UWAGA!

Prezydent Elbląga poruszony tragedią w Rosji

2010-04-10
17:35
Prezydent Elbląga poruszony tragedią w Rosji

Poruszony tragedią, do jakiej doszło dziś (10 kwietnia) rano pod Smoleńskiem, prezydent Elbląga Henryk Słonina wystosował list do mieszkańców naszego miasta. Poniżej publikujemy jego treść.

Drodzy Elblążanie!
      
       W dniu 10 kwietnia 2010 r. dotknęła Naród Polski, Państwo Polskie olbrzymia tragedia. W jednej chwili – My Polacy – straciliśmy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Małżonką oraz kilkudziesięciu najaktywniejszych, niezwykle zaangażowanych i ofiarnych działaczy publicznych. Były to osoby odgrywające kluczowe role w Państwie i w znacznym stopniu decydujące o jego funkcjonowaniu. Ich znaczenia dla sprawnego działania Polski nie sposób przecenić. Reprezentowali oni również olbrzymi potencjał intelektualny, oparty o głęboką wiedzę i doświadczenie, które dobrze służyło naszej Ojczyźnie. Opinia publiczna dobrze znała wiele osób z grona ofiar i doceniała ich zaangażowanie oraz żarliwość z jakimi walczyli o swoje racje. Wiele z tych osób znałem osobiście.
       Ta tragedia jest olbrzymim szokiem dla całego Narodu. Żywo stoi mi w pamięci wizyta Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Elblągu inaugurująca obchody 90. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W jej trakcie bardzo interesował się naszymi planami rozwoju i niezwykle żałował, że z uwagi na chorobę, nie może mu towarzyszyć żona. Panią Marię Kaczyńską bardzo interesowała elbląska Starówka. Pan Prezydent obiecał mi wtedy, iż postara się w przyszłości przyjechać ponownie do Elbląga tym razem z Małżonką. Niestety, już tego zrobić nie zdołają.
       Tragicznym paradoksem historii jest zarówno czas, jak i miejsce tej tragedii. Tam, gdzie 70 lat temu, zginęła elita intelektualna II Rzeczpospolitej, tragicznie ginie Prezydent Niepodległej Polski wraz z gronem swych najbliższych współpracowników, przedstawicieli duchowieństwa, dowódcami sił zbrojnych, wybitnymi przedstawicielami parlamentu i innymi czołowymi działaczami państwowymi.
       W obliczu tej tragedii łączymy się w bólu z Rodzinami i Bliskimi Ofiar. Uczcijmy godnie pamięć tych wyjątkowych Polaków, którzy zginęli pełniąc zaszczytną służbę na rzecz Naszej Ojczyzny.
      
      
      
Prezydent Elblaga Henryk Słonina
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej