UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Porozumienia, które dały nadzieję na nowy początek

 
Elbląg, Porozumienia, które dały nadzieję na nowy początek
fot. Anna Dembińska

Dziś (29 sierpnia) w Elblągu odbyły się uroczystości związane z obchodami 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Zobacz zdjęcia. Wspomnienia sukcesu "Solidarności" sprzed lat przeplatały się z komentarzami do bieżących wydarzeń politycznych.

38 lat temu robotnicy domagali się m. in. utworzenie wolnych związków zawodowych, prawa do wolności słowa, przeprowadzenia zmian w gospodarce, aby kraj mógł wyjść z kryzysu gospodarczego. Postulowali zwiększenie wsparcia dla osób wychowujących dzieci. Za ważne uznali też skrócenie wieku emerytalnego i reformę służby zdrowia.
       Cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu Zdroju i w Katowicach zakończyły wydarzenia Sierpnia 1980. Jednocześnie stały się początkiem "Solidarności" oraz początkiem końca komunizmu.
       Dziś (29 sierpnia) w rocznicę tamtych wydarzeń w Elblągu przed Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 odbyły się uroczystości z udziałem władz związkowych, miejskich i wojewódzkich. Padły słowa nawiązujące do ideałów "Solidarności", myśli wielkich Polaków, nie zabrakło i komentarzy do bieżących wydarzeń politycznych.
       - "Solidarność" przetrwała, trwa i trwać będzie – mówił przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Elblągu Grzegorz Adamowicz. - Ale, jak mawiał marszałek Piłsudski: "Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze". Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym. Prawie 40 lat temu udało się wywalczyć nową jakość życia, a Polacy z ogromną nadzieją patrzyli w przyszłość – kontynuował. - Dziś sytuacja jest równie skomplikowana. Nie możemy być bierni i musimy zabiegać o to, by ludzie pracy byli upodmiotowieni.
       Do ideałów "Solidarności" odwołał się również prezydent Elbląga Witold Wróblewski:
       - Wyrażam ogromną nadzieję, że przesłanie "Solidarności" - dialogu, porozumienia i wspólnoty - okaże się silniejsze niż polityczne różnice i codzienne spory. Jestem przekonany, że wtedy uda nam się budować Polskę opartą na wzajemnym szacunku – wyraził nadzieję i powołał się na słowa opozycjonisty z czasów PRL Zbigniewa Bujaka: „Czas „Solidarności” był bodaj jedynym czasem prawdziwie wysokiej kultury życia publicznego”. - Tej kultury we wzajemnych relacjach życzę nam wszystkim na co dzień – zakończył prezydent Elbląga.
       Nie dało się nie zauważyć, że kampania wyborcza już się zaczęła. Od „Solidarności” zaczął i przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak: - Ludzie „Solidarności' walczyli o prawdziwą wolność Polaków – i płynnie przeszedł do komentowania tego, co dziś: - Dziś protesty w obronie sądów, konstytucji to mówiąc językiem młodzieżowym: „wielka ściema”. Wiemy przecież, że nie chodzi ani o sądy ani o konstytucję, a o utracone wpływy, o utrwalenie patologii, że prosty człowiek ukarany ma być z całą surowością za drobne przewinienia, a poplecznicy esbeków traktowani ulgowo nawet za poważne przestępstwa. Skończyły się manipulacje Trybunałem Konstytucyjnym, sądami, kończą się pieniądze – grzmiał dalej. - PiS zabrał miliony! Prawda! Komu odebrał? Wiemy i bardzo słusznie, bo dał je dzieciom na wakacje i na wyprawki szkolne, tysiącom polskich rodzin, by mogły stanąć na nogi. Na tym polega prawdziwa wolność, o którą walczyła „Solidarność. Prawdziwa wolność jest bowiem wtedy, gdy Polacy mogą sami decydować o sobie. Donosy na Polskę do Brukseli nic tu nie pomogą. Polacy w demokratycznych wyborach zdecydowali o tych właśnie zmianach, które teraz zachodzą.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Donosy na Polskę do Brukseli nic tu nie pomogą. W Polacy w demokratycznych wyborach zdecydowali o tych właśnie zmianach, które teraz zachodzą". Walnij się w łeb! Polska nie jet już państwem demokratycznym, nie zakłamuj rzeczywistości! Polacy nie dali wam pozwolenia na robienie takiego kato-bolszewickiego bagna. Zdobyliście tylko 39 procent głosów! Chcecie rozwalić Unię - jesteście pożytecznymi idiotami Putina.
 • "Stara" "Solidarność" to nie PiS! Możecie sobie tworzyć swoją, chorą, pisowską historię. Wasz guru 13 grudnia 1981 roku podobno spał do południa i nikt go nie aresztował o 6-tej rano? Widocznie był malutkim członkiem "Solidarności". ..
 • to są obchody a nie pajacowanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  mietek66(2018-08-29)
 • "Postulowali zwiększenie wsparcia dla osób wychowujących dzieci. Za ważne uznali też skrócenie wieku emerytalnego i reformę służby zdrowia. " Czyli chcieli większej ingerencji państwa w życie ludzi, a więc więcej socjalizmu. Robotnicy nie grzeszyli inteligencją, ale to samo można powiedzieć o ich ideologach, profesorach i innych mędrkach od siedmiu boleści
 • To największa krzywda jaką komuna wyrządziła i nie internowała co niektórych działaczy, a taką piękną kartę by mieli a tak muszą teraz sobie na nowo ją napisać.
 • Trochę czasu minęło od 1981 r. Teraz różnej maści kodziarze, ubywatele popierani przez PO próbuja przywłaszczyć sobie symbole Solidarności, jak LGBT tęczę - symbol pojednania człowieka i Boga.
 • A ty siedziałeś pod łóżkiem
 • Strajkowali czy Przebywali, Ja rzucałem kamieniami w ZOMO. .. ..
 • Hipokryzja KOMUNIŚCI mordowali opozycję A teraz chodzą w pochodach i do kościoła
 • A ja myślałem że Polska jest częścią Unii Europejskiej dzięki której Polska się rozwija jak nigdy dotąd. Wszyscy o tym wiedzą oprócz p. Pruszaka? My jesteśmy rozumni p. Pruszak.
 • @zającpoziomka - Donos to na ciebie można nieudaczniku
 • Przepraszam, a te zabrane miliony to czasem nie do Torunia oddano? Bo tak naprawdę to rządzi tu w Polsce, Toruński cichy władca. Dlaczego na plakatach tego nie napiszecie?
Reklama