Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Jak na tak duży Elblag to strasznie mało mieć tylko 4 asystentow rodziny. Jeden ma 15 rodzin to zdecydowanie za dużo aby cokolwiek wypracowac z rodziną. Problem jest jeszcze jeden, że rodzina musi wyrazić zgodę na asystenta. niestety te rodziny które najbardziej są patologiczne to nie zgadzaja się, a sądy niewiele chcą pomoc
Reklama