UWAGA!

Prawie jak w Ciechocinku

 Elbląg, Prawie jak w Ciechocinku
fot. nadesłana

To pierwsza w Elblągu mini tężnia solankowa, inspirowana podobnymi obiektami usytuowanymi w miastach uzdrowiskowych. Powstała przy elbląskim szpitalu wojewódzkim z myślą o poprawie komfortu pacjentów.

Kiedyś pacjenci szpitala wojewódzkiego lubili wypoczywać w pobliżu pięknego oczka wodnego z fontanną. Gdy w miejscu tym powstał nowy Blok Operacyjny, z mapy szpitala zniknął atrakcyjny kawałek zieleni - oaza ciszy i spokoju. Wówczas narodził się pomysł przeprowadzenia rewitalizacji niewielkiego patio położonego wewnątrz budynku szpitala (wejście za główną Izbą Przyjęć).
       - Patio, w którego centralnym miejscu wybudowaliśmy mini tężnię, jest z czterech stron osłonięte wysokimi budynkami. W okresie wiosenno-letnim tworzy się tam specyficzny mikroklimat sprzyjający funkcjonowaniu tężni. – wyjaśnia Marcin Jastrząb, kierownik Sekcji Gospodarczej WSZ, dodając - Duże nasłonecznienie i wietrzna pogoda zwiększają intensywność parowania solanki. Powoduje to tworzenie się w bezpośrednim sąsiedztwie tężni aerozolu bogatego w całą gamę cennych mikroelementów takich jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód.
       Mikroklimat, jaki dzięki tężni wytwarza się w patio, jest zbliżony do klimatu panującego nad morzem w sztormowe dni. Oznacza to, że oddychanie zaledwie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem równa się dawce jodu przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje też rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Z kolei wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.
       Dodatkowym powodem, dla którego warto odwiedzić szpitalną mini tężnię, jest fakt, że obiekt ten po rewitalizacji stanowi piękny przykład wciąż zmieniającej się wokół szpitala małej architektury parkowej. Mamy nadzieję, że wypoczynek na ławeczkach w pobliżu tężni, wśród drzew i krzewów iglastych, wpłynie pozytywnie na proces powrotu naszych pacjentów do zdrowia i - szczególnie latem – stanie się ulubionym sposobem ich relaksu. Zapraszamy.
      
Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama