UWAGA!

Prokuratorzy są zadowoleni

Elbląg, Zbigniew Więckiewicz jest zadowolony z pracy swoich prokuratorów
Zbigniew Więckiewicz jest zadowolony z pracy swoich prokuratorów (fot. rp)

Ponad 7 tysięcy spraw, z który ponad połowa zakończyła się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia. Więcej zabezpieczeń majątkowych, które są dotkliwą karą dla przestępców. Prokuratorzy okręgu elbląskiego podsumowali swoją pracę w pierwszym półroczu tego roku. Jak twierdzą, wyniki są bardzo dobre.

- Od stycznia wpłynęły 7 222 sprawy – mówi Zbigniew Więckiewicz, szef Prokuratury Okręgowej w Elblągu. – To o 369 więcej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Miesięcznie na jednego prokuratora przypada ponad 20 spraw. Najbardziej czasochłonne są te dotyczące przestępstw gospodarczych – dodaje prokurator Więckiewicz. – Powoływani są biegli, przesłuchiwani liczni świadkowie. Takie sprawy trwają od 4 do 5 miesięcy.
       Prokuratorzy okręgu elbląskiego cieszą się z dużej wykrywalności sprawców oraz wzrostem wskaźnika aktów oskarżenia.
       - Za pierwsze półrocze 2009 r. wynosi on 54,1 proc. – to bardzo duży wskaźnik skuteczności – podkreśla prokurator Więckiewicz.
       Coraz częściej prokuratorzy stosują zabezpieczenie majątkowe.
       - Dolegliwość finansowa jest bardzo dotkliwa i odczuwalna przez sprawcę – mówi prokurator Jerzy Waryszak. – W pierwszym półroczu tego roku zastosowaliśmy 707 zabezpieczeń majątkowych, a w porównywalnym okresie 2008 r. – 588.
       - Łatwiej jest zająć majątek, gdy sprawca zostaje zatrzymany na gorącym uczynku – wskazuje prokurator Waryszak. – Po kilku miesiącach od wykrycia przestępstwa sprawcy najczęściej ukrywają swoje dobra.
       W pierwszym półroczu b.r. sądy uniewinniły 36 oskarżonych (w I połowie 2008 r. – 32).
       - To mały skok, który nas nie niepokoi – twierdzi Zbigniew Więckiewicz. – Najczęściej uniewinnienia zdarzają się, gdy na sali sądowej występuje wolta, czyli zwrot akcji. Dotyczy to w szczególności spraw o znęcanie się, gdy rodzina odwołuje swoje wcześniejsze zeznania lub gdy oskarżony wskazuje na innego sprawcę.
       Prokuratorów cieszy też mała ilość apelacji. W pierwszym półroczu tego roku było ich 130.
       - Tylko 1/3 sprawców była niesłusznie oskarżona – mówi prokurator Więckiewicz.
       Prokuratorzy są zadowoleni z wyników swojej pracy. Cieszy ich skuteczność i wykrywalność sprawców oraz zakończenie ważnych spraw, m.in. tej związanej z zatrzymaniem i oskarżeniem członków grupy zajmującej się przestępczością samochodową.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • wzrost wskaźnika skierowanych aktów oskarżenia- pani prokurator mówi: ja nie wiem co mam z pana sprawą zrobić, nich się sąd martwi.
 • - Tylko 1/3 sprawców była niesłusznie oskarżona – mówi prokurator Więckiewicz. HEHE szkoda że to jego syna niesłusznie oskarżono i zamknieto na 3 miesiace. 33% pracy jest do bani i z czego tu się cieszyć?
 • Więckiewicz robi pod siebie - rewelacyjne wyniki a w poniedziałek w ogólnopolskiej TV dał d. .. .py. Sprawa klawisza z Olsztyna. dziecinana, żenada wstyd za takich prawników
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Malchior(2009-07-23)
 • Nasz Prokuratura jest najgorsza w calym Kraju
 • Szanowni Państwo jedna trzecia "sprawców" była niesłusznie oskarżona.Rozumując po inżyniersku jedna trzecia konstrukcji inżynierskich zawaliła się i zginęli ludzie. Projektanci poszli do więzienia. A prokurator w 36 przypadkach dalej jest prokuratorem. Proponuję sprawdzić stan psychiatryczny prokuratorów nie odróżniający sumy 645 596 zł od sumy 6 645 596 zł. Dokumenty na stronie www.rafzen.pl kliknij tu. Z poważaniem Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-07-23)
 • Panie prokuratorze Więckiewicz. Gratuluję dobrego samopoczucia. Gdybym jako uprawniony budowniczy budował tak, że co trzeci budynek by się rozp. .. ł, dawno bym siedział za kratkami a moje uprawnienia poszły by się je. .ać. Z arytmetyki wynika, że powinien Pan posłać co trzeciego prokuratora na zieloną trawkę, co Pan na to.
 • przecież to żenada. prokuratorzy tworzą akty oskarżenia i łączą osoby z takimi którzy poddają się samo ukaraniu. jeżeli dwóch się poddało samo ukaraniu to ten trzeci jest winien nawet gdy go nie było w tym czasie i miejscu przestępstwa. a statystyki rosną. załamka
 • A ja myslalem ze to jest St. Tym. .. .. a moze by zgrał w II cz. Misisa. .. .. np. "Prokmiś"?bedzie fajna komedia o pracy prok elbląskiej
 • bywaja tez takie sytuacje: - prosze powiedziec nam co wie pan o osobie XXX. - ale ja naprawde nic nie wiem - zabronie panu widzen na pol roku - mam wskazac niewinna osobe? pierwsze widzenia odbyly sie po roku, pol roku siedzial w pojedynczej celi
 • Gwiazdy! a co z rodzinkami milicyjnymi złodziejami z Elbląga no oczywiście pochodzącymi z wioch buraków tępych.
 • No to pieknie proponuje zeby podczas leczenia rodziny szanownego pana prokuratora lekarze rowniez mylili sie w 33 procentach. .. ..
Reklama