UWAGA!

Powrót do Truso

W Janowie Pomorskim pod Elblągiem rozpoczynają się wykopaliska archeologiczne.

21 lat temu elbląski archeolog Marek Jagodzinski odnalazł w Janowie pozostałości poszukiwanej przez wieki osady Truso, jednego z kilku najważniejszych ośrodków handlowych w regionie Morza Bałtyckiego. Badania prowadzone były do roku 1991. Po przerwie spowodowanej brakiem pieniędzy archeolodzy wrócili do Janowa trzy lata temu. Każdy sezon przynosi kilka tysięcy najwyższej klasy zabytków i kilkadziesiąt tysięcy innych przedmiotów związanych z życiem wczesnośredniowiecznej osady. Podobnie, jak w latach ubiegłych, archeolodzy pod okiem Marka Jagodzińskiego chcą przebadać dwa ary żuławskiego pola. W dalszym ciągu będą to prace w portowej części Truso. Ekipa liczyć będzie około 15 osób. Pieniądze - 50 tysięcy złotych – udało się pozyskać z Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej i od władz Elbląga.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Skąd ta bezwzględna pewność, że to naprawdę Truso, skoro opieramy się tylko na jednej pisemnej przesłance?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  emeryt(2003-08-01)
 • Szanowny Pan "emeryt" Ta "przesłanka pisemna" została w ostatnich kilkunastu latach poparta wieloma badaniami, m.in. geologicznymi, na podstawie których udało się odtworzyć obraz okolicy naszego pięknego miasta takim jakim był on w czasach Wulfstana. A materiał archeologiczny, odkryty w ostatnich latach (do obejrzenia na wystawie stałej w Muzeum w Elblągu) potwierdził tylko, że badana przez nas osada to Truso. Z poważaniem Grzegorz Stasiełowicz Muzeum w Elblągu
 • Panie Stasiełowicz (Muzeum w Elblągu) - kiedy te panienki w muzemu naucza sie ze muzeum jest dla zwiedzajacych a nie po to zeby one mogly odpekac 7,5 godziny dziennie?
 • Troche dziwnie odpowaida się anonimowi, ale jeśli Pan/Pani ma jakieś uwagi w stosunku do naszej pracy (pracowników Muzeum) to proszę je kierować do Dyrektora Muzeum, jeśli nie bezpośrednio to choćby e-mail'em (muzeumel@elblag.com.pl). Z poważaniem G. Stasiełowicz
 • Witam, czy sa jakies publikacje oparte na analizie wydobytych dotychczas zabytkow z Janowa, lub jakiekolwiek materialy z ktorych mozna byloby dowiedziec sie wiecej na temat Truso? Z gory dziekuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zainteresowany(2004-12-20)
Reklama