UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prezydent przyznał nagrody

 
Elbląg, Laureaci nagród prezydenta Elbląga za rok 2016
Laureaci nagród prezydenta Elbląga za rok 2016 (fot. Anna Dembińska)

Tradycyjnie w wieczór Trzech Króli prezydent Elbląga wręczył doroczne nagrody za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz społeczności naszego miasta. Dwusetnym laureatem w 26 - letniej historii nagród został Roman Korzeniowski, wieloletni dyrektor elbląskiego browaru. Poznaj innych, których praca w 2016 r. została doceniona. Zobacz fotoreportaż z koncertu noworocznego.

Nagrody prezydenta Elbląga przyznawane są od 1991 r. Do dzisiejszego wieczoru otrzymało je 191 laureatów - zbiorowych i indywidualnych. Ci, którzy dziś odbierali z rąk prezydenta Witolda Wróblewskiego statuetkę nie kryli zaskoczenia, wzruszenia i radości.
       - To zaszczyt ogromny i nie wiem, czy na niego zasłużyłem - mówił podczas koncertu noworocznego, który odbył się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka Antoni Klecha, właściciel Przemysłówki 03 i podziękował za wsparcie swojej żonie.
       O tym, jak poważną operację wykonał on sam, ale i jego współpracownicy w 2016 r. mówił z kolei Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II.
       - Operację, która wymagała głębokiej diagnozy - wskazywał na połączenie szpitali przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego.
       - Myślę, że nasze starania i wyniki, które za tym idą spowodowały, że prezydent zrobił, jak zrobił (śmiech) - to już Leszek Wilk z Olimpia Judo Elbląg. - To nagroda dla naszego klubu, ale tak naprawdę to nagroda dla całego środowiska judo, dla wszystkich klubów, z którymi świetnie współpracujemy, jest w Elblągu świetny klimat - zapewniał. - Każda nagroda powoduje, że chce się bardziej, lepiej. Ona zobowiązuje i teraz nie może być gorzej, musi być lepiej. W tym roku na olimpiadzie młodzieży chcemy zdobyć o dwa medale więcej (poprzednio były cztery) - zapowiedział Leszek Wilk. - Marzymy, by nasz zawodnik Sebastian Makowski zaistniał na arenach międzynarodowych. Jest numerem jeden w Polsce w kategorii do 66 kg i myślę, że jeszcze o nim usłyszymy. A póki co, zapraszam wszystkich na Judo Camp, na otwarcie jutro (7 stycznia) na godz. 10.30.
       Z nagrody dla Biblioteki Elbląskiej cieszył się jej dyrektor Jacek Nowiński: - Każde wyróżnienie jest czymś ważnym dla instytucji, jest podsumowaniem tego, co zdarzyło się do tej pory, ale i nowym początkiem. Mamy pomysły, chcemy dużo więcej, ale formalnie nie mamy już nic więcej do osiągnięcia (uśmiech) [zasób biblioteki jest zasobem narodowym, ponadto Biblioteka Elbląska otrzymała status Biblioteki Naukowej - red.]. Będziemy robić to, co już wiadomo, że jest robione dobrze. Wierzę, że z elblążanami można wiele dobrego zrobić, kiedy będziemy współdziałać, bez względu na poglądy, małe partykularyzmy. Biblioteka funkcjonuje już 400 lat i będzie funkcjonowała kolejne 400. Dobrze byłoby to wykorzystać dla dobra wspólnego, choć to brzmi trochę górnolotnie, ale tak jest.
       Ksiądz Wojciech Borowski, dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej traktuje nagrodę prezydenta miasta jako wyróżnienie i docenienie trudu wolontariuszy. - Sam nagród nie potrzebuję, bo samo wykonywanie pracy i radość z tego, że się pomaga ludziom jest nagrodą wystarczającą - zaznaczył.
       - Prowadzimy poradnię rodzinną, jadłodajnię, organizujemy rehabilitację, jest i pomoc w parafiach - wyliczał duszpasterz. - Ważna jest też rozmowa z ludźmi. Nie trzeba nic przynosić tylko siebie, poświęcić innym trochę czasu.

  Elbląg, Nagrodę specjalną otrzymał Roman Korzeniowski
Nagrodę specjalną otrzymał Roman Korzeniowski (fot. AD)


       Wzruszeni nagrodą byli członkowie Towarzystwa Polsko-Norweskiego w Stavanger, które od lat 80. XX w. pomaga elblążanom. Szczególnie przed 1989 r. cenne były transporty materialne. W 2016 r. norwescy przyjaciele przekazali Elblągowi flagę, która przed II wojną światową powiewała przed konsulatem polskim w Stavanger.
       Laureatem numer 200 jest Roman Korzeniowski, od ponad 40 lat związany z elbląskim browarem, jego wieloletni dyrektor, który zdecydował w 2016 r. o przejściu na emeryturę.
       - Browar w Elblągu to moja duma - przyznał.
       Galę rozdania prezydenckich nagród uświetnił koncert „Gran Bellezza”, w trakcie którego wystąpili: Mikołaj Adamczak, Agnieszka Adamczak, Marcin Hutek (Bellezza Opera Trio) oraz Elbląska Orkiestra Kameralna.
      
       Laureaci nagród prezydenta Elbląga za rok 2016
      

       * Kategoria działalność oświatowa i pedagogiczna
       Agnieszka Jurewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu
      
* Kategoria działalność gospodarcza
       Antoni Klecha, właściciel przedsiębiorstwa Przemysłówka 03
      
* Kategoria inne
       Towarzystwo Polsko-Norweskie w Stavanger
      
* Kategoria ochrona środowiska
       Spółka FLSmidth Maag Gear
      
* Nagroda specjalna
       Roman Korzeniowski, dyrektor Browaru w Elblągu
      
* Kategoria służba zdrowia
       Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II
      
* Kategoria sport
       Olimpia Judo Elbląg
      
* Kategoria opieka społeczna
       Caritas Diecezji Elbląskiej
      
* Kategoria działalność oświatowa
       Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Znakomity koncert naszej EOK, a soliści wspaaaniali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  BasiaW(2017-01-06)
 • gratulacje dla laureatów a przede wszystkim Olimpia Judo Elbląg ????????????
 • Ręka rękę myje i tyle w temacie.
 • Tępy jesteś jak siekiera znaleziona po 20 latach w polu...
 • dobry znak że nagrodę otrzymała Biblioteka a nie dyrektor
 • Dlaczego spółka Maag Gear która produkuje przekładnie zębate dla kopalni węglowych otrzymała nagrodę za ochronę środowiska. Polska z racji elektrociepłowni spalających węgiel jest największym w Europie producentem szkodliwych emisji CO2,siarki, itd. Spółka Maag Gear jako producent wspomagający szkodliwą dla środowiska technologię wytwarzania ciepła i prądu powinna być obłożona sankcjami finansowymi. Nagrodę dla spółki traktuję jako przejaw schizifrenii albo cynicznej obłudy. Hero (Heronim Zabiełło)
 • Hero a ciebie żabki i ptaszki interesują czy ludzie są na pierwszym miejscu przez takich jak ty nie którzy czekali na drogę kilkadziesiąt lat bo żuczki i ptaszki.
 • Bywają takie dni, że aby zachować tradycję prezydent miasta jest niezbędny.
 • @Dutra23 - Energię elektryczną i ciepło produkuje się w Europie w sposób mniej szkodliwy dla środowiska niż w Polsce i taniej niż w Polsce. Akurat nie przepadam za śpiewem ptaszków ale mam dosyć polskich górników węglowych terroryzujących Polskę swoimi kopalinami. Co roku do Polski sprowadza się milion samochodów osobowych a GŁĄBY ze Ślunska zamiast produkować autka potrafią tylko fedrować wungiel i wymuszać wysoki socjal. Potrzebna Margarita która zrobi porządek z tym roszczeniowo nastawionym badziewiem. Hero (Heronim Zabiełło)
 • @WiechuW. - Pewnie masz na myśli krasulę i mlaskacza? I tu się z tobą zgadzam.
 • Piękny koncert. Szkoda tylko że pomimo iż organizatorzy wymagali od zaproszonych potwierdzenia swojej obecności na koncercie, było bardzo dużo wolnych, niewykorzystanych miejsc na widowni. Z pewnością znalazło by się wielu chętnych którzy byli by skłonni zapłacić za wejściówkę. Dziwne że sponsorzy nie reagują - oczywiści nie ze względów finansowych. Koncert piękny, organizacja średnia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Jadzia.(2017-01-07)
 • rozumiem, że Pan prezydent środki na te nagrody wziął z własnego portfela, podobnie sala i koncert też opłacone zostały z jego prywatnej kasy, cała ta hucpa będąca przeżytkiem po czasach komuny jest żałosna, przyznawanie nagród za co? za to Ci ludzie mają robić ? Przecież my im za to płacimy i to nie mało,
Reklama