UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przeprowadzka na Wyspę Spichrzów

Elbląg, Prace rozbiórkowe domu z czerwonej cegły już trwają
Prace rozbiórkowe domu z czerwonej cegły już trwają (fot. rp)

Trwają prace mające na celu rozbiórkę i przeniesienie zabytkowego budynku z czerwonej cegły mieszczącego się przy ul. 12 Lutego 5A w nowe miejsce, czyli na ul. Warszawską 51. Prace mają zakończyć się we wrześniu tego roku. Szacowany koszt inwestycji nie przekracza 4 milionów złotych. Zobacz jak przebiegają prace.

Jak poinformowała nas rzeczniczka prezydenta Elbląga, Joanna Urbaniak, wykonawcą robót jest konsorcjum budowlane DIW-bau mbH - ESBUD Sp. z o. o.
       - Liderem konsorcjum jest elbląski oddział Dresdner Industrie und Wohnungsbaugesellschaft mbH, partnerem zaś Przedsiębiorstwo Budowlane ESBUD Sp. z o.o. w Elblągu - informuje Joanna Urbaniak.
       Wykonawcę wybrano w drodze przetargu, do którego stanęło sześć firm. Oferta konsorcjum była najtańsza. Koszt robót oszacowano na 3 940 563 zł.
       Teren wokół budynku od kilku tygodni jest ogrodzony. Wewnątrz trwały prace konserwatorskie, pracownicy konsorcjum zabezpieczali wszelkie cenne elementy architektury, które zachowały się do dziś. Przedwojenny budynek objęty jest bowiem nadzorem konserwatorskim. Wszelkie detale muszą być odtworzone w nowym miejscu. Zbudowany na przełomie XIX i XX wieku obiekt starsi elblążanie pamiętają jako oddział szkoły muzycznej i przychodnię. Wcześniej pełnił on funkcję lokalu mieszkalnego. Do niedawna mieściły się w nim siedziby różnych firm, a także biuro poselskie. Przez te wszystkie lata udało się jednak zachować znaczną część detali architektonicznych, m.in. malowidła ścienne, stolarkę klatki schodowej, kominek i piece kaflowe.
       Kolejnym etapem są prace rozbiórkowe. Następnie budowlańcy zajmą się odtworzeniem zabytkowego obiektu na Wyspie Spichrzów. Projekt obejmuje również budowę parkingu. Teren przy ul. Warszawskiej jest przygotowywany na przyjęcie nowego budynku.
       Budynek z czerwonej cegły będzie sąsiadował z inną zrekonstruowaną niedawno zabytkową willą, w której obecnie siedzibę mają elbląscy harcerze.
       Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Rewitalizacja centrum miasta – rozwój funkcji turystycznych Elbląga".
      
Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • TO JEST SZOK. .za 4 mln, Elblag miałby 4 Orliki przy szkołach, ,czyli wiele dzieci, które miały by sie gdzie podziac, mieli by co z soba zrobić w wolnej chwili, a w przyszłości może to by zaowocowało, ale lepiej przenieś nikpmu nie potrzebny budynek za 4 mln. .. wybudowac nikumu nie potrzebny budynek przy dworcu, gdy sam dworzec straszy z daleka. .. o co tutaj chodzi ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  okan(2010-02-11)
 • Ale pie**zone komuchy muszą mieć swoją pamiątkę. Oby za jakiś czas tylko to po nich pozostało w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  33edr(2010-02-11)
 • Nie wiem po co tak dbamy o to poniemieckie dziedzictwo. Budynek nie ma nic wspólnego z polskościa tych terenów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  STARYDINO(2010-02-11)
 • Szok, szkoda słów. Ile ciekawych i praktycznych rzeczy można by było zrobić za te 4 mln zł!!!!Tyle jest potrzeb i ciekawych projektów do zrealizowania, a tak pieniądze w błoto idą. Ot tak wyrzuca się bagatela 4 mln, żeby położyć jakieś tory dla niepotrzebnych w tym mieście tramwajów!Mamy już dość tych tramwajów, wystarczy nam już ulica Ogólna, na której się ciągle w korku na światłach stoi. To miasto będzie niedługo znane tylko z tramwajów, bo nic tu innego nie powstaje, nic się nie dzieje!Zagłębie bezrobocia!Tym w pierwszym rzędzie powinno się zająć, bezrobociem i pomyśleć, jak można w naszym mieście walczyć z nim (Elbląg jest na 4.miejscu pod względem bezrobocia)!I pod tym kątem wykorzystać dostępne pieniądze, zachęcić inwestorów do inwestowania w naszym mieście!Co z tego, że będziemy mieszkać w tzw. ładnym miastem, wolę, żeby było to brzydkie miasto, ale, żeby dało się w nim godnie żyć. .. Szok, żenada. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zbulwersowana(2010-02-11)
 • chciałbym poznać sponsora który przeniesie mój blok z jaru na zawade. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bob budowniczy(2010-02-11)
 • A gdzie restauracja autentycznych zabytków elbląskich - vi de Chrobrego, Puławskiego, Galeria EL. .. .. Co do tej lokalizacji zestawienie właścicieli nieruchomości wszystko tłumaczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MiejscowyAborygen(2010-02-11)
 • powinni zostawic ten budynek tam gdzie stal! po ki9ego wala chca tam puscic tramwaj?!! lepiej wyburzyliby te ochydne bloki na zawadzie i nad jarem! bo strasznie szpetnie wygladaja te blokowiska z obszczanymi klatkami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tadeusz25(2010-02-11)
 • Azael Hmm, nie orientuję się do końca w tych wszystkich kosztach ale za taką kasę to chyba można by było to zostawić tam gdzie było i zadbać o lepsze i wierniejsze odwzorowanie elbląskiej starowki, która teraz jest mimo wszystko jej karykaturą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Azael(2010-02-11)
 • 4 mln zł?!?! Jestem w szoku! Czy miasto naprawdę nie ma na co wydawać tych pieniędzy? Przecież jest tyle rzeczy do zrobienia. Orliki to jedna z nich- jak dobrze ktoś zauważył, ale można by było także przeznaczyć te pieniądze chociażby na zagospodarowanie góry chrobrego, dofinansowanie budowy aquaparku, czy inne inwestycje, które spowodowałyby że w tym mieście ludziom żyłoby się lepiej. Przeniesienie tej budy nieodróżniającej się od zwykłych domostw w typowej wsi nie spowoduje, że miasto będzie bardziej przyjazne dla mieszkańców. Ciekawe czy w radzie miasta ktoś kiedykolwiek pomyślał o tym jak zachęcić inwestorów do inwestowania w naszym Elblągu. Może lepiej byłoby przeznaczyć te pieniądze na polepszenie infrastruktury miejskiej, zachęcającej firmy do podejmowania właśnie w Elblągu różnego rodzaju przedsięwzięć? To miasto odstrasza biedotą, brakiem przemysłu, ogromnym bezrobociem, patologiami, więc przeznaczanie w obecnych czasach i realiach takiej kwoty na bezsensowną zachciankę kogoś z władz lokalnych jest po prostu niemoralne!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniecElbląga(2010-02-11)
 • BASEN, BASENY, BASENÓW nam potrzeba w mieście !!! Nie pseudo zabytków przenoszonych na siłę za grube miliony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jamess(2010-02-11)
 • W tym roku są wybory, w których będziemy wybierać prezydenta miasta. Jeśli chcecie Państwo, aby strategia rozwojowa miasta w dalszym ciągu opierała się na tego typu "inwestycjach" oddajcie swój głos na Heńka lub inne wynalazki z 'LSD'!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-11)
 • LUDZIE czytajcie ze zrozumieniem. Kwota o której mowa pozyskana jest z projektu na konkretny cel. Ten malkontent co mowi ze ma dość tramwajów niech przeniesie się do Olsztyna, tam ich nam zazdroszczą. Bob budowniczy świetnie się określiłeś. Jesteś takim samym głąbem jak ci bohaterowie z bajki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  samuel(2010-02-11)
Reklama