UWAGA!

Przekop ma kosztować co najmniej miliard

 
Elbląg, (wizualizacja Urząd Morski w Gdyni)
(wizualizacja Urząd Morski w Gdyni)

Siedem firm, m.in. z Polski, Chin, Turcji i Belgii wystartowało w przetargu na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Zaproponowały za swoje usługi od 992 milionów do 1,5 miliarda złotych. 

Dzisiaj w Urzędzie Morskim w Gdyni otwarto oferty firm, zainteresowanych wykonaniem przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Inwestycję chce realizować siedem przedsiębiorstw. Co ciekawe, jedna z nich - z Turcji - przesłała ofertę testową, w której cena wynosi zaledwie... złotówkę. Pozostałe dokładnie wyliczyły, ile będą kosztowały ich usługi. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum polsko-belgijskie (992,2 mln złotych), podobną cenę zaproponował Budimex (992,5 mln złotych). Pozostałe oferty przekraczają miliard złotych. Chińskie przedsiębiorstwo China Harbour Engineering Company zaoferowało 1,07 mld złotych, Energopol Szczecin - 1,08 mld złotych, chińska firma Sinohydro Corporation Limited  - 1,1 mld zł, a polsko-chińskie konsorcjum firm (w skład wchodzi m.in. Polbud Pomorze) - prawie 1,5 miliarda złotych. 
       Urząd Morski w Gdyni jako inwestor przekopu przeznaczył na pierwszy etap tej inwestycji 718 milionów złotych. Teraz komisja przetargowa zajmie się szczegółową analizą ofert, co może potrwać kilka miesięcy. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapewniał publicznie, że inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i potrwać do końca 2022 roku. 
       Obecny przetarg dotyczy pierwszego etapu inwestycji, który obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału przez Mierzeję Wiślaną o głębokości 5 m i długości 1350 m wraz ze śluzą i całą potrzebną infrastrukturą oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. W kolejnych etapach mają być rozpisane przetargi na budowę toru wodnego do Elbląga, mostu w Nowakowie i budowę dróg dojazdowych. 
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Rząd Tuska przepuścił 250 przekopów (250 miliardów z VAT) - SZOK. By było na dozbrojenie armii, lotnisko centralne, nowe porty i rozbudować istniejące, nowe drogi, dla kalekich, ubogich, nowe miejsca pracy a PO wszystko ROZKRADŁO.
 • kopcie wreszcie ten przekop a na granicy wodnej z ruskimi wybudować jezdnie nad woda. droga ta byłaby alternatywa i szybszym połaczeniem z piaskami i krynica.
 • No i super. Krok po kroku realizować inwestycję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  69
  20
  Gienek(2019-05-22)
 • mam nadzieję że pierwszy "komentarz" zniknie i razem z nim :język miłości"wielbiciela pisu
 • Kiedy były niższe ceny robocizny to szacowano na 1.2 miliarda, a tu nagle przeznaczają 718mln? Przecież to śmierdzi kolejnym przeciąganiem rozpoczęcia, do kolejnych wyborów.
 • wredny typ-a korepetycje z czego
 • Surprise. A miało być "letko" dwie duże bańki, no i zwrot z inwestycji po połowie ery. Poprosimy teraz o komentarz któregoś z tych ekspertów, koniecznie w towarzystwie opłacanych przez Sorosa i rząd niemiecki, ekoterorystów z Eko-Uni. Mogą jeszcze dokoptować któregoś zielonego cwaniaka z obozu dla mierzei, może tego od zmanipulowanej wrzutki biednej osieroconej sówki, na terenie wyrębu pod przekop.
 • Spokojnie. Do czasu jesiennych wyborów prace się i tak nie rozpoczną. A las? Las odrośnie :).
 • Najpierw 800 mln, teraz 1 mld, a potem 2 mld, 4 mld, 6 mld a skończy się na 10.Ale w końcu przekop ma znaczenie strategiczne. Nasze lotniskowce wyzwalające Kaliningrad u boku miłującej pokój armii amerykańskiej nie będą musiały się narażać na otarcia farby na burtach od wrogich strzał, oszczepów i kamieni prymitywnych grup rosyjskich koczujących w rejonie Cieśninie Piławskiej. Co za ulga.
 • Niektore firmy sponsorowane przez obce wywiady by nie dopuscic do przekopu. Mam nadzieje ze zostanie wybrana rodzima firma i po klopocie. Mniej sprawdzania. Jest na plus cos tam to nike zalowac na przekop. Panie Jaroslawie podkrecic srube i kopac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44
  16
  Gosc(2019-05-22)
 • Skończcie z tym nudnym już przekopem. Nic mnie nie interesuje sprawa przekopu, którego i tak pewno nie będzie.
 • Skoro budżet na inwestycję jest niższy od najtańszej oferty (tej za 1 PLN nie liczę), to zgodnie z przepisami dotyczących zamówień publicznych Inwestor może teraz unieważnić przetarg. Na następne wybory zrobi się nowy przetarg i tak w nieskończoność. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  8
  Inżynier(2019-05-22)
Reklama