UWAGA!

Potrzebne dowody pamięci

- Czesław Kujawski zasługuje na pamięć elblążan - przekonuje Mariola Dobrenko ze Stowarzyszenia "Ziemia Elbląska".

Od początku listopada Stowarzyszenie zbiera pieniądze na pomnik dla zmarłego w ubiegłym roku elblążanina, twórcy Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Elbląska". Zbiórka na elbląskich cmentarzach, która odbyła się 1 i 2 listopada, przyniosła prawie 1400 złotych. Potrzeba jednak około 6 tysięcy złotych. Zbiórka wciąż trwa.
     O pomoc Stowarzyszenie "Ziemia Elbląska" wystąpiło do elbląskich firm. Czynne jest także konto, na które wpłat mogą dokonywać osoby prywatne.
     Przypomnijmy, Czesław Kujawski był nie tylko twórcą i choreografem "Ziemi Elbląskiej", ale i wychowawcą kilku pokoleń elbląskiej młodzieży. Był też wielkim przyjacielem Polaków zza wschodniej granicy. Jako działacz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" utworzył tam kilkanaście zespołów pieśni i tańca. Był pionierem w propagowaniu folkloru Żuław, organizatorem międzynarodowych festiwali sztuki ludowej.
     Czesław Kujawski zmarł 23 czerwca ubiegłego roku. Spoczywa w Bytowie. We wrześniu zespół, który powołał, obchodził 25 - lecie istnienia. W przyszłym tygodniu odbędzie się uroczysta gala z tej okazji.
     Oprócz pomnika, na ścianie budynku przy ul. Trybunalskiej 17, w którym mieszkał Czesław Kujawski, Stowarzyszenie chce wmurować pamiątkową tablicę. Oto numer konta bankowego, na które można wpłacać pieniądze na pomnik dla Czesława Kujawskiego: Stowarzyszenie "Ziemia Elbląska" BS Sztum 83090000-630698-2706-11-0 z dopiskiem - "Czesław Kujawski".
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Mam jedno pytanie. czy ten pomnik będzie stał w Elblągu czy w Bytowie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MARECKI(2003-11-21)
 • Podobno to po prostu nagrobek, a więc w Bytowie, czy nie miał ON rodziny ?, a jeśli nie , to co na to władze miasta ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca bombowca(2003-11-21)
 • Śp. Czesław Kujawski wiele dobrego uczynił dla społeczności elbląskiej i nie tylko. Najpiękniejszym pomnikiemi jest pamięć o Nim i to że jest w naszych sercach, a nie jakiś kawał kamienia. A tak wogóle to " (...) śpieszmy się kochać żywych bo tak szybko odchodą od nas".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wojtek(2003-11-22)
Reklama