UWAGA!

Pracownicy miejskich żłobków mówią „dość”

 Elbląg, Budynki żłobków zostały oflagowane
Budynki żłobków zostały oflagowane (fot. Anna Dembińska)

Solidarność w elbląskich żłobkach rozpoczęła spór zbiorowy z pracodawcą w sprawie wynagrodzeń. Żłobki zostały oflagowane, a pracownicy na znak protestu noszą czarne koszulki.

- Od miesięcy pracownicy żłobków domagają się podwyżek wynagrodzeń, które od stycznia w wielu przypadkach zrównają się z najniższą krajową. Czara goryczy się przelała, gdy radni na ostatniej sesji podnieśli sobie diety, a prezydentowi o 8 tysięcy złotych podniesiono wynagrodzenie. Władze miasta tłumaczyły, że nie mają pieniędzy na spełnienie żądań pracowników żłobka, ale na pensje dla siebie mają – mówi jeden z Czytelników, który poinformował nas o sytuacji w żłobkach.

Jak sprawdziliśmy, 13 grudnia Solidarność, do której należy ok. 70 procent pracowników miejskich żłobków, rozpoczęła z pracodawcą, czyli dyrektorami żłobków, spór zbiorowy. Domagają się przede wszystkim nowych regulacji dotyczących wynagrodzeń.

  Elbląg, Pracownicy miejskich żłobków mówią „dość”
(fot. Anna Dembińska)

- Wielu pracowników od 1 stycznia będzie zarabiać najniższą krajową, na dodatek płace w miejskich żłobkach są spłaszczone. Nie uwzględniają specyfiki pracy na poszczególnych stanowiskach czy to administracyjnych czy dotyczących opieki nad dziećmi. Wystosowaliśmy jako związek zawodowy swoje propozycje zmian w tej kwestii do władz miasta, ale nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi – mówi Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Zarządu Regionu Solidarności w Elblągu. - Zdajemy sobie sprawę, że dyrektorzy poszczególnych placówek nie mają w tej sprawie mocy decyzyjnej, dlatego oczekujemy od władz miasta konkretnych propozycji i harmonogramu spotkań na ten temat. Mamy nadzieję, że w drodze negocjacji uda się znaleźć rozwiązanie.

Na znak protestu siedziby miejskich żłobków zostały oflagowane, przy wejściach pojawiły się napisy „protest”, a pracownicy przychodzą do pracy w czarnych koszulkach.

 

Aktualizacja z czwartku: - W odpowiedzi na Państwa pytanie informuję, że Związek Zawodowy „Solidarność” nie skierował zapytania do władz miasta w sprawie podwyżek w elbląskich żłobkach. Niemniej, znając treść pisma skierowanego do dyrektorów elbląskich żłobków, wspólnie z nimi przygotowujemy propozycje, które zostaną przedstawione 27 grudnia 2021 r. na spotkaniu ustalonym przez dyrektorów elbląskich żłobków - napisała do naszej redakcji Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Dzisiaj otrzymaliśmy też pismo od Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Żłobków Miejskich. Można się z nim zapoznać tutaj.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama