UWAGA!

Powrót za rok

- Znaleźliśmy niewiele przedmiotów, ale udało nam się oznaczyć południową granicę osady – mówi archeolog Mirosław Jonakowski o zakończonych badaniach w pobliżu miejscowości Robity koło Pasłęka.

Powoli kończy się tegoroczny sezon badań archeologicznych. Wykopaliska zakończyli już archeolodzy pracujący na elbląskim Starym Mieście. Badania zakończyły się też w Robitach niedaleko Pasłęka. Przypomnijmy, kilka lat temu na skraju wyrobiska, z którego przez lata przemysłowo wybierany był piasek, znaleziono pozostałości wczesnośredniowiecznej osady, prawdopodobnie zamieszkałej przez Prusów. Nieznana z nazwy osada związana była z pruskim Pasłękiem i należała do ważniejszych w regionie.
     Po dawnych mieszkańcach pozostała m.in. kościana głowica miecza ze skandynawskimi ornamentami. Wybieranie piasku zniszczyło jednak cały zachodni skraj stanowiska.
     - Sezon nie był udany pod względem archeologicznych znalezisk, odkryliśmy kilka palenisk, miejsce, w którym wyrzucano odpady, rodzaj prymitywnego żarna do zboża i około 250 fragmentów ceramiki - opowiada Mirosław Jonakowski. – W ciągu trzech tygodni przebadaliśmy jednak aż 6 arów ziemi i znaleźliśmy południowy skraj osady. To ważne, bo w kolejnych latach skierujemy się na północ i północny – wschód, gdzie podczas badań sondażowych były najciekawsze zabytki.
     Tereny wokół Pasłęka to zagłębie archeologiczne - pozostałości po dawnych osadach i cmentarzyskach znaleziono dotąd w prawie 250 miejscach.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama